21 lipca 2011 roku o godzinie 19.00 11. Międzynarodowy Festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu Festiwal otworzy film Rozstanie Ashgara Farhadiego – nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie wielowymiarowy portret irańskiego społeczeństwa. Drugim filmem, który zostanie pokazany w dniu otwarcia będzie nagrodzony Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes Pewnego razu w Anatolii autorstwa Turka Nuri Bilge Ceylana, gościa i bohatera retrospektywy podczas 10. edycji ENH.
Filmem zamknięcia festiwalu będzie najnowsze dzieło mistrza światowego kina Pedro Almodóvara Skóra, w której żyję z Antonio Banderasem – traktat na temat tożsamości w czasach fascynacji chirurgią plastyczną.
Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty
W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty znajdzie się 14 nowych, po raz pierwszy pokazywanych w Polsce, nowohoryzontowych filmów – prowokacyjnych, autorskich, kontrowersyjnych. Tegoroczny konkurs będzie pełen polskich akcentów. O zwycięstwo będą walczyć: znakomicie przyjęty w Cannes film Urszuli Antoniak Code Blue, pokazywany w Konkursie Głównym Berlinale pełnometrażowy debiut Argentynki Pauli Markovitch Nagroda ze zdjęciami Wojciecha Staronia oraz zrealizowany w USA przez młodego, polskiego artystę Zbigniewa Bzymka Utopians.
Wśród pozostałych konkursowych produkcji są między innymi: tajska Wieczność Sivaroja Kongsakula, zaskakujący dramat psychologiczny Holenderki Nanouki Lepopold Ruchy Browna oraz dwóch przedstawicieli odradzającej się kinematografii greckiej: Attenberg Athiny Rachel Tsangari i Ojczyzna Syllasa Tzoumerkasa.
Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce
Pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty będą ubiegały się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce. Wśród filmów konkursowych znalazły się m.in.: Arirang, nagrodzona Grand Prix Un Certain Regard w Cannes, autorska i bezkompromisowa spowiedź Kim Ki-duka, jednego z czołowych reżyserów kina artystycznego; podwójnie nagrodzony na Berlinale film Marie Losier Ballada o Genesis i Lady Jaye; Drzwi szeroko otwarte – wizjonerski eksperyment irlandzkiego artysty multimedialnego Patricka Jolleya o Antoninie Artaud, francuskim poecie i ojcu sztuki performatywnej oraz Powstanie umarłych: zagadka płytek Toynbee, nagrodzony w Sundance debiut reżyserski Jona Foya.
Konkurs Nowe Filmy Polskie
W konkursie Nowe Filmy Polskie pokazanych zostanie kilkanaście pełnometrażowych fabuł, m.in.: Ki Leszka Dawida, Daas Adriana Panka, Młyn i krzyż Lecha Majewskiego, Sala samobójców Jana Komasy, Lęk wysokości Bartka Konopki i Z daleka widok jest piękny Wilhelma Sasnala, który będzie miał we Wrocławiu światową premierę. Podczas festiwalu odbędą się także konkursy polskich filmów krótkometrażowych i europejskich debiutów krótkometrażowych.
W programie festiwalu znajdą się ponadto stałe sekcje, wśród nich Panorama – dzieła mistrzów i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, m.in.: świetnie przyjęty w Cannes Habemus Papam – mamy papieża Nanniego Morettiego z Michelem Piccolim i Jerzym Stuhrem – błyskotliwy portret Watykanu; nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie Koń turyński w reżyserii bohatera retrospektywy 4. ENH, Węgra Béli Tarra; obsypany nagrodami w Locarno Curling Denisa Côté; Człowiek z Hawru – najnowszy film wybitnego fińskiego filmowca Akiego Kaurismäkiego, nagrodzony przez międzynarodowych krytyków FIPRESCI w Cannes.
Dokumenty / eseje
W ramach sekcji Dokumenty / eseje zostaną pokazane autorskie wizje rzeczywistości, klasyczne i niekonwencjonalne dokumenty, m.in. Walk away Renee – najnowszy film Jonathana Caouette’a, który powraca opowieścią o swojej chorej psychicznie matce; Magic Trip Allison Ellwood i Alexa Gibneya o psychodelicznej podróży, jaką w połowie lat 60. odbył pisarz Ken Kesey, autor Lotu nad kukułczym gniazdem oraz The Co(te)lette Film Mike’a Figgisa, w którym znakomity brytyjski twórca przenosi na ekran spektakl muzyczny Ann Van den Broek.
Wydarzenia muzyczne
Muzyczną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Nick Cave i jego zespół Grinderman. Australijski band zagra dla festiwalowej publiczności na Wyspie Słodowej, w piątek, 29 lipca o godzinie 22.00 w ramach sceny T-Mobile Music. Wrocławski występ będzie jedynym występem zespołu Grinderman w Polsce. Dzięki temu zespołowi liderowi udało się też umknąć napuszonej etykietce jednego z największych songwriterów naszych czasów. Fani odkryli bowiem, że Cave nie traktuje siebie tak poważnie, jak im się wydawało. Wystarczyło zmienić nazwę, bo przecież w zespole Grinderman, prócz Cave’a grają starzy znajomi z The Bad Seeds: skrzypek Warren Ellis, basista Martyn Casey i perkusista Jim Sclavunos. Na festiwalu Nowe Horyzonty wystąpią w ramach trasy koncertowej promującej ich najnowszy album Grinderman 2.
21 lipca, czwartek / 22.00 Bug Klinik
Belgijska wytwórnia Bug Klinik specjalizuje się w brzmieniach najnowszych: dubstep, IDM, breakcore, ambient. Na muzyczną inaugurację NH label z Gandawy wystawił trzech wykonawców: Skip, X&tric i Red Eyes.
22 lipca / 22.00 Jaga Jazzist
Norweski nonet – od ponad piętnastu już lat – wymyka się wszelkim recenzenckim kategoryzacjom. Ich debiut w barwach opiniotwórczego labela Ninja Tune, do żywego instrumentarium przekonał niejednego elektronicznego ortodoksa.
22 lipca / 23.30 Next Life
Next Life łączy retro-elektronikę rodem z gier wideo z najbardziej brutalnymi odmianami rocka. A w tym wszystkim trio jest na tyle niejednoznaczne, że tylko w ubiegłym roku po występach u boku romantycznego pieśniarza, Owena Palletta, supportowali blackmetalową legendę Mayhem.
23 lipca / 22.00 T-Mobile Music
Pod tym hasłem kryją się koncerty zespołów odkrytych w trakcie konkursu Zrób głośniej! organizowanego przez portal T-Mobile Music.