Filmy:
VH1 Rock Docs: Woodstock: Now & Then, (2009), reż. Barbara Kopple, USA
Filmowa opowieść o festiwalu Woodstock, zbudowana z różnych osobistych historii muzyków, odbiorców i organizatorów Festiwalu. Niepowtarzalna wizja niepowtarzalnego wydarzenia.
Man Ooman, (2008), reż. Andreas Johnsen i Rasmus Poulsen, Dania
Film dokumentalny poruszający temat skomplikowanych relacji pomiędzy kobietami i mężczyznami na Jamajce, które są jednym z najważniejszych czynników kreatywnych w kulturze dancehallu.
Komeda. A Soundtrack for a life, (2010), reż. Claudia Buthenhoff-Duffy, Niemcy/ Polska
Dokument poświęcony postaci Krzysztofa Komedy – jazzmana i kompozytora. Film śledzi historię jego życia, wpływu kompozytora na innych artystów, ukazując jednocześnie rewolucyjność podejścia Komedy do zjawiska muzyki filmowej.
High on hope, (2009), reż. Piers Sanderson, Wielka Brytania,
Opowieść o Wielkiej Brytanii lat 80-tych, kiedy recesja i twarde rządy Margaret Thatcher, uciskały angielską młodzież głodną rozrywek i wyzwolonej muzyki. Film opowiada o heroicznym działaniu kilkunastu osób, które w opuszczonych fabrykach i magazynach organizowały wielkie „nielegalne” imprezy muzyczne, w których uczestniczyło nawet kilkanaście tysięcy ludzi. Opowieść o walce z systemem za pomocą muzyki.
Muezzin (2008), reż. Sebastian Brameshuber, Austria
Codzienne nawoływania wiernych muzułmanów do modlitw to wielka sztuka. Wymaga wyjątkowych możliwości wokalnych i głębokiej wiary w słowa Proroka Mahometa. Film jest opowieścią o międzynarodowym konkursie muezzinów w Turcji.
VH1 Rock Docs: NY77: The Coolest Year in Hell (2007), reż. Henry Corra, USA
Jeden z najciekawszych i najatrakcyjniejszych wizualnie dokumentów muzycznych ostatnich lat, przedstawiający historię kultury i muzyki rodzącej się w Nowym Jorku w roku 1977.
Deconstructing Dad: The Music, Machines and Mystery of Raymond Scott (2010), reż.
Stanley Warnow, USA
Dogłębne studium życia i twórczości jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych lat 30-tych oraz pioniera muzyki elektronicznej – Raymonda Scotta. Historia opowiedziana przez syna artysty, który przez lata próbował zbliżyć się do zdystansowanego ojca i genialnego artysty zarazem.
Play your own thing: A story of Jazz in Europe (2006), reż. Julian Benedykt, Niemcy
Historia muzyki jazzowej od czasów jej powstania w awanagradowych środowiskach Paryża i Berlina, aż po czasy klasycznych wirtuozów i freejazzowych awangardzistów europejskich.
VH1 Rock Docs: Soul Train. The Hippest trip in America, reż. Kevin Swain , USA
Monumentalny hołd filmowy oddany najbardziej popularnemu programowi muzycznemu – Soul Train, który święcił triumfy w amerykańskiej telewizji od lat 70-tych. Gośćmi programu przez 30 lat istnienia byli wszyscy najwięksi muzycy i artyści ery soulu, funku oraz r’n’b. Soul Train to filmowa epopeja na temat artystów, którzy zmieniali świat muzyki – pojawiają się tu Aretha Franklin, Sly Stone, Rolling Stones, James Brown, The Jacksons Five…
Keep on running: 50 years of Island Records (2009), reż. Stuart Watts, Wielka Brytania
Wytwórnia Island Records została założona w latach 50-tych jako niezależna wytwórnia wydająca muzykę jamajską. Przez 50 lat wydała płyty takich artystów jak Bob Marley, Grace Jones, Amy Winehouse, PJ Harvey, U2, Brian Eno, Spencer… Poprzez unikalne nagrania archiwalne, wywiady oraz nagrania z koncertów reżyser przedstawia ważny epizod europejskiej muzyki rozrywkowej: od reggae poprzez progressive rock aż po psychodeliczny rock.
One hand don’t clap (1991), reż. Kavery Dutta, USA
Karaibskie calypso znane jest na świecie głównie poprzez osobę Harrego Belafonte. Tymczasem to Lord Kitchener oraz Calypso Rose, którzy zyskali sławę poza granicami Jamajki w latach 40-tych uważani są za najwybitniejszych przedstawicieli gatunku. Dokument Kavery Dutta to hołd oddany wielkim gwiazdom calypso. Niezwykle rzadkie nagrania archiwalne, wywiady z artystami oraz ważne momenty w historii skolonializowanej przez Wielką Brytanię Jamajki.
Dance to the music (2008), reż. Willem Kalema, Holandia
Bohaterem dokumentu jest Sly Stone – wielka gwiazda amerykańskiej sceny funkowej lat 70-tych. Śladami głównego bohatera podążają dwaj bracia pasjonujący się muzyką i biografią artysty. Po długich poszukiwaniach udaje im się dotrzeć do ukrywającego się gwiazdora. Poznają jego historię, ukrywaną przed mediami i towarzyszą mu w jego powrocie na scenę po wielu latach nieobecności w showbiznesie.
Rock, Rock, Rock (1956), reż. Will Price (USA)
Młoda dziewczyna rozpaczliwie próbuje zarobić pieniądze, by móc kupić sobie sukienkę na szkolny bal. W tych uroczych perypetiach towarzyszy jej muzyka wybrana przez legendarnego didżeja radiowego Alana Freeda, a w filmie pojawiają się tacy giganci rock’n’rolla jak Chuck Berry, LaVern Baker i The Flamingos.
Boy! What a girl (1947), reż. Artur H. Leonard (USA)
Jazz, taniec i wodewil w pierwszej produkcji zrealizowanej niemal w całości przez Afro-Amerykanów. Połączenie musicalu i komedii omyłek, której akcja toczy się w środowisku muzyków jazzowych i big-bandowych. Za perkusją – genialny Gene Krupa, jedyny biały członek ekipy filmowej.
Mocne uderzenie (1967), Andrzej Czekalski, Jerzy Passendorfer (Polska),
78 min.
Kultowy film o polskim big beacie. Główny bohater, Kuba (Jerzy Turek) w dniu swojego ślubu dowiaduje się, że ma sobowtóra – gitarzystę big beatowego, Johnny’ego Tomalę. Ten zbieg okoliczności doprowadza do piętrzących się kłopotów, oczywiście zakończonych happy endem. Muzyczna strona Mocnego uderzenia to piosenki Skaldów oraz grupy Niebiesko-Czarni. Klasyka.
Mochilla prezentuje: Timeless Arthur Verocai (2009)
Gilberto Gil, Jorge Ben, Chico Buarque, João Gilberto… lista najważniejszych postaci muzyki brazylijskiej nie jest krótka, ale nazwisko Arthura Verocai długo nie miało szansy na niej zagościć, choć dla wielu z nich komponował. Nigdy bowiem nie wydał żadnych nagrań pod własnym nazwiskiem, stając się brazylijskim Quincy Jonesem. Prezentowany koncert to jedyna w swoim rodzaju okazja, by odkryć owianego legendą twórcę i usłyszeć go pod jego własnym nazwiskiem.
Mochilla prezentuje: Timeless Mulatu Astatke (2009)
Kolejna odsłona trzyczęściowego cyklu DVD poświęconego trzem wybitnym twórcom. Oprócz tajemniczego Arthura Verocai, kolektyw Mochilla złożył hołd kolejnej kluczowej dla hip-hopu postaci – J Dilli. Trzecim gigantem poproszonym o zagranie specjalnego koncertu był Mulatu Astatke, postać zaiste legendarna, ojciec ethio-jazzu. Tu występuje z towarzyszeniem orkiestry oraz weteranów sceny jazzowej w Los Angeles. Rzecz dziejowa.
Rythm and Blues Revue (1955), reż. Joseph Kohn, Leonard Reed (USA)
Muzyczny show sfilmowany w Apollo Theatre w nowojorskim Harlemie. Zapis występów najpopularniejszych w owym czasie afro-amerykańskich muzyków, wśród których pojawili się Nat King Cole, Count Basie, Cab Calloway, Big Joe Turner, Martha Davis czy Willie Bryant.
Mochilla prezentuje: Tradition in Transition: Postcard from Cali, reż. B+ (2010), 31 min.
Quantic, czyli gwiazda Festiwalu w krótkiej impresji filmowej! Muzyka kolombijska w wizji Willa Hollanda i jego zespołu to punkt wyjścia dla filmu, który w całości oparty jest o muzyczne produkcje Quantica oraz jego zespołu Combo Barbaro. Utwory pochodzą z ostatniej płyty „Tradition in Transition” wydanej przez Tru Thoughts Records. W filmie udział biorą Quantic, Alfredito Linares, Nidia Gongora, Freddy Colorado, Arthur Verocai, Joao Comanche Gomes oraz Malcolm Catto.
Coming back for more (2008), reż. Willem Alkema (Holandia), 74 min.
Sly Stone był wielką gwiazdą amerykańskiej sceny funkowej lat 70. W pewnym momencie rozwiązał rodzinny zespół Sly and the Family Stone i zniknął. Przez lata unikał kontaktu z dawnymi przyjaciółmi oraz mediami. Śladami Wielkiego Mistrza Funku podążają dwaj bracia, pasjonujący się muzyką i biografią artysty. Po wielu poszukiwaniach udaje im się dotrzeć do ukrywającego się gwiazdora. Poznają jego historię, ukrywaną przed mediami i towarzyszą mu w jego powrocie na scenę po wielu latach nieobecności w showbiznesie.
Luis Armstrong in Australia 1964
Wielki muzyk na słynnym koncercie nagranym przez australijską telewizję. To jeden z niewielu sfilmowanych w całości występów Satchmo, który w tamtym momencie na listach przebojów przegonił samych Beatlesów. Standardy jak Hello Dolly czy Blueberry Hill oraz słynne utwory z filmu High Society zapowiadają prawdziwą muzyczną ucztę.