Podczas festiwalu premierę będzie miał również reżyserski debiut Tomasza Budzyńskiego, lidera zespołu Armia. Zrealizowany z Łukaszem Jankowskim film Podróż na wschód powstał z okazji 25-lecia grupy. Kanwą scenariusza jest opowiadanie Stefana Grabińskiego Maszynista Grot. To sentymentalna, fabularno-dokumentalna podróż po twórczości zespołu, któremu towarzyszą członkowie kabaretu Mumio.
Wystawy towarzyszące:
22 lipca – 28 sierpnia – Przetrzyj oczy. Z kolekcji Wernera Nekesa
Część 1: Awangarda – BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32
Część 2: Design – BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2–4
Werner Nekes to wybitny niemiecki artysta, od lat 60. XX wieku tworzący eksperymentalne filmy i sztukę wideo. Jest równocześnie właścicielem najsłynniejszej prywatnej kolekcji obiektów związanych z historią eksperymentów wizualnych. Bliskie mu teoretyczne rozważania na temat istoty kina znajdują odzwierciedlenie zarówno w charakterze autorskiej twórczości filmowej, jak i w wystawianych w galeriach i muzeach świata ekspozycjach zabytkowych obiektów z jego zbiorów. Wystawa Przetrzyj oczy po raz pierwszy w Polsce pokaże wybrane eksponaty z tej jedynej w swoim rodzaju kolekcji. Będzie można ją oglądać w dwóch wrocławskich galeriach Awangarda i Design, w przestrzeniach specjalnie zaaranżowanych przez artystę.
Kolekcja obejmuje zarówno dzieła sztuki, jak i efektowne prezentacje naukowych odkryć, voyeurystyczne machiny, czy wizualne zabawki, które służyły niegdyś jako atrakcja cyrków i wesołych miasteczek. Obiekty są ilustracją paradoksów widzenia, optycznych eksperymentów takich, jak anamorfoza, załamania perspektywy, czy ukryte obrazy. Do zbioru należą eksponaty sięgające XVI wieku: książki, panoramy, manuskrypty, camera obscura, chronofotografie, laterna magica, czy praksinoskopy. Wszystkie przedmioty odnoszą się do wczesnych form animacji, poprzedzających erę kinematografii. Zbiór pokazywany był dotychczas w prestiżowych galeriach i muzeach Europy (m.in. w Museum Ludwig w Kolonii, Hayward Gallery w Londynie), Japonii i Stanów Zjednoczonych.
22–31 lipca – Ane Lan. Są we mnie wszystkie kobiety świata
BWA Wrocław – Studio BWA, wystawa we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Są we mnie wszystkie kobiety świata to pierwsza indywidualna retrospektywna wystawa twórczości Ane Lana pokazywana w Polsce. Norweski artysta wizualny i performer urodził się w Oslo w 1972 roku. Studiował etnologię na Uniwersytecie w Oslo i sztukę w tamtejszej szkole artystycznej Kunsthogskolen. Swoje prace pokazuje w galeriach i muzeach na całym świecie, m.in. w The Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Paco das Artes w Sao Paulo, w londyńskim Barbicanie, wystawiał je podczas 51. Biennale Sztuki w Wenecji i 10. Biennale w Stambule, bierze też udział w festiwalach filmowych, performance wideo Woman od The World pokazał m.in. na ostatnim festiwalu w Rotterdamie.
Ane Lan w swoich pracach dopuszcza do głosu kobiecą personę, tkwiącą w artyście – mężczyźnie. Skupia się na relacjach pomiędzy ciałem, mediami, a odbiorcą sztuki, należącym do współczesnego społeczeństwa o określonych przekonaniach, przyzwyczajeniach. Wykorzystując kobiece przebranie, tworzy wielowarstwowe konstrukcje tożsamości w oparciu o stereotypy i klisze, w powiązaniu z psychoanalizą, pojęciami gender, tożsamości etnicznej, multikulturowości w globalnej wiosce.
Festiwal trwa od 21 do 31 lipca 2011 roku.
Centrum Festiwalowe – Teatr Lalek
Plac Teatralny 4
Wrocław