Wystawa Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe opowiada o zmianach, jakie zachodziły w zwyczajach związanych z szeroko rozumianym relaksem nad wodą. Oryginalne i zrekonstruowane dawne stroje plażowe, reprodukcje kart pocztowych oraz fotografii, archiwalne filmy to tylko niektóre z elementów ekspozycji, która będzie otwarta w Muzeum Etnograficznym w Toruniu w dniach od 15 maja do 30 września 2011 roku.
Plażowanie jest ciekawym zjawiskiem kulturowym, wiążącym się niegdyś z koniecznością ścisłego przestrzegania zasad etykiety. Niestosowanie jej groziło posądzeniem o nieprzyzwoitość lub brak dobrego wychowania. Obyczaje obowiązujące na plażach zmieniały się z biegiem lat. Różne były też stroje plażowe, coraz śmielej odkrywające części damskich i męskich ciał.
Zmieniało się także podejście ludzi do samego opalania – albo skrzętnie chroniono się przed słonecznymi promieniami albo wręcz przeciwnie – wylegiwano się na słońcu, aby jak najszybciej zbrązowieć. Dla miłośników relaksu nad wodą rozwijał się przemysł wytwarzający plażowe akcesoria, takie jak kosze, leżaki, parasole, parawany, a także stroje, kosmetyki, sprzęt sportowy.
Plażowanie związane jest nie tylko z morzem. Liczne kąpieliska funkcjonowały nad rzekami i jeziorami, a od lat międzywojennych słonecznych i wodnych kąpieli zażywać można było również na miejskich basenach. W związku z tym na wystawie znajdą się także informacje i fotografie pokazujące plaże i pływalnie w miastach: Toruniu, Warszawie i Poznaniu.
Oprócz zwyczajów związanych wyłącznie z odpoczynkiem nad wodą, wystawa prezentować będzie także jego otoczenie: kurorty, pensjonaty, kawiarenki.
(Autorka: H. Łopatyńska)
Wystawa Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe.
Wystawa czynna od 15 maja do 30 września br.
Kurator: Hanna Łopatyńska
Wystawa powstała przy współpracy Muzeum Sopotu i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wystawą.
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
ul. Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń