Ponadczasowe arcydzieło
Podczas 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się pokaz specjalny Bitwy o Algier, legendarnego filmu Gillo Pontecorvo, który został nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji w 1966 roku oraz zdobył trzy nominacje do Oscara (1969). Film został uznany za najbardziej obiektywny obraz ruchu oporu, jaki dotychczas nakręcono i jest powszechnie wymieniany wśród najlepszych filmów w historii kina.
Bitwa o Algier to film wojenny, oparty na wydarzeniach, które miały miejsce podczas wojny algierskiej (1954-1962) przeciwko kolonialnej okupacji francuskiej w północnej Afryce, z których najdonioślejszym była tutułowa Bitwa o Algier. Film jest zbeletryzowaną relacją z decydującego trzyletniego okresu w historii Algerii i wykorzystuje prawdziwych ludzi i wydarzenia, by osnuć na nich historię, przedstawiając ją w niezwykle przekonywującym, dokumentalnym stylu. Film w sugestywny sposób opisuje, jak był zorganizowany ruch oporu algierskich bojowników i jakie metody stosowali koloniści by ich spacyfikować.
Dzieło Pontecorvo ma fascynującą historię. Był zakazany w kilku krajach, a jego projekcje nierzadko przebiegały w dramatycznych okolicznościach. Film był trakowany jako niebezpieczny albo instruktażowy – zależnie od okoliczności. Przykładowo zremasterowana wersja Bitwy o Algier pokazywana była w 2003 w Pentagonie jako materiał szkoleniowy dla specjalistów do spraw strategii wobec Iraku.
Tacy filmowcy jak John Frankenheimer, Ken Loach, Paul Greengrass czy Steven Soderbergh uznają Bitwę o Algiernza film, który miał istotny wpływ na ich twórczość.
Film jest wymieniany również jako ulubiony przez terrorystów Andreasa Baadera, Carlosa Szakala i organizacje zbrojne takie jak IRA, Tamilskie Tygrysy, Weathermen czy Czarne Pantery.
W zbliżającym się sezonie Bitwa o Algier zostanie pokazana na wielu znaczących festiwalach filmowych. Warszawa będzie jednym z pierwszych miast, w którym nastąpi wielki powrót na ekrany festiwalowe.
Pokazy na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowym są wyjątkowa okazją, żeby zobaczyć film wybitny, ponadczasowy, jeden z najlepszych w historii kina, który mimo upływu czasu zachował swą aktualność i wymowę. Niedawne wydarzenia w Afryce Północnej sprawiły, że arcydzieło Pontecorvo nabrało nowych znaczeń.
CentEast Warszawa-Moskwa 2011
W dniach od 14 do 16 października odbędzie się już 7. edycja Targów Filmowych CentEast – branżowej części 27.edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku, 14 października, wybrane filmy z Europy Wschodniej oraz Rosji zostaną zaprezentowane profesjonalistom filmowym (agentom sprzedaży, dystrybutorom, selekcjonerom festiwalowym) zaproszonym do Warszawy.
Tydzień później ten sam zestaw projektów obejrzą w Moskwie goście imprezy CentEast Moscow: Projects for Tomorrow, organizowanej w ramach piątej edycji Festiwalu Filmowego 2morrow.
Projekt CentEast Warszawa-Moskwa, który jest częścią Targów CentEast, został stworzony w 2009 roku przez Warszawską Fundację Filmową we współpracy z moskiewską firmą produkcyjną TVINDIE. Celem projektu jest promocja filmów wschodnioeuropejskich na świecie.
Organizatorzy CentEast Warszawa-Moskwa poszukują Polskich filmów zarówno ukończonych (lecz przed premierą międzynarodową) jaki i tych w okresie zdjęciowych lub w postprodukcji. Mogą to być zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty pełnometrażowe, przeznaczone do dystrybucji kinowej.
Program filmów prezentowanych w ramach CentEast Warszawa-Moskwa 2011
W tegorocznej edycji zaprezentowane zostanie dziesięć wschodnioeuropejskich works-in-progress:
Baby blues, reż.Kasia Rosłaniec, Polska
Dukhless, reż. Roman Prygunov, Rosja
Faith, Love and Whiskey, reż. Kristina Nikolova, Bułgaria,
Four suns, reż. Bohdan Sláma, Czechy,
Puzzle for a blind man, reż. Andrei Zinca, Rumunia
Rita’s last tale, reż. Renata Litvinova, Rosja
The gambler, reż. Szabolcs Hajdu, Węgry,
The New Andrzej Jakimowski Film, Polska, Francja, Portugalia
The Woman’s Day(Dzień kobiet), reż. Maria Sadowska, Polska
Tytuł ostatniego projektu – filmu z Rosji – zostanie ogłoszony na początku października, wraz z szczegółowym programem targów.
Miasto Ruin na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie
Filmowy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego Miasto Ruin zostanie zaprezentowany podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, który odbędzie się w dniach 23 czerwca – 2 lipca 2011 roku. Będzie to międzynarodowa premiera filmu. Moskiewski festiwal jest jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie.
Zakwalifikowanie filmu Miasto Ruin do programu moskiewskiego festiwalu, to dla Muzeum Powstania Warszawskiego niezwykłe wydarzenie, które doceniamy także w wymiarze symbolicznym. Wierzę, że prezentacja filmu uświadomi i przypomni międzynarodowej publiczności ogrom zniszczeń Warszawy po II wojnie światowej – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pionierski projekt przelotu nad zburzoną Warszawą w technice 3D został zrealizowany przez zespół historyków Muzeum Powstania Warszawskiego. Od strony technicznej za realizację przedsięwzięcia odpowiadało studio Platige Image. Muzeum przygotowało ogromną bazę danych zawierającą m.in. mapy, zdjęcia lotnicze i archiwalne. Na tej podstawie twórcy odtworzyli siatkę ulic i wygląd budynków w 1945 roku. Efektem prawie trzyletniej pracy jest pięciominutowy film przedstawiający przelot nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą, widzianą z perspektywy pilota siedzącego w samolocie Liberator.
Film od swojej premiery 1 sierpnia 2010 jest jedną z największych atrakcji Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tej pory obejrzało go ok. 280 000 widzów.
Miasto Ruin otrzymało w tym roku prestiżowe wyróżnienie Muse Award przyznawane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów, a także zostało nominowane do amerykańskiej nagrody Visual Effects Society w kategorii Outstanding Visual Effects in a Special Venue Project. Miasto Ruin doczekało się licznych recenzji zarówno w polskich, jak i zagranicznych mediach, m.in. The Washington Post, Los Angeles Times, The Economist, czy CBC News. Pierwszym festiwalem, na którym odbyły się pokazy specjalne Miasta Ruin był 26. Warszawski Festiwal Filmowy. Obraz prezentowany był także w sieci kin Multikino na terenie całej Polski.
27. Warszawski Festiwal Filmowy
Warszawa