Oprócz przyznawanych podczas poprzednich edycji festiwalu nagród: Magicznej Godziny, Green Warsaw Award, Amnesty International Award, Nos Chopina oraz Warsaw Animation Winner, w tym roku wręczone zostaną dwie nowe nagrody. Najlepsze filmy dokumentalne poświęcone sztuce, artystom i wydarzeniom artystycznym zawalczą o Doc Art Award i 2000 euro. Z kolei autorzy najlepszych zdjęć staną do wyścigu o nagrodę Canon Cinematography Award oraz 3000 euro. Będzie to pierwsza w Europie nagroda przyznawana twórcom obrazu wręczana na festiwalu filmów dokumentalnych.
Podobnie jak w poprzednich latach, spośród wszystkich filmów, które znajdą się w programie 8. PLANETE DOC, publiczność festiwalu wybierze (drogą głosowania) swojego faworyta. Nagrodę Publiczności i 2000 euro ufunduje jak zwykle telewizyjny kanał dokumentalny PLANETE prezentujący na swej antenie najlepsze filmy festiwalowe.
Podobnie jak w poprzednich latach, 8. edycję festiwalu Planete Doc odwiedzą znakomici goście – zarówno filmowcy, jak i znane osobistości spoza świata filmu. Gościem specjalnym festiwalu będzie znana na całym świecie ikona ekologii, badaczka zachowań szympansów i działaczka społeczna Jane Goodall. Film biograficzny Życie Jane poświęcony tej fascynującej kobiecie znajdzie się w konkursie Green Warsaw Award, a jego bohaterka spotka się z widzami i wygłosi odczyt w Centrum Nauki Kopernik (7 maja, godz. 15.00). Oba spotkania poprowadzi Martyna Wojciechowska, ambasadorka filmu Życie Jane, redaktor naczelna magazynu National Geographic Polska.
Już po raz drugi festiwal Planete Doc odwiedzi również ikona eksperymentalnego kina dokumentalnego, nauczyciel Larsa von Triera – Jørgen Leth. Reżyser przyjedzie do Warszawy ze swoim najnowszym autobiograficznym filmem Męski erotyk (Erotic Man), w którym w poruszający sposób opowiada o melancholii seksualnej dojrzałego mężczyzny. Podczas festiwalu, po ponad 20 latach dojdzie do spotkania na szczycie duńskiego reżysera z Janem Nowickim, odtwórcą jednej z głównych ról w filmie Letha Notatki o miłości (Notes on Love) z 1989 roku (7 maja, godz. 12.00, salon empik Junior). Z okazji wizyty Letha w Polsce 4 maja ukaże się również unikalny box DVD Świat według Jørgena Letha z najlepszymi filmami dokumentalnymi duńskiego eksperymentatora. Będzie to już drugie wydawnictwo z tej serii (po wydanym w zeszłym roku Świecie według Wernera Herzoga).
Organizowane wspólnie z MEDIA Desk Polska i Szkołą Filmową Andrzeja Wajdy wykłady mistrzowskie (masterclass) dla profesjonalistów z branży filmowej poprowadzą m.in. znany holenderski reżyser i operator, tegoroczny zwycięzca festiwalu w Sundance Leonard Retel Helmrich (9 maja, godz. 18.30, Kinoteka) oraz Janus Metz i Michael Haslund – reżyser filmu i konsultant Duńskiego Instytutu Filmowego przy Armadillo – wojna jest w nas. Analiza procesu produkcji filmu Armadillo – wojna jest w nas, nagrodzonego przez Krytyków w Cannes, będzie przyczynkiem do dyskusji Jak to się robi w Danii o tym, czy w Polsce mógłby powstać podobny film oraz na czym polega tajemnica sukcesu duńskiego dokumentu na świecie (11 maja, godz. 18.00, Kinoteka).
W programie festiwalu znajdzie się również spotkanie Imperium pixelozy – potęga dokumentów komórkowych, podczas którego zaprezentowane zostaną najlepsze filmy komórkowe stworzone w ramach projektu EXPERYMENT DE-PL, organizowanego przez Goethe-Institut jako część festiwalu Sąsiedzi 2.0 (14 maja, godz. 15.00, Kinoteka). Ponadto widzowie będą mogli obejrzeć nagrodzony na licznych festiwalach komórkowy dokument O ludziach, którymi mógłbym być, a może jestem (People I Could Have Been And Maybe Am) Borrisa Geretsa (m.in. nagroda na IDFA w Amsterdamie). Spotkanie poprowadzi Cezary Ciszewski z ruchu Miasta w komie, a udział w nim weźmie Boris Gerrets.
Projekcjom będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń specjalnych (m.in. spotkania z twórcami, imprezy muzyczne, koncerty, warsztaty). Pokazom będą towarzyszyć debaty poświęcone najbardziej palącym problemom globalnym i lokalnym – autonomii energetycznej (debata organizowana wspólnie z Greenpeace Polska i Fundacją im. Heinricha Boella odbędzie się 8 maja równolegle w Warszawie i 6 miastach w Polsce w ramach projektu Weekend z cyfrowym Planete Doc), zbrojnej obecności Polski w Afganistanie (12 maja, godz. 18.00, Kinoteka), konfliktowi na Bliskim Wschodzie i wartości życia (13 maja, godz. 18.00, Kinoteka), obecnej sytuacji w Rosji (10 maja, godz. 18.00, Kinoteka) oraz żywności modyfikowanej genetycznie (GMO) (11 maja, godz. 18.00, kino Muranów).
5 maja (godz. 19.30, Teatr Dramatyczny) festiwal otworzy pokazywany na ostatnim festiwalu w Sundance tzw. live documentary Utopia w czterech odsłonach (Utopia in Four Movements) Sama Greena (twórcy nominowanego do Oscara The Weather Underground) i Dave’a Cerfa – niesamowita mieszanka filmu, opowieści snutej na żywo przez samego Sama Greena oraz żywiołowej muzyki w wykonaniu 3-osobowego zespołu The Quavers. Z kolei w pierwszym dniu festiwalu (6 maja, godz. 22.00, Kinoteka) nie będzie można przegapić dokumentalnego animowanego show Wojna płci (Battle of Sexes), które poprowadzi dwójka znanych twórców animacji – Signe Baumane i dwukrotnie nominowany do Oscara Bill Plympton. Co ciekawe, to publiczność zadecyduje, przedstawiciel której z płci zaprezentuje na dużym ekranie bardziej seksowne i zabawne animacje.
W dniach 6-8 maja odbędzie się Weekend z cyfrowym Planete Doc, w ramach którego wybrane filmy z programu festiwalu trafią do kin na terenie całego kraju i zostaną pokazane jednocześnie w Warszawie i 21 miastach w Polsce. 8 maja pokazom filmu Czwarta rewolucja w Warszawie i 6 miastach w Polsce (godz. 16.00) towarzyszyć będzie debata Czy koniec ropy to koniec cywilizacji? Energia w stu procentach odnawialna – utopijna wizja czy realna przyszłość? poświęcona problemowi autonomii energetycznej (godz. 17.30). Dzięki temu nowatorskiemu, unikalnemu na skalę europejską projektowi, tysiące widzów będzie mogło obejrzeć wybrane filmy w tym samym czasie co warszawska publiczność, a tym samym wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce i poczuć się prawdziwymi mieszkańcami globalnej wioski.
Organizatorem festiwalu jest AGAINST GRAVITY. Natomiast Głównym Partnerem kanał dokumentalny PLANETE. Stacja prezentuje starannie wyselekcjonowane dokumenty z całego świata i na każdy temat, zawsze w odniesieniu do człowieka. Najlepsze filmy pokazywane na festiwalu można później zobaczyć na antenie PLANETE.