W tegorocznym jury zasiądą:
Konkurs dokumentalny:
- Tue Steen Müller – przewodniczący (Dania) – jeden z najwybitniejszych ekspertów europejskiego kina dokumentalnego, członek Duńskiej Rady Filmowej.
- Marcin Koszałka (Polska) – krakowski dokumentalista, operator filmowy, reżyser, dwukrotnie zdobywca Złotych Lwów za zdjęcia na FPFF w Gdyni (Pręgi, Rewers) oraz Brązowej Żaby na Camerimage (Rewers).
- Kaleo La Belle (Szwajcaria) – dokumentalista, zwycięzca 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego za film Życie jest gdzie indziej.
- Annamaria Percavassi (Włochy)– dyrektor artystyczny festiwalu Alpe Adria Cinema, autorka książek o tematyce filmowej, wykładowca.
- Dušan Hudec (Słowacja) – niezależny reżyser i scenarzysta, zrealizował kilkanaście filmów dokumentalnych, w których często porusza temat słowackich Żydów.
Konkurs krótkometrażowy:
- Lech Kowalski – przewodniczący (USA) – reżyser, autor filmu D.O.A. (1981), rejestrującym legendarną trasę Sex Pistols.
- Bartek Konopka (Polska) – reżyser, współautor nominowanego do Oskara dokumentu Królik po berlińsku.
- João Garção Borges (Portugalia) – reżyser, producent, scenarzysta, krytyk filmowy.
- Ulo Pikkov (Estonia) – twórca filmów animowanych, scenarzysta, montażysta, producent, ekspert Estońskiej Fundacji Filmowej, wykładowca.
- Delphine Lyner (Szwajcaria) – prezes Swiss Youth Film Days, współtworzy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Winterthur.
Konkurs polski:
- Jerzy Kapuściński – przewodniczący – producent, dyrektor artystyczny Studia Filmowego Kadr, w ostatnim czasie wyprodukował m.in. Rewers i Salę samobójców.
- Anna Kazejak-Dawid – reżyserka, scenarzystka, współautorka filmu Oda do radości i nagrodzonej w Krakowie Bocznicy oraz filmu Skrzydlate świnie.
- Tadeusz Słobodzianek – wybitny dramaturg, autor sztuki Nasza klasa, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike 2010.
- Marcin Wrona – reżyser filmowy i teatralny, autor filmów Chrzest i Moja krew.
Piotr Kamler – mistrz światowej animacji, trzykrotnie wyróżniony w Krakowie, laureat Grand Prix na festiwalu w Annecy w 1975 roku – otrzyma Nagrodę Smok Smoków na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Nagroda Smok Smoków jest przyznawana przez organizatorów Krakowskiego Festiwalu Filmowego wybitnym twórcom filmów dokumentalnych i animowanych od roku 1998. Wśród dotychczasowych laureatów są tak znakomici artyści jak Kazimierz Karabasz, Allan King, Albert Maysles, Werner Herzog, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Jonas Mekas.
Piotr Kamler urodził się w 1936 roku. Jest absolwentem wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zadebiutował w roku 1959 amatorskim filmem animowanym Miasto. W tym samym roku otrzymał stypendium na wyjazd do Paryża, gdzie poznał Pierre’a Scheffera, sławnego kompozytora muzyki konkretnej i twórcę eksperymentalnego studia Groupe de Recherche de Musique Concrète (GRMC), działającego w ramach francuskiego radia publicznego.
Scheffera tak zainteresowały wizje polskiego twórcy, że stworzył mu dogodne warunki pracy w GMRC, które odtąd stało się współproducetem jego filmów. Kamler zaczął realizować filmy animowane, które – jak pisze Marcin Giżycki – układają się w dwa nurty – abstrakcyjny i narracyjny – tworząc niezwykle spójną całość, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i treść. Ważną rolę w tych dziełach odgrywa muzyka, którą pisali kompozytorzy reprezentujący elitę francuskiej muzyki współczesnej: Bernard Parmegiani, François Bayle, Robert Cohen Solal.
W 1982 r., po pięciu latach pracy, artysta ukończył swój jedyny film pełnometrażowy. Największe przedsięwzięcie filmowe Kamlera i najniezwyklejszy film science-fiction w historii kina – Chronopolis. Historia spotkania dwóch cywilizacji o różnym stopniu rozwoju została zrealizowana z taką precyzją, że autora wielokrotnie pytano o korzystanie z komputera, czemu jednak Kamler konsekwentnie przeczył. Piotr Kamler jest autorem kilkunastu filmów, prawie wszystkie zrealizował we Francji.
On sam jednak uważa się za twórcę polskiego. Z kinem pożegnał się zrealizowaną w 1993 roku Ulotną misją. Ten krótki film jest swoistym sequelem do Chronopolis. Przedstawiciel innej cywilizacji wyczarowuje w nim na oczach widza przeróżne formy z materii. Za swoją twórczość artysta zdobył liczne nagrody m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (1975) dla najlepszego filmu animowanego 30-lecia za Krok, nagrodę główną Srebrnego Smoka w Krakowie otrzymał trzykrotnie: za Zieloną planetę (1966), za Dziurę (1966) i za Zapasowe serce (1973).
Uroczyste wręczenie Nagrody Smok Smoków Piotrowi Kamlerowi będzie miało miejsce 24 maja 2011 roku podczas 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w kinie Kijów.Centrum. Planowana jest retrospektywa filmów Kamlera oraz wystawa jego prac i spotkania z publicznością.
Pokazy konkursowe uzupełniają sekcje pozakonkursowe
• Spojrzenie na Holandię – specjalnym gościem 51. edycji będzie kinematografia holenderska. Podobnie jak rok temu w przypadku kina izraelskiego, także teraz będzie miała miejsce retrospektywa najnowszych filmów dokumentalnych oraz konferencja z udziałem przedstawicieli holenderskiego obszaru filmowego.
Przedstawione zostaną głośne i nagradzane na świecie filmy, m.in. Gracz (The Player) Johna Appela, opowieść wybitnego reżysera o ojcu hazardziście, Młode gangi z Amsterdamu (Crips. Strapped‘n’Strong), niezwykle odważna wiwisekcja czarnych mafiosów i raperów, Farewell – pasjonująca, złożona z archiwaliów z 1929 roku, relacja z podróży dookoła świat sterowca Graf Zeppelin.
W panelu dyskusyjnym, którego celem będzie prezentacja rynku filmowego w Holandii, udział wezmą m.in. Claudia Landsberger z Instytutu Filmowego EYE, znakomity producent Pieter van Huystee (Młode gangi z Amsterdamu, Farewell), dyrektor największego festiwalu filmów dokumentalnych świata IDFA w Amsterdamie – Ally Derks.
• Panorama filmu polskiego – doroczny przegląd dokonań polskich filmowców, sekcja bardzo doceniana przez zagranicznych selekcjonerów i programatorów.
• Krakowskie premiery dokumentalne – założeniem tej sekcji jest prezentacja najnowszych dokumentów, które dotykają aktualnych tematów, niejednokrotnie trudnych bądź kontrowersyjnych. W tym roku twórcy z Hiszpanii, Izraela, Niemiec i Stanów Zjednoczonych postawią widzom pytania o kwestie obyczajowe, społeczne i artystyczne; pytania w skali makro i mikro.
Podczas tegorocznej edycji cykl Krakowskie premiery dokumentalne odsłoni bardziej kobiece oblicze – zapowiada Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego – W czterech z sześciu filmów składających się na cykl głównymi bohaterkami są kobiety, a z nimi na pierwszy plan wysuwają się historie intymne i rodzinne.
Takie choćby jak perypetie związane z poszukiwaniem odpowiedniego partnera. W hindusko-niemieckiej koprodukcji Aranżowane szczęście, zgodnie z wielowiekową tradycją, wybranek zostanie przyprowadzony do panny młodej przez troskliwą hinduską rodzinę. Atrakcyjna starsza pani, Nili Tal, reżyserka, a zarazem bohaterka filmu Sześćdziesiątka w wielkim mieście obiera inną drogę – przełamując stereotypy związane z podeszłym wiekiem, daje ogłoszenie do gazety i umawia się na randki. Czy wyzwolonej 60-latce przyklasnęłyby bohaterki popularnego amerykańskiego serialu, którego tytuł ten dokument parafrazuje?
Filmy Kochając Sophię i Karla przychodzi na świat koncentrują się z kolei na miłości macierzyńskiej. Pierwszy z dokumentów dotyka zaplątanej w trudne tematy narkomanii i prostytucji matczynej walki o życie córki. Drugi wrzuca widza w świat, w którym młoda bezdomna kobieta oczekuje narodzin córeczki. Ulica czy nawet park to na pewno nieodpowiednie miejsca na wychowywanie potomstwa, a jednak ludzie pozbawieni domu, nie chcą wyzbyć się fundamentalnych ludzkich pragnień i emocji. A może powinni?
Oddając pole kobietom w sferze emocji i kreowania życia rodzinnego, mężczyźni realizują się w sztuce i nauce. Niemieckie Solartaxi to swoisty film drogi, w którą zabiera widzów bohater historii Louis Palmer, wynalezionym przez siebie pojazdem napędzanym energią słoneczną. Natomiast Korespondencja Jonas Mekas – J. L. Guerin to filmowa rozmowa dwóch eksperymentatorów, którzy ciągle poszukują nowych form wyrazu. Jednego z nich dobrze znamy – Jonas Mekas gościł w zeszłym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym, jako honorowy gość, laureat Nagrody Smok Smoków w uznaniu za całokształt twórczości.