• Dźwięki muzyki – po raz kolejny pod Wawelem będą rozbrzmiewać Dźwięki muzyki, także w wersji plenerowej… w Kinie Pod Wawelem! To nie lada gratka dla miłośników dobrej muzyki filmowej, w pięknych okolicznościach przyrody. Pełne energii pokazy filmowe, w których muzyka odgrywa rolę pierwszoplanową porywają entuzjazmem tworzących ją ludzi.
Silny akcent krakowski pojawi się w dokumencie Klezmatics: Na Ziemi Świętej (The Klezmatics: On Holy Ground) przybliżającym sylwetki członków zespołu Klezmatics, który wielokrotnie gościł na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Rock’n’Roll…z Korsyki! (Rock’n’Roll…Of Corse!) to z kolei film, którego bohaterem jest Henry Padovani – Korsykanin i jeden z pierwszych członków legendarnego zespołu The Police. Korzenie Gorana Bregovića widzowie poznają dzięki dokumentowi Bijelo Dugme, przypominającemu historię legendarnego zespołu rockowego, którego liderem był niegdyś jugosłowiański kompozytor.
• Gdzieś w Europie – zwyczajne niezwyczajne historie niezwykłych zwykłych ludzi.
• Laureaci festiwali – filmy z tej sekcji zdążyły oczarować już publiczność w innych krajach, m.in. z festiwalu w Lipsku przyjedzie nowy dokument przyjaciela Krakowskiego Festiwalu Filmowego Jerzego Śladkowskiego, którego Dwa Rembrandty w ogrodzie, otwierające jubileuszową edycję, zostały pod koniec lutego wprowadzone do kin przez Krakowską Fundację Filmową. Vodka Factory to opowieść o młodej pracownicy fabryki wódki, która stara się uciec od prowincjonalnej egzystencji i wyjechać do Moskwy. Nagrodzony
w Jerozolimie Jeremiah Erana Paza przybliży losy rosyjskich Żydów, którzy decydując się na imigrację do Izraela zmagają się z wyobcowaniem, depresją i problemami alkoholowymi, z Amsterdamu przyjedzie Amerykanin i jego harem (Kano: An American and His Harem), wstrząsająca opowieść o weteranie wojny wietnamskiej, który gwałcił i podporządkowywał sobie liczne kobiety.
• Przegląd filmów Wojciecha Wiszniewskiego – nagrodzonego pośmiertnie na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 1981 roku – będzie hołdem dla tego wybitnego artysty i dokumentalisty w 30-lecie jego śmierci.
• Noc Wideoklipów – oryginalne, wyróżniające się sposobem realizacji teledyski.
Gospodarzem wieczoru Gali Zakończenia Festiwalu będzie Maciej Stuhr, a wystąpi jedna z najwybitniejszych formacji jazzowych Marcin Wasilewski Trio, zespół który przez wiele lat koncertował z Tomaszem Stańko, gościem zeszłorocznej jubileuszowej gali krakowskiego festiwalu. Grupa przedstawi nagrania ze świetnie przyjętej nowej płyty Faithful, wydanej w kwietniu przez prestiżową niemiecką wytwórnię ECM. Po wręczeniu nagród wielogodzinny pokaz nagrodzonych filmów.
Rangę Krakowskiego Festiwalu Filmowego potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych m.in. przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, dzięki czemu laureaci festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów (w kategoriach filmów krótkometrażowych).
Informacje praktyczne:
KINA: Widzowie spotykać się będą w kinach: Kijów.Centrum (Al. Krasińskiego 34), Mikro (ul. Lea 5), Kino Pod Baranami (Rynek Główny 27) oraz w Krakowskim Centrum Kinowym ARS (ul. Św. Jana 6), zaś profesjonaliści z całego świata także w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Konopnickiej 26) – warsztaty i pitching Dragon Forum oraz w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (ul. Straszewskiego 21-22) – konferencje, a także w hotelu Cracovia (ul. Focha 1) – targi.
Kino plenerowe usytuowane zostało w tym roku Pod Wawelem przy ul. Powiśle 11. To niezwykle atrakcyjne miejsce przy nowopowstałym Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Widzowie będą podziwiać nie tylko muzykę na wielkim ekranie, ale monumentalne wzgórze wawelskie w tle. I to wszystko za darmo.
Organizatorzy: organizator i producent – Krakowska Fundacja Filmowa, współorganizator – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, współproducent – Apollo Film.