Łukasz Mierzejewski z Katolickiego LO im. Św. Filipa Neri w Radomiu za napisaną z dużym rozmachem pracę Przerwane dzieciństwo, ukazującą szeroką panoramę losów ludzi, których dzieciństwo przerwał wybuch II wojny światowej (Jolanta Skuza)
III nagrody
Ewa Buczek, Joanna Pochoń, Agnieszka Milcz, Kamila Szymczyk, Katarzyna Rapiej z Gimnazjum nr 3 im. Por. J. Sarny w Tarnobrzegu za rzetelną i pomysłową realizację zadania konkursowego − pokazanie trudnych relacji polsko – rosyjskich w formie gazety szkolnej w pracy Kontrowersje− biuletyn informacyjny (Mariola Świąder)
Adrianna Dębowska, Marlena Leoniuk z II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim za oryginalny film Dzisiaj, dziecko, nie pójdziesz do szkoły…, ukazujący okupacyjne realia życia codziennego w regionie (Włodzimierz Wawulski)
Aneta Mucha, Katarzyna Łysak z LO im. S. Wyspiańskiego w Zespole Szkół (ZS) Ogólnokształcących w Bieczu za dojrzałą i napisaną z wielkim zaangażowaniem pracę Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce. Rzecz o bieckich harcerzach w latach II wojny światowej (Piotr Matys)
Patrycja Motyl, Natalia Słojewska, Emilia Szcześniak, Adam Ziemski z Prywatnego LO im. Św. Królowej Jadwigi w Mariówce za wnikliwe i pełne pasji badanie odnalezionych w szkolnej bibliotece zdjęć, opisane w pracy Tyle musieli unieść (Marzena Papis)
Agata Cader, Aleksandra Kołodziej, Ida Kurzyk, Martyna Wawro z I LO im. M. Kopernika w Żywcu za przedstawienie panoramy wojennych losów mieszkańców regionu w filmie Verdunklung (Zaciemnienie) − wojenne dzieciństwo na Żywiecczyźnie (Renata Sowa)
Maja Ludwikowska z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie za pracę Wspomnienia z zesłań ukazującą złożone relacje polsko-rosyjskie w pamięci Sybiraków (Stanisław Garlicki)
Halszka Łączkowska z Gimnazjum nr 3 im. Ks. P. Skargi w ZS nr 1 w Szamotułach za zgromadzenie bogatego i ciekawego materiału źródłowego oraz wysiłek weryfikacyjno – konfrontacyjny w pracy Wojna w nas (Agnieszka Krygier-Łączkowska – matka)
Agnieszka Walczak z Gimnazjum w ZS nr 1 w Bukownie za próbę nakreślenia szerokiego spektrum postaw międzyludzkich w dramatycznych momentach XX wieku w pracy Rosyjski ślad, czyli relacje polsko-rosyjskie (Mirosława Nadymus)
Małgorzata Sulik z Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyskowicach za oryginalną, wybiegającą poza schematy oraz niezwykle dociekliwą pracę Poza linią frontu (Marek Zawis, Sylwia Sulik − siostra)
Konrad Żygadło z I LO im. M. Kopernika w Jarosławiu za umiejętność właściwej oceny postaw ludzkich w pracy …Nie byłem trzciną, więc czemu się chwiałem? Wojenne losy dzieci z Markowej (Jacek Sało)
Magdalena Daczyńska z VI LO im. A. Mickiewicza w Krakowie za rzeczowe przedstawienie niezwykłych losów zwykłego człowieka, przypadkowo wplątanego w wir wielkiej historii w pracy Poznał go pies (Wojciech Rak)
Wyróżnienia I
Magdalena Dobrolińska, Anna Sadowska z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu za starannie przygotowaną pracę o charakterze monograficznym Seminarium nauczycielskie − kuźnią charakterów (Aleksandra Życzyńska, Katarzyna Bartos)
Maria Anna Nowacka, Teresa Solman z Gimnazjum nr 1 im. Kard. S. Wyszyńskiego w Luboniu za próbę zbadania losów ludności polskiej na terenach włączonych do Rzeszy w pracy Wielkopolskie dziecko w czasie II wojny światowej − pomiędzy wysiedleniem a pracą (Anita Plumińska-Mieloch)
Karolina Elmerych, Sara Stoczyńska z VI LO im. S. Czarnieckiego w Szczecinie za zaangażowanie i pasję w rekonstrukcji wojennych losów zwykłej jednostki w pracy Utracone dzieciństwo (Dariusz Okoń)
Agnieszka Gacek, Marcin Kasza, Bartłomiej Kubiak, Oliwia Pers z I LO im. Powstańców Śląskich w ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej za film Świadkowie oskarżenia ukazujący spustoszenia dokonane przez wojnę w życiu zwykłych ludzi (Ewa Mołdysz)
Weronika Golińska, Julia Karcz, Izabela Pyszczek, Wanda Szmuc z Gimnazjum nr 3 im. Por. J. Sarny w Tarnobrzegu za dojrzałe podjęcie trudnego tematu w pracy Został im tylko tobołek. Historia tarnobrzeskich Żydów w oczach dzieci (Mariola Świąder)
Katarzyna Kuźlik, Marta Prządka, Anna Różewska, Marta Warowna z I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Rykach za próbę nakreślenia wojennych i powojennych losów partyzantów z terenu Lubelszczyzny w pracy Nie spełniły się marzenia, huk armat przygłuszył ich moc (Grażyna Szlendak)
Małgorzata Sańko, Agata Sokołowska, Katarzyna Szejda z LO im. M. Kopernika w ZS w Sokółce za opisanie historii tajnych kompletów w regionie w pracy Drogowskazy pamięci najmilsze – wspomnienia (Zofia Moździerska, Małgorzata Kułakowska)
Katarzyna Dąbrowska, Martyna Kieruzel, Krystyna Pęksyk z Katolickiego Gimnazjum im. Św. Filipa Neri w Radomiu za rekonstrukcję okupacyjnej rzeczywistości w pracy Utracone dzieciństwo w świetle wspomnień i dokumentów świadków historii z czasów II wojny światowej (Elżbieta Orzechowska)
Anna Królik, Sylwia Suska, Sylwia Skwarek z I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Rykach za problemowe ujęcie zagadnienia w pracy Dzieci wojny − trudne dzieciństwo (Grażyna Szlendak)
Marcelina Kucięba, Paweł Romański, Karolina Taczyńska z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu za pracę A gdzie te beztroskie lata, czyli młodość pod okupacją, poświęconą losom Polaków pod okupacją sowiecką i niemiecką (Aleksandra Życzyńska, Katarzyna Bartos)
Daria Laskowska, Milena Kołodziej, Marta Bury z LO im. Mieszka I w Zawadzkiem za dociekliwość w weryfikowaniu faktów historycznych i staranność odtworzenia losów robotnicy przymusowej w Rzeszy w pracy Ziarenko życia w chaosie wojny (Arkadiusz Baron)
Estera Sendecka z VI LO im. A. Mickiewicza w Krakowie za próbę zbadania silnie zakorzenionych uprzedzeń i wzajemnych stereotypów w pracy Pożegnanie z Rosją, pożegnanie z Polską. Historia trzech małżeństw polsko-rosyjskich (Wojciech Rak)