Ekoglass
W dniach od 5 do 18 lipca 2010 roku w historycznych ośrodkach hutnictwa szkła na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich odbył się 3. Międzynarodowy Plener i Sympozjum Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal 2010. Festiwalowi przyświeca idea promocji sztuki szkła, propagowania ekologicznych sposobów jego produkcji, a także chęć wymiany doświadczeń i zacieśnianie więzów pomiędzy środowiskami artystycznymi z Polski, Czech i Słowacji. Tradycyjnie artyści skupili się przede wszystkim na technikach hutniczych pracując w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie w Polsce oraz w Hucie Szkła Martin Štefánek w Desnej i w Hucie Floriánova w Častolovicach w Czechach. Do wyrobu wszystkich obiektów użyto szkła odpadowego, czyli tzw. stłuczki szklanej.
Czescy artyści: Jakub Berdych, Andrej Németh, Oldřich Plíva, Jiří Šuhájek. Polscy artyści: Beata Damian-Speruda, Rafał Kaufhold, Marzena Krzemińska, dr Mariusz Łabiński, dr Marta Sienkiewicz, Igor Wójcik. Słowaccy artyści: Peter Ďuriš, Martina Paljesková Pišková. Kurator wystawy: Rafał Kaufhold. Gabriela
Pienias: Eléctrico, portugalski tramwaj
Malarka i autorka akcji artystycznych Gabriela Pienias mieszka w Cieszynie i Lizbonie. Jest absolwentką i studentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, studiuje też malarstwo na Universidade de Lisboa. Tworzy wielkoformatowe obrazy olejne o tematyce społecznej, prezentuje je w przestrzeni publicznej. Wielki format nadaje rangę przedstawianemu problemowi, użycie obrazu malarskiego stanowi oryginalną opozycję dla wszechobecnych reklam i billboardów. Jest to sztuka aktywistyczna, ponieważ jej najważniejszym celem jest tworzenie demokratycznych przestrzeni publicznych, ujawnianie przy okazji problemów społecznych, zachęcanie do debaty na temat rzeczywistych problemów współczesnego świata, a także do namysłu nad sztuką współczesną.
Podczas Kina na Granicy Gabriela Pienias zaprezentuje swoje najnowsze dzieło, obraz przedstawiający naturalnej wielkości lizboński tramwaj eléctrico. Tym sposobem na cieszyński Rynek powróci tramwaj, i to z najdalszego zakątka Europy.
Petr Holeček: Příběhy / Opowieści
Młody rzeźbiarz i malarz Petr Holeček obecnie mieszka i pracuje w Czechach. Jego twórczość jest jednak silnie związana z Irlandią, gdzie spędził część swojego życia. Podczas pobytu w pracowni Patricka O’Reilly w Dublinie nabrał doświadczenia, dojrzał artystycznie i do dzisiaj wraca tam, by tworzyć. Jego niewielkie, w przeważającej części wykonane z brązu rzeźby przedstawiają najczęściej ludzkie ciało. Autor wprawia kruche formy w dziwaczny, często niestabilny ruch, będący jednak bardziej ruchem myśli niż ciała. Ważne tematy przedstawia w formie niewymuszonej, z lekkością i bez silenia się na komentarz. Każde dzieło kryje w sobie opowieść, myśl, która musi być zamknięta w słowach. Wystarczy ją poczuć. Z jego twórczością można było się zapoznać się podczas wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw w Irlandii i w Czechach, a teraz okazja ku temu nadarza się także w Cieszynie.
13. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
Od 28 kwietnia do 3 maja 2011 roku
Cieszyn