ZITA, A time to mourn (Grecja)
A time to mourn jest ontologią ludzkiej natury i jej brakiem zdolności do pokonania przejawów przemocy w imię cywilizacji. Zestawienie człowiek-zwierzę, dziki-oswojony i sprawca-ofiara, to właśnie spektakl o znaczącej linii między tymi dwoma sprzecznymi biegunami. Jednakże ma na celu przedstawienie interakcji i relacji dwóch wzajemnie oddziałujących na siebie światów. Duet ten bada stany przemocy, jak są one wyczuwane i wyrażone we współczesnych społeczeństwach: przemoc przechodzi w żal, moc w słabość, a człowieka zamienia się w zwierzę …
Kielecki Teatr Tańca, Jazz Dance Forth and Back, (Polska)
Nieoceniona, sparafrazowana artystycznie lekcja historii tańca jazzowego w świecie Zachodu – od jego korzeni po modern jazz i new style. Spotkanie z wielkimi postaciami świata muzyki i tańca, takimi jak Leonard Bernstein, Josephine Bakerczy Missy Elliott. Kolejne przemiany tanecznego jazzu podkreślone stylizowanymi historycznie kostiumami i muzyką ówczesnych lat.
Autorem widowiska jest światowej sławy amerykański choreograf Bill Goodson, który współpracował z największymi postaciami współczesnej sceny pop, takimi jak: Michael Jackson, Paula Abdul, Diana Ross, czy Gloria Estefan.
Warsztaty:
Małgorzata Haduch (Polska) Flying low & Passing through.
Flying Low- technika Latania Nisko – to proces poszukiwania spirali, w ciele i w przestrzeni, jako podstawowa zasada tej techniki. Wykorzystuje intensywną pracę wchodzenia i wychodzenia z ziemi, studiując związek tancerza z podłogą skupiając się na pracy i sile stóp; poza tym Flying Low wykorzystuje elementy takie jak: traktowanie ciała i przestrzeni jako nierozerwalnej całości, świadome zbieranie i wysyłanie energii, używanie głosu do komenderowania swojego ciała i energii. Jest to praktyka, która dąży do integracji stanu fizycznego, emocjonalnego i duchowego w jednej technice ruchu. Szybkość, ryzyko i radość. Flying Low jest zasadniczym i niezbędnym treningiem do praktyki improwizacji zwanej Passing Through.
Passing Through – Przechodząc przez…– kompozycja i improwizacja – skupia się na otwieraniu zmysłów, słuchaniu przestrzeni, czystej fizyczności; slowa-klucze to przemierzanie przestrzeni, podążanie myśli, trajektoria, kohesja/ekspansja, niewidzialne siły oraz doświadczenie życiowe manifestujące się w ciele w każdym momencie. Najważniejszą rolę odgrywa praca w ensemble, grupowa kompozycja i muzykalność. Blok 1 wprowadza takie elementy jak: ruch wertykalny w spirali, zapętlanie, prowadzenie i podążanie, początek i koniec ruchu, pauzy. W Bloku 2 trening poszerza się o: dotyk, zapętlanie z użyciem wszystkich części ciała, rozdział pod, nad i wokół, długie sesje Passing Through.
Iris Karayan (Grecja) Composition Workshops
Podczas pierwszego dnia uczestnicy warsztatu będą pracować nad własnym solo, które następnie stanowić będzie materiał ruchowy każdego uczestnika. Drugiego dnia uczestnicy będą poszukiwać sposobów na wykorzystanie określonych metod kompozycyjnych pracy na rzecz stworzenia jednego dzieła grupy w oparciu o solo z pierwszego dnia warsztatów. Poprzez proste zadania i ćwiczenia uczestnicy będą badać ruch, przestrzeń i czas wraz z idea dzielenia się przy podejmowaniu decyzji, słuchania i tworzenia. Praca będzie opierać się głównie na improwizacją, która będzie się rozwijała w oparciu o zestaw materiałów.
Warsztaty z Iris Karayan są możliwością pracy na podstawowych zadaniach improwizacji i kompozycji, które mogą być optymalnie wykorzystane w celu osiągnięcia głębszego zrozumienia pojęć takich jak język ruchu, relacji czaso-przestrzeni i podstawowe narzędzia strukturalne, które są używane we współczesnej choreografii.
Takako Matsuda (Japonia/ Polska) Contemporary Dance & Butoh
Takako będzie reprezentować własną metodę tańca współczesnego, ktora bazuje na technice Limon, Alexisander i New York contemporary dance. W swojej technice wprowadza elementy tańca Butoh, ciągłość ruchu i energii. Zwraca szczególną uwagę na postawę ciała i jakość ruchu w tańcu.
Fotografia:
Jakub Wittchen, Kontakt
Wykłady:
Aleksandra Jatczak, Moda i taniec. O tańcu, który podporządkowywał się modzie, i o tym, który ją wyznaczał.
Anna Królica, Dyktat ciała, czyli o współczesnej scenie tańca.
Kino tańca:
Movement (R)evolution Africa, Joan Frosch, Alla Kovgan
Nora, Alla Kovgan, David Hinton
PROGRAM:
25 lutego 2011 roku
18.00, Centrum Handlowe Alfa, wystawa, Kontakt – wystawa Jakuba Wittchena.
18.30, Centrum Handlowe Alfa, Towarzystwo Sztuki Surowej, Wszelkiego Rodzaju Produkcja .
19.00, Centrum Handlowe Alfa, wykład Aleksandra Jatczak, Moda na taniec.
21.00, BOK, Kawiarnia Fama, Movement (R)evolution Africa, Nora.
26 lutego 2011 roku
17.30, BOK, Kawiarnia Fama, Soma, 1023 kJ.
18.30, BOK, Kawiarnia Fama, Grupa Przejściowa i Teatr Kolegtyw, Drzwi Zamknięte.
20.00, BOK, Kawiarnia Fama, Małgorzata Haduch, Zona Segura.
22.00, BOK, Kawiarnia Fama, Spotkania integracyjne.
Niedziela 27 lutego 2011 roku
15.45-17.15, BOK, Kawiarnia Fama, wykład Anna Królica, Dyktat ciała, czyli o współczesnej scenie tańca.
17.30, BOK, Kino Forum, Anna Piotrowska i Joanna Chitruszko, zmian(AA) POGODY, Takako Matsuda, Northern Sky, ZITA, Leg acy.
19.00, BOK, Kino Forum, ZITA, A time to mourn.
20.00, BOK, Kawiarnia Fama, Pokaz pracy warsztatu tanecznego Flying Low& Passing Through oraz warsztatu rysunku ruchu.
Poniedziałek 28 lutego 2011 roku
19.00, Teatr Dramatyczny, Kielecki Teatr Tańca, Jazz Dance Forth and Back.
O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wydarzeniem.