Napad na kino / Asalto al cine / The Cinema Hold-Up, reż. Iria Gómez Concheiro (Mexico 2010), 124 min.
Czwórka młodych Meksykanów z nudów postanawia napaść na miejscowe kino. Żywy obraz Meksyku. Połączenie kryminału i portretu kultury młodzieżowej.
Nr 89 Shimen Road / No. 89 Shimen Road, reż. Haolun Shu (Hong Kong (China), Netherlands 2010), 85 min.
Szanghaj 1989. Wiek szesnastu lat jest punktem zwrotnym w życiu Xiaoli: nie dość, że odkrył istnienie płci przeciwnej, to jeszcze zaczął się interesować polityką rządu i sprawami trudnego dziedzictwa Rewolucji Kulturalnej.
Oddech / Atmen / Breathing, reż. Karl Markovics (Austria 2011), 93 min.
Zwolniony warunkowo z aresztu dla młodocianych przestępców Roman zostaje zatrudniony na okres próbny w miejskiej kostnicy w Wiedniu. Wnikliwy wgląd w ludzką psychikę, okrzyknięty jednym z najlepszych filmów tegorocznego Festiwalu w Cannes, w sekcji Director’s Fortnight.
Odlot / Izlet / The Trip, reż. Nejc Gazvoda (Slovenia 2011), 85 min.
Trójka najlepszych przyjaciół wyrusza na wycieczkę nad morze, tak jak kiedyś, gdy byli w szkole średniej. Przychodzi czas próby ich przyjaźni.
Ostatnia runda / Mi último round / My Last Round, reż. Julio Jorquera (Chile, Argentina 2010), 90 min.
Na południu Chile rodzi się miłość pomiędzy odnoszącym sukcesy bokserem Octaviem a pomocnikiem kuchennym, Hugo. Przenosząc się do stolicy, Santiago, mają nadzieję spełnić swoje marzenia i przeżyć miłość, chroniąc ją tajemnicą przed wrogim otoczeniem.
Porfirio, reż. Alejandro Landes (Colombia, Spain, Argentina, Uruguay 2011), 106 min.
Prawdziwa historia Kolumbijczyka, przykutego do wózka z powodu obrażeń odniesionych w strzelaninie z policją. Po dziesięciu latach ubiegania się o zapomogę, mężczyzna decyduje się porwać samolot, by zwrócić uwagę prezydenta.
Portret o zmierzchu / Portret v sumerkakh / Twilight Portrait, reż. Angelina Nikonova (Russia 2011), 105 min.
Przemoc seksualna, dezorientacja i nieprzewidywalność życia na tle współczesnej Rosji pogrążonej w konflikcie społecznym. Thriller z wrażliwą, kobiecą narracją, pozbawiony moralizatorstwa.
Przy autostradzie / Gişe memuru / Toll Booth, reż. Tolga Karaçelik (Turkay 2010), 96 min.
Pracujący w budce przy autostradzie Kenan wolałby mieszkać w świecie swoich fantazji, niż rozmawiać z innymi ludźmi w prawdziwym życiu. Film o problemach: braku przynależności, niepokoju, alienacji pokazanych w perspektywie konfliktu między synem i ojcem.
Styczeń / Enero / January, reż. Cynthia Gabrenja, Marcelo Scoccia (Argentina 2011), 70 min.
Ivan jest pianistą. Jego ukochana po tragicznym wypadku zapada w śpiączkę. Ivan załamuje się i nie jest w stanie komponować. Opowieść o duchowym letargu i próbach wyjścia z niego.
Selekcja naturalna / Natural Selection, reż. Robbie Pickering (USA 2011), 90 min.
Sumienna gospodyni domowa odkrywa, że umierający mąż ma nieślubnego syna. Kobieta wyrusza na poszukiwanie młodzieńca, by doprowadzić do jego spotkania z umierającym ojcem.
Konkurs Wolny Duch
W Konkursie Wolny Duch 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazło się 15 filmów:
Bengalski detektyw / The Bengali Detective, reż. Philip Cox (UK, India, USA 2011), 90 min.
Zabawny portret fascynującej postaci współczesnego detektywa-showmana, pogłębiony wglądem w klasę średnią we współczesnych Indiach.
Bliskie spotkanie z mahjongiem / Close Encounter of Mahjong, reż. Donald Li (China 2011), 77 min.
Film, którego cała akcja rozgrywa się dookoła stołu do gry w mahjonga opowiada o morderstwie, zdradzie małżeńskiej, chciwości i innych ludzkich słabościach.
Człowiek, który tańczy / El hombre que baila / The Man Who Dances, reż. Sergio Aisenstein, Pablo Pintor (Argentina 2010), 84 min.
Hector Mayoral, największy tancerz tanga wszechczasów, wyrusza na poszukiwanie swoich starych przyjaciół, tancerzy milonga, którzy wykonują obecnie zwykłe, przyziemne zawody. Chce, by wspólnie przywrócili tajemnicę tanga.
Deski / Splinters, reż. Adam Pesce (USA 2011), 95 min.
W latach osiemdziesiątych pewien biały człowiek zostawił deskę surfingową w odległej wiosce w Papui Nowej Gwinei. Film opowiada o następstwach tego wydarzenia.
Dusze much / El alma de las moscas / The Soul of Flies, reż. Jonathan Cenzual Burley (Spain 2011), 80 min.
Film w konwencji realizmu magicznego. Dwaj bracia poznają się w drodze na pogrzeb ojca, którego nigdy nie znali. W podróży wspomnienia mieszają się z marzeniami, a śmierć jest jednym z bohaterów opowieści.
Gayuma / Gayuma: Pilgrim Lovers, reż. Alvin B. Yapan (Philippines 2011), 86 min.
Gayuma to magiczna opowieść o miłości przekraczającej granice klas społecznych, przekonań religijnych i przesądów, a także uprzedzeń dotyczących życia na wsi i w mieście. Prawdopodobnie jedyny film w języku bikolskim pokazywany w Polsce.
Klubbing / De Caravana / Clubbing, reż. Rosendo Ruiz (Argentina 2010), 100 min.
Fotograf dostaje zlecenie z agencji, aby za pomocą obiektywu uchwycić ducha muzyki cuarteto pochodzącej z Kordoby w Argentynie. Komedia nakręcona w precyzyjnym i szybkim tempie przywodzącym na myśl styl Tarantino.
Koniec samotności / Farewell Loneliness, reż. Huai-Syuan (yaoyao) Jhuang (Tajwan 2011), 75 min.
Młody sprzedawca dmuchanych lalek erotycznych, zdumiony faktem, że sprzedawane przez niego lalki mogą być takie ważne dla klientów, zaczyna je udoskonalać. Historia o tym, jak dzięki gumowym lalkom nieznajomi mogą się odnaleźć w wielkim mieście.
Mały, gruby, łysy / Gordo, calvo y bajito / Fat, Bald, Short Man, reż. Carlos Osuna (Colombia 2011), 100 min.
Animowana opowieść o mężczyźnie, który jest przekonany, że to jego wygląd – jest łysy, niski i gruby – stanowi przyczynę niepowodzeń w życiu osobistym i zawodowym. Ale tylko do chwili, gdy spotyka mężczyznę, który jest jeszcze niższy, bardziej łysy i grubszy, a mimo to odnosi sukcesy.