Od 12 do 18 sierpnia 2011 roku organizatorzy XII Letniego Festiwalu Filmowego w Zamościu zaprezentują ponad 30 filmów w pięciu różnorodnych cyklach programowych. Na spragnionych wrażeń widzów czekają: wieczorne projekcje na Rynku Wielkim w Zamościu, spotkania z zaproszonymi twórcami i prelegentami, seans filmowy z muzyką na żywo, a przede wszystkim zróżnicowana oferta filmowa, w której uwzględnieni zostaną również najmłodsi widzowie.
W trakcie tegorocznego festiwalu Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu zaproponować kilka zróżnicowanych cykli, które pozwolą zapoznać czy też zaznajomić widza z istotnymi wydarzeniami i zjawiskami filmowymi.
Festiwalowe rekomendacje
Są one przypomnieniem filmów nagradzanych na festiwalach polskich i światowych. Na liście rekomendowanych znajdzie się m.in.: Jak zostać królem, T. Hoopera, które otwiera festiwal w piątek, 12 sierpnia o godzinie 12.00.
Festiwalowy poniedziałek, 15 sierpnia rozpocznie się projekcją filmu Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł w reżyserii A. Krauzego, by już chwilę później skłonić widza do refleksji nad sztuką, a konkretnie obrazem Breughla poprzez projekcję filmu Młyn i krzyż L. Majewskiego.
We wtorek, 16 sierpnia wyświetlony zostanie Jak spędziłem koniec lata, w reżyserii A. Popogrebsky’ego, a dzień później Nad morzem, w reżyserii P. Gonzáleza-Rubio.
Filmy należące do tego cyklu będą nie tylko otwierać, ale również zamykać XIILFF – dwie z trzech zaplanowanych na czwartek, 18 sierpnia projekcji to: Ludzie Boga, reż. X. Beauvois oraz Essential Killing J. Skolimowskiego.
Dyskusyjny Klub Filmowy Poleca
Kolejny cykl zatytułowany Dyskusyjny Klub Filmowy Poleca to okazja do zaprezentowania szerszej grupie repertuaru propagowanego przez Klubowiczów. W grupie polecanych filmów znajdą się: Poznasz przystojnego bruneta, w reżyserii W. Allena, przewidziany na poniedziałek i wyświetlany w tym samym dniu Anioł nad morzem, reżyserowany przez F. Dumonta.
Kolejne dni to kolejne filmy z cyklu Dyskusyjny Klub Filmowy Poleca. Na sobotę zaplanowane zostały aż trzy projekcje: Kieł, Paradiso Travel i Melancholia (reż. L. von Trier).
Karen płacze w autobusie, reż. G. R. Vera i Kobieta, która pragnęła mężczyzny, reż. P. Fly., to filmy wyświetlane w niedzielę, a na początek tygodnia organizatorzy przygotowali Parking królów, reż. V. Óskarsdóttir, Męski erotyk, reż. J. Leth.
Na filmy z tego cyklu zarezerwowane zostało również środowe popołudnie (Moja łódź podwodna, reż. R. Ayoade) i czwartkowy wieczór (Misja kadrowego, reż. E. Riklis) – przy czym ten ostatni zamykać będzie cały festiwal.
Sieć kin studyjnych poleca
W programie XII LFF obecne będą również filmy rekomendowane przez Sieć Kin Studyjnych. Tym obrazom poświęcony zostanie osobny cykl pod nazwą: Sieć Kin Studyjnych Poleca. W cyklu podczas weekendu pojawią się następujące tytuły: W lepszym świecie, reż. S. Bier, Miód, reż. S. Kaplanoğlu, Jaskinia zapomnianych snów 3D, reż. W. Herzog.
We wtorek wyświetlone zostaną kolejne trzy filmy: Kolorowe wzgórza, reż. C. C. Arbeláez, Sezon na kaczki, reż. F. Eimbcke, Chico i Rita, J. Mariscal, F. Trueba. Z kolei film Wtorek po Świętach, w reżyserii R. Munteana zostanie pokazany – paradoksalnie – w środę, wraz z Hiszpańskim cyrkiem, w reżyserii A. de la Iglesia.
Cykle specjalne
Formą przypomnienia największych osiągnięć z historii polskiej kinematografii będzie projekcja Kina RP, w trakcie której zostanie wyświetlony zrekonstruowany cyfrowo film Sanatorium pod Klepsydrą W. Hasa, poprzedzony prelekcją dr. S. Kuśmierczyka.