- FAMILYSTRIP, reż. Luis Miñarro, Hiszpania 2009, 70´
MFF San Sebastian 2009
Znany producent filmowy, wizjoner kina Luis Minarro, odpowiedzialny m.in. za Wujka Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia, debiutuje niezwykle osobistym dokumentem dedykowanym własnym rodzicom. Film powstał na bazie wielogodzinnych rozmów producenta z matką i ojcem przy okazji tworzenia rodzinnego portretu. Z filmowanych sesji malarskich powstał zbiór anegdot, wspomnień i historii rodzinnych, który stanowi nie tylko przezabawny opis życia pewnego katalońskiego rodu, ale wyjątkową kronikę historii Hiszpanii i Barcelony.
- KAMIENICA W MADRYCIE, reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2000, 110′
MFF San Sebastian 2000 – nagroda dla najlepszej aktorki
3 nagroda Goya 2001 – w tym dla najlepszej aktorki
- AITA, reż. José María de Orbe, Hiszpania 2010, 87′
MFF San Sebastian 2010
MFF Rotterdam 2010
Aita przedstawia dzień po dniu życie rodzinnego domu reżysera w Kraju Basków, gdzie od lat nikt nie mieszka. Historia budynku sięga średniowiecza (XI-XII wiek) i miała istotne znaczenie dla dziejów regionu. Film opowiada o codzienności domu łącząc fabułę ze światem magicznym baskijskich mitów o nieśmiertelności duszy. José Maria de Orbe jest reżyserem niekonwencjonalnym. Swoja pasję do kina łączy z silnym zamiłowaniem do sztuk plastycznych, filmów eksperymentalnych oraz instalacji artystycznych.
- UMRZEĆ ZE ŚMIECHU, reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 1999, 113′
- MOSKITIERA, reż. Augustí Vila, Hiszpania 2010, 95′
Kryształowy Globus MFF Karlowe Wary 2010
Czarna komedia absurdu, której bohaterowie wierzą, że jedyne czego powinni się bać – to komary. W reakcji na małżeński kryzys rodziców 15-letni Luis przestaje mówić, zaczyna za to znosić do domu bezpańskie psy i koty. Liczba zwierząt nieustannie rośnie, poważnie utrudniając życie katalońskiej rodziny i zmuszając jej członków do podjęcia niestandardowych kroków… Odtwórczyni roli niemej babci, Geraldine Chaplin, uznała scenariusz filmu za jeden z najlepszych jakie kiedykolwiek czytała.
- CELA NR 211, reż. Daniel Monzón, Hiszpania 2009, 113′
Nagrody Goya 2009 – 8 nagród, w tym za najlepszy film, reżyserię i dla najlepszego aktora
Mistrzowski thriller, okrzyknięty jednym z najlepszych hiszpańskich filmów ostatnich lat. Juan, strażnik więzienny, przybywa do zakładu karnego dzień przed oficjalnym rozpoczęciem pracy. Na kilka minut przed wybuchem buntu ulega wypadkowi, a inni strażnicy uciekają zostawiając go nieprzytomnego w celi numer 211. Po przebudzeniu mężczyzna zdaje sobie sprawę ze swojej sytuacji i zaczyna udawać jednego ze zbuntowanych więźniów. Od tej chwili będzie musiał walczyć o przeżycie.
- NAWET DESZCZ, reż. Icíar Bollaín, Hiszpania 2010, 103′
Nagroda Goya 2011 – za najlepszy scenariusz oryginalny, hiszpański kandydat do Oscara
Jeden z najgłośniejszych filmów ostatniego roku, w reżyserii wielokrotnie nagradzanej m.in. za Mataharis i Daję ci moje oczy Icíar Bollaín. Sebastian (Gael García Bernal) – reżyser idealista i jego producent Costa (Luis Tosar) realizują w Boliwii film o przybyciu Kolumba do Ameryki. Sebastian pragnie ukazać wielkiego odkrywcę w sposób daleki od wyidealizowanej wersji szkolnych podręczników – żądni złota Kolumb i jego świta brutalnie rozprawiają się z rdzennymi mieszkańcami Ameryki. Costy natomiast zupełnie nie interesuje los biednych Indian – najważniejszy dla niego jest budżet. Dlatego postanawia kręcić w Boliwii, najtańszym i najbardziej indiańskim z krajów Ameryki Łacińskiej. Jednak w trakcie zdjęć w regionie wybucha tzw. wojna o wodę, zamieszki i strajki spowodowane prywatyzacją wodociągów. Rozpoczyna się podwójna walka rdzennych mieszkańców Boliwii z najeźdźcami z Zachodu – w filmie i w rzeczywistości.
- WSZYSTKO CZEGO ZAPRAGNIESZ, reż. Achero Mañas, Hiszpania 2010, 101′
MFF San Sebastian 2010, MFF Toronto 2010
Państwo Velasco – Leo, Alicja i ich czteroletnia córeczka, Dafne, wiodą spokojne życie w Madrycie. W czasie Świąt Bożego Narodzenia kobieta niespodziewanie umiera na atak epilepsji. Leo, zatwardziały konserwatysta i homofob, stara się opiekować dziewczynką najlepiej jak potrafi. Tymczasem Dafne ciężko przeżywa śmierć matki i ojciec obawia się, że straci z nią kontakt. Szczęście córki staje się dla Leo tak ważne, że będzie musiał wyrzec się samego siebie; rozpocząć walkę z własnymi uprzedzeniami.
Wszystko czego zapragniesz podejmuje uniwersalny temat rodzicielskiej miłości oraz granic poświęcenia dla własnych dzieci. Reżyser zastanawia się nad zmianami, jakie zachodzą w nowoczesnych rodzinach – tradycyjny model, na którym opierało się życie państwa Velasco, kończy się wraz ze śmiercią Alicji. Film pokazuje ogromny wysiłek jaki podejmuje mężczyzna, aby stawić czoła tym zmianom. Achero Mañas zrealizował wcześniej ujmujący obraz Listopad, znany polskiej publiczności z wcześniejszych edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego.
- NARZECZONY DLA YASMINY, reż. Irene Cardona, Hiszpania 2008, 97′
Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2008 – najlepszy film, najlepsza aktorka
Piękna Marokanka, Yasmina, przyjeżdża do Hiszpanii, by skończyć studia i… w poszukiwaniu męża. Ambitna i niezależna, ma ironiczny stosunek do życia. Bardzo spieszy się jej do ożenku, jednak jej wybranek, policjant Javi, woli jeszcze poczekać. Yasminie zależy na czasie, potrzebuje papierów, by uniknąć deportacji. Tu zaczynają się zabawne perypetie bohaterki i jej przyjaciół w poszukiwaniu narzeczonego dla Yasminy, który ożeni się z solidarności albo dla pieniędzy. Narzeczony dla Yasminy to wakacyjna komedia o małżeństwie i życiu we dwoje, opowiadająca o trudnej integracji przybywających do Hiszpanii imigrantów. W mieszance kultur, jaką można spotkać w małym miasteczku w prowincji Albacete pojawia się także wątek polski…
- POŁOWA OSCARA, reż. Manuel Martín Cuenca, Hiszpania 2010, 90′
MFF Toronto 2010
Psychologiczny thriller zgłębiający temat rodzinnych tabu i sekretów. Manuel Martín Cuenca jest znany polskiej publiczności jako reżyser Trudnych czasów czy Samotności bolszewika.
30-letni Oskar pracuje jest ochroniarzem w częściowo opuszczonej odkrywkowej kopalni soli na wybrzeżu Almerii. Izoluje się od ludzi, a jego życiem rządzi rutyna. Wszystko to zmienia informacja o chorobie dziadka. Dwa dni późnej niespodziewanie pojawi się w mieście jego siostra Maria z francuskim chłopakiem Jeanem. Oskar nie widział jej od lat i nie wiedział co się z nią działo. Rodzeństwo łączy tajemnica z przeszłości, której przyjdzie stawić im czoła. Atutem filmu są wspaniałe zdjęcia pustynnych terenów Almerii, które kontrastują z ogromnym napięciem pomiędzy bohaterami.
- WRZESIEŃ, reż. Carles Bosch, Hiszpania 2007, 89′
Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2007
Każdego roku we wrześniu w więzieniu Soto del Real w Madrycie odbywa się Festiwal Piosenki. Uczestnikami są więźniowie z zakładów karnych w całej Hiszpanii i to oni są bohaterami filmu. Festiwal jest tylko wprowadzeniem do opowiadanej historii. Po jego zakończeniu cztery kobiety i czterech mężczyzn powróci do więziennej rutyny. Pozwolą oni kamerze sfilmować swoje życie, z jego najintymniejszymi szczegółami. Miłość (lub jej brak) staje się wspólnym mianownikiem, który pozwoli widzom zrozumieć specyfikę więziennego świata. Film obejmuje 12 miesięcy, pomiędzy dwiema edycjami festiwalu, dokumentując historie miłosne bohaterów, ich rozwój, a czasem upadek. Wrzesień to drugi dokument Carlesa Boscha. Jego debiut Balseros w 2003 roku był nominowany do Oscara.
- PAMIĘTNIK CARLOTY, reż. José Manuel Carrasco, Hiszpania 2010, 110′
Młodzieżowa komedia o perypetiach hiszpańskich gimnazjalistów na podstawie popularnej wśród nastolatków książki Gemmy Lienas. Film ukazuje aspiracje i problemy młodych ludzi w okresie dojrzewania: pierwsze miłości, przyjaźnie i pierwsze doświadczenia seksualne. Podobnie jak wiele dziewcząt w jej wieku, 16-letnia Carlota prowadzi pamiętnik, gdzie opisuje swoje perypetie z chłopakami i najlepszymi przyjaciółkami. Po bolesnym rozstaniu postanawia uporządkować swoje życie, a pamiętnik ma pomóc jej się pozbierać. Tymczasem zakochana po uszy w wysportowanym Oriolu, Carlota ląduje w łóżku z Sergio. Pomiędzy kolejnymi testami ciążowymi będzie musiała stawić czoła separacji rodziców i nielojalności koleżanek.
W tym roku festiwal odbędzie się w następujących kinach:
Warszawa / Kino Muranów / Kinoteka / 17-24 marca
Kraków / Kino Pod Baranami / 20-26 marca
Katowice / Kino Światowid / 22-28 marca
Łódź / Kino Charlie / 25-31 marca
Poznań / Kino Muza / 27 marca – 2 kwietnia
Lublin / Kino Bajka / 1-7 kwietnia
Gdańsk / Klub Żak / 4-10 kwietnia
Organizatorzy festiwalu:
Ambasada Królestwa Hiszpanii
Instytut Cervantesa
AP Mañana.