30 lipca / 23.30 Anti-Pop Consortium
Kiedy DJ Shadow pytał na swojej debiutanckiej płycie: dlaczego hip-hop tak zmarniał w 1996 roku, nie mógł on przewidzieć powstania jednego z najważniejszych zespołów rapowej alternatywy. Kilka miesięcy później czterech nowojorczyków wypowiedziało wojnę plastikowym podkładom i lukrowanym refrenom zapełniającym czołówki list przebojów. Eksperymentalne, elektroniczne podkłady i przypominające strumień świadomości wersy stanowiły ich broń w walce o dobre imię miejskiej muzyki. Zaplecze militarne zapewniły im natomiast największe niezależne wytwornie: 75Ark, Warp i Big Dada.
31 lipca / 22.00 Hans-Peter Lindstrom
Swoje długometrażowe wydawnictwa montuje z trwających kwadrans suit: melodyjnych, wielobarwnych, ściśle ze sobą powiązanych. Dla jednych stanowią one świetny materiał do tańca. Drudzy traktują je jako idealną ścieżkę dźwiękową do nocnych pogaduch. Jeszcze inni szukają u Lindstroma błyskawicznego chilloutu. Opisujący sety Hansa-Petera wspominają o cygańskim boogie, galaktycznym electro, ulicznym etno i archaicznym disco.
Pina
Ważnym wydarzeniem będzie polska premiera pokazywanego na festiwalu w Berlinie najnowszego dzieła Wima Wendersa Pina. Ten zrealizowany w technice 3D film jest hołdem złożonym przez znakomitego reżysera Pinie Bausch – legendarnej niemieckiej tancerce i choreografce, reformatorce tańca współczesnego. Film będzie pokazywany 22, 23, 29 i 30 lipca w kinie Helios.
Norwegia bez granic
Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii norweskiej. W ramach projektu Norwegia bez granic odbędzie się przegląd najnowszego kina norweskiego oraz pokazy klasyki, animacji i filmów dla dzieci. Podczas festiwalu odbędzie się również polsko-norweskie forum koprodukcyjne.
Za różową kurtyną
W cyklu Za różową kurtyną po raz pierwszy w Polsce zostaną pokazane filmy różowe należące do popularnego w Japonii nurtu kina erotycznego, który narodził się w latach 60. ubiegłego wieku, stając się intrygującą częścią japońskiej kultury. Na program cyklu składają się prekursorskie dzieła nurtu, a także filmy z późniejszych dekad, zróżnicowane pod względem formy i tematyki.
Czerwone westerny
We współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Rotterdamie został przygotowany przegląd Czerwone westerny. Sekcja jest poświęcona zjawisku filmów spełniających gatunkowe kryteria westernu, powstałych w latach dwudziestych w Rosji Radzieckiej oraz po II wojnie światowej w krajach zza żelaznej kurtyny.
Round Midnight
Round Midnight to autorski przegląd filmów undergroundowych, produkcji klasy B, sztandarowych przykładów filmowego campu, które uzyskały status dzieł kultowych dzięki specjalnym nocnym pokazom. Wśród prezentowanych produkcji znajdą się filmy Johna Watersa, Davida Lyncha, Alejandro Jodorowskiego czy Jima Sharmana.
Retrospektywa twórczości Terry’ego Gilliama
Wydarzeniem festiwalu będzie retrospektywa twórczości Terry’ego Gilliama – autora legendarnych animacji tworzonych w grupie Monty Pythona oraz brawurowych wizualnie filmów z pogranicza baśni, snu i halucynacji, między innymi Bandytów czasu, Brazil i 12 małp. Przygotowywana jest również książka o twórczości reżysera.
Retrospektywa twórczości Bruno Dumont
Bruno Dumont to twórca zaliczany do nurtu Nowego Francuskiego Ekstremizmu, nie bez powodu porównywany do legendy kina autorskiego, Roberta Bressona. We Wrocławiu będzie można zobaczyć pełną retrospektywę twórczości reżysera takich filmów, jak Ludzkość czy Hadewijch.
Retrospektywa twórczości Andrzeja Munka
W 90. rocznicę urodzin i w 50. rocznicę tragicznej śmierci Andrzeja Munka zostanie zaprezentowany dorobek wybitnego przedstawiciela antyromantycznego odłamu polskiej szkoły filmowej, który opierał się powszechnym tendencjom martyrologicznym w opisywaniu wojennych losów Polaków (Zezowate szczęście, Eroica).
Retrospektywa twórczości Anji Breien
Bohaterka kolejnej retrospektywy, Anja Breien, to jedna z najważniejszych przedstawicielek kinematografii norweskiej i głosów kina feministycznego w Europie, autorka głośnego tryptyku Żony, prowokacyjnego portretu kilku pokoleń Norweżek.
Na festiwalu odbędzie się przegląd eksperymentalnych filmów niemieckiego reżysera Wernera Nekesa, w tym dokumentów z cyklu Media Magica. Na wielkiej wystawie Rub Your Eyes (Potrzyj oczy) w Galerii Awangarda zostaną pokazane obiekty, składające się na niezwykłą prehistorię kinematografii, z jego unikatowej kolekcji eksponatów, która przyciągała tłumy w galeriach w Londynie i Paryżu.
Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie Jack Smith – ikona undergroundu artystycznego, przedstawiciel nurtu queer w Nowym Kinie Amerykańskim, pionier performance’u i filmowego campu, który wpłynął na twórczość Andy’ego Warhola, Johna Watersa i Kena Jacobsa.
W ramach retrospektywy animacji Mariusz Wilczyński zaprezentuje filmy animowane, miniatury, teledyski oraz poprowadzi autorską Lekcję Kina. W Arsenale natomiast będzie można zobaczyć performance plastyczno-muzyczny Wilkanoc.
Ponadto 23 lipca na wrocławskim Rynku zostanie pokazany jeden z najsłynniejszych czechosłowackich filmów okresu kina niemego Erotikon Gustava Machaty z 1929 roku. Film przeszedł do historii kina dzięki szokującym w latach 20. scenom miłosnym, przekraczającym obyczajowe tabu, jednak dosyć szybko o nim zapomniano. W latach 80. XX wieku odnaleziono jego kopię. Ku zaskoczeniu tych, którzy szukali wyłącznie sensacji, film zachwycił widzów przede wszystkim znakomitą stroną formalną. Muzykę na żywo zagra czeski kwartet Icon Orchestra. Partnerem wydarzenia jest Czeskie Centrum Kultury.
23 lipca odbędzie się Crispin Hellion Glover’s Show 1, który przygotował aktor, reżyser i pisarz Crispin Glover. Kiedyś zapowiadał się na gwiazdę kina młodzieżowego i przygodowego, wybrał jednak inną drogę. We Wrocławiu wystąpi ze swoim show entuzjastycznie przyjmowanym na całym świecie. W pierwszej części z teatralną emfazą odczyta fragmenty swych książek. Towarzyszą mu projekcje slajdów z ilustracji, które następnie przechodzą w pokaz drugiej części trylogii – film It Is Fine. Everything Is Fine!, opowiadający o wewnętrznym świecie Stevena cierpiącego na porażenie mózgowe, który snuje erotyczne fantazje. Trzecią częścią show jest rozmowa z publicznością.