Róża / Rose, reż. Wojciech Smarzowski (Polska 2011), 90 min.
Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość niemożliwa. Nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Gdyni najnowszy film twórcy Wesela i Domu złego.
Rybka / He-tun / Blowfish, reż. Chi Yuarn Lee (Tajwan 2011), 88 min.
Opowieść o dziewczynie, która przeprowadza się do domu nieznajomego mężczyzny. Nieznajomy oczekuje na powrót żony, która uciekła z innym facetem. Dziewczyna postanawia udawać jego żonę.
Premiera europejska.
Trzy i pół / Seh-O-Nim / Three and a half, reż. Naghi Nemati (Iran 2011), 80 min.
Hanieh, Homa i Banafsheh są więźniarkami i bliskimi przyjaciółkami. Wychodzą z więzienia na kilkudniową przepustkę. Postanawiają wbrew przepisom nie wracać do więzienia. Chcą nielegalnie przekroczyć granicę.
Premiera światowa.
Ulisses / Ulises / Ulysses, reż. Oscar Godoy (Chile, Argentyna 2011), 85 min.
Opowieść o Julio, peruwiańskim emigrancie w Chile, który wyjeżdża “za chlebem”, ale w efekcie zmienia się wewnętrznie. W trakcie swojej podróży Julio rezygnuje z różnych możliwości, które pojawiają się na jego drodze, ponieważ zrozumiał swoje emocjonalne i duchowe uwarunkowania.
Utrata niewinności w Alma-Acie / Terya nevinnost v Almaty / Losing Innocence in Alma-Ata, reż. Zhanna Issabayeva (Kazachstan 2011), 75 min.
Trzynaście opowieści o pierwszych doświadczeniach seksualnych młodych ludzi różnych narodowości, wieku i pozycji społecznej, mieszkających współcześnie w mieście Ałma Ata.
Premiera światowa.
Wymyk / Courage, reż. Greg Zgliński (Polska 2011), 85 min.
Historia oparta na faktach. Każdy z nas może spotkać się z sytuacją, kiedy jest świadkiem brutalnego wyrzucenia kogoś z pociągu. Jak zareagujemy? W rolach głównych Robert Więckiewicz i Łukasz Simlat.
Znieważona ziemia / La terre outragée / Land of Oblivion, reż. Michale Boganim (Francja, Niemcy, Polska, Ukraina 2011), 105 min.
Kiedy dochodzi do katastrofy jądrowej w Czarnobylu, świat mieszkańców okolicznego miasta Prypeć przestaje istnieć. Po dziesięciu latach wciąż mają problem z otwarciem się na nadzieję nowego życia. W jednej z głównych ról Andrzej Chyra.
Filmy z Konkursu Międzynarodowego oceni jury w składzie:
Christa Saredi, agentka sprzedaży ze Szwajcarii, która pracowała m.in. z Jimem Jarmuschem, Michaelem Haneke i braćmi Kaurismäki; filmy przez nią reprezentowane znajdowały się w programie wielu edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Artem Vassiliev, producent filmowy z Rosji; wyprodukował m.in. film Andreya Khrzanovsky’ego Półtora pokoju (Poltory komnaty), prezentowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2009 rok.
Oraz trzej reżyserzy, którzy zdobyli nagrody w poprzednich edycjach Warszawskiego Festiwalu Filmowego:
Milcho Manchevski z Macedonii, zdobywca Nagrody Publiczności w 1995 roku za film Zanim spadnie deszcz (Before the Rain), w którym debiutowała Labina Mitevska
Bogdan George Apetri z Rumunii, laureat Specjalnego Wyróżnienia Jury i nagrody FIPRESCI w 2010 roku za film Peryferie (Periferic)
Alvaro Brechner z Urugwaju, laureat nagrody Free Spirit w 2009 roku za film Zły dzień na wędkowanie (Mal dia para pescar).
Konkurs 1 – 2
W Konkursie 1 – 2 biorą udział debiuty i drugie pełnometrażowe filmy fabularne (w dorobku ich reżyserów) z całego świata. W tegorocznym konkursie znalazło się 17 filmów:
Avé, reż. Konstantin Bojanov (Bulgaria 2011), 88 min.
Kamen jedzie autostopem z Sofii do Ruse. Po drodze spotyka 17-letnią Avé. Za każdym razem, gdy łapią okazję, Avé wymyśla im nową tożsamość. Kolejne kłamstwa sprawiają, że para wpada w coraz większe kłopoty.
Cień słońca / La sombra del sol / The Shadow of the Sun, reż. David Blanco (Spain 2011), 110 min.
Upośledzony umysłowo nędzarz i schorowany ex-hipis mieszkają na ulicach Barcelony. Pomimo odmiennych osobowości, rozwinie się między nimi specyficzna przyjaźń, gdy razem będą przygotowywać uliczny chiński teatr cieni.
Hanaan, reż. Ruslan Pak (South Korea, Uzbekistan 2011), 88 min.
Spotkanie przedstawiciela starszego pokolenia radzieckich Koreańczyków, który w dzieciństwie przeżył przymusowe przesiedlenie i młodego buntownika, nie interesującego się tamtymi czasami.
Krew i honor / Kriegerin / Combat Girls, reż. David F. Wnendt (Germany 2011), 103 min.
Dwudziestoletnia neonazistka spotyka afgańskiego uchodźcę. Jej życie wywraca się do góry nogami. Realistyczny, bezkompromisowy film pokazujący motywy, które skłaniają młode dziewczyny do bezrefleksyjnego wstępowania do grup ekstremistycznych.
Kwarantanna / Qarantina, reż. Oday Rasheed (Iraq, Germany 2010), 90 min.
Wyrafinowany dramat o irackiej rodzinie zmuszonej do zamieszkania w opuszczonym budynku, na ostatnie piętro którego wprowadza się płatny morderca. Postacie symbolizują sytuację, w której znajduje się dzisiejszy Irak.
Miejsca / Fleke / Spots, reż. Aldo Tardozzi (Chorwacja 2011), 97 min.
Kiedy Lana uprawia seks w taksówce, słyszy obok niepokojące odgłosy. Tak zaczyna się bardzo długa noc. Stylowy dramat młodego chorwackiego reżysera.
Między nocą a dniem / Entre la noche y el día / Between Night and Day, reż. Bernardo Arellano (Mexico 2011), 75 min.
Zajmujący meksykański debiut, w którym ucieczka autystycznego mężczyzny przed życiem pełnym udręki prowadzi do nieoczekiwanych wydarzeń.