Bohaterowie przedstawienia Janusza Opryńskiego dotykają wielkich filozoficznych problemów końca XIX wieku nie tracąc jednocześnie bezpośredniego kontaktu z naszą współczesnością. Gdzie kryje się szansa na przełamanie otaczającej człowieka niemocy? Do spotkania z twórcami spektaklu Bracia Karamazow organizatorzy zaprosili Jacka Żakowskiego, publicystę, czujnego i błyskotliwego krytyka współczesności.
Jacek Żakowski – dziennikarz i publicysta, członek redakcji tygodnika Polityka, wyróżniony przyznawanym przez miesięcznik Monitor Unii Europejskiej tytułem Europejczyk roku 2008 w kategorii dziennikarz, kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Autor wielu książek, z których ostatnie to: Koniec (2006), Nauczka (2007). Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność publicystyczną, m.in. tytułem Dziennikarza Roku i Wiktorem w plebiscycie osobowości telewizyjne. W 2009 roku otrzymał studencką nagrodę MediaTory w kategorii ProwokaTOR.
data: 12.2011
godzina: 11.00
czas trwania: 60 min
miejsce: Lewitacja – Klub Festiwalowy
tytuł: O (nie)mówieniu
uczestnicy: Cezary Tomaszewski, Zoltán Balázs
gość specjalny: prof. Dariusz Kosiński
Dlaczego Hamlet rezygnuje z wypowiedzenia słynnego być albo nie być? Dlaczego Leonce i Lena nie potrafią opowiedzieć swojej historii miłosnej? Spektakle Cezarego Tomaszewskiego i Zoltána Balázsa to ważne głosy w dyskusji na temat domniemanego prawa przynależnego sztuce, które pozwala jej wypowiadać się w czyimś imieniu. W jaki sposób stosuje się niecodzienny Język w konwencjonalnych sytuacjach? Do udziału w spotkaniu z twórcami Hamleta i Leonce’a i Leny organizatorzy zaprosili prof. Dariusza Kosińskiego, specjalistę od nieoczywistych interpretacji.
Dariusz Kosiński – profesor nadzwyczajny w Katedrze Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, historyk teatru, krytyk teatralny, eseista. Zajmuje się historią i teorią sztuki aktorskiej XIX wieku i interpretacją dramatu a także studiami z zakresu performatyki. Stale współpracuje z miesięcznikami teatralnymi Didaskalia i Dialog. Jego ostatnia książka: Teatra polskie. Historie uzyskała wiele prestiżowych nagród. Od stycznia 2010 roku Dariusz Kosiński jest dyrektorem programowym Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
data: 13.10.2011
godzina: 11.00
czas trwania: 60 min
miejsce: Lewitacja – Klub Festiwalowy
tytuł: O (nie)zgodzie
uczestnicy: Krystyna Meissner, Klemm
gość specjalny: Kazimiera Szczuka
Bohaterki przedstawień Krystyny Meissner i Klemma to klasyczne buntowniczki, które nie potrafią odnaleźć się we własnych ciałach, i funkcjach społecznych, które tym ciałom przypisuje kultura i obyczaje. Czy zgoda niszczy indywidualność? Do spotkania z twórcami spektakli Białe małżeństwo i Judyta organizatorzy zaprosili Kazimierę Szczukę, specjalistkę od demaskowania dyskryminujących strategii wpisanych w kulturę.
Kazimiera Szczuka – historyczka literatury, krytyczka literacka, dziennikarka telewizyjna, feministka, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 marca, członkini partii Zielonych. Uczennica Marii Janion. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i wykłada na Gender Studies Uniwersytetu Warszawskiego. Wydała książki Kopciuszek, Frankenstein i inni (2001 i Milczenie owieczek (2004)
data: 14.10.2011
godzina: 11.00
czas trwania: 60 min
miejsce: Lewitacja – Klub Festiwalowy
tytuł: O (nie)woli
uczestnicy: Gianina Carbunariu, Oliver Frljić
Spektakle Gianiny Carbunariu i Olivera Frljića ukazują destrukcyjną siłę dyskursów patriotycznych, które pod pozorem konsolidowania państw narodowych przekształcają się w narzędzie piętnowania, tych wszystkich którzy nie mieszczą się w ciasnych ramach tego państwa. Czy brak własnej woli jest źródłem niewoli?
data: 15.10.2011
godzina: 11.00
czas trwania: 60 min
miejsce: Lewitacja – Klub Festiwalowy
tytuł: O (nie)dostępności
uczestnicy: Alain Platel, Krystian Lupa
gość specjalny: Kinga Dunin
prowadzący: Tomasz Kireńczuk
Jak wygląda życie odmieńców, społecznych wyrzutków, skazanych na banicję buntowników sprzeciwiających się przeciętności? Alain Platel i Franck Van Laecke oraz Krystian Lupa wchodzą w świat, który jest tak niecodzienny, że najczęściej niedostępny naszemu spojrzeniu. Czy kiedyś zdobędziemy się na odwagę ujawnienia naszej nieprzeciętności? Do rozmowy z twórcami spektakli Poczekalnia i Gardenia zaprosiliśmy Kingę Dunin, aktywistkę piętnującą różne formy dyskryminacji.
Kinga Dunin – publicystka, pisarka, krytyczka literacka, socjolożka kultury, feministka. Jedna z głównych postaci środowiska Krytyki Politycznej; wieloletnia felietonistka Wysokich Obcasów. Jej dwie ostanie publikacje to: Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności (2004) oraz Zadyma – zbiór felietonów (2007). W 2001 jej książka Karoca z dyni znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej NIKE. W TVP 1 współprowadziła z Tomaszem Łubieńskim i Witoldem Beresiem program kulturalny Dobre Książki. Od wielu lat wykłada socjologię medycyny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Należy do Zielonych 2004.
Koncerty festiwalowe
8.10.2011 r.
Moskwa Pietuszki
Piotr Sieklucki z zespołem Śmiałek
Inspirowany twórczością Igora Talkova i Gregori Lepsa koncert Piotra Siekluckiego – aktora, reżysera, Dyrektora Generalnego Teatru Nowego w Krakowie – będzie miał swoją premierę w trakcie Festiwalu Dialog – Wrocław. Koncert składa się z wybranych przez Siekluckiego przebojów rosyjskiej muzyki współczesnej, przeplatanych fragmentami prozy Wiktora Jerofiejewa. Mokwa Pietuszki to rosyjska opowieść o wiecznym czekaniu, samotności, opuszczeniu, alkoholu. Koncert na gitary elektryczne, perkusję i klawisze, do udziału w którym artysta zaprosił również warszawską wokalistkę Joannę Folwarską, która uświetni koncert utworami Ałły Pugaczowej.
Wstęp na koncert jest wolny po wcześniejszej rezerwacji i okazaniu biletu na dowolny spektakl festiwalowy
10.10.2011 r.
Przemyk Akustik Trio
Renata Przemyk
Renata Przemyk Akustik Trio to kameralny projekt, w którym oprócz charyzmatycznej wokalistki (czasem sięgającej po gitarę akustyczną, głównie jednak po instrumenty perkusyjne) zobaczyć i usłyszeć możemy Błażeja Chochorowskiego grającego na fretlessie i gitarze akustycznej i Macieja Mąkę, grającego na gitarze akustycznej.
Artyści sięgają po znane utwory, odzierając je jednak z pierwotnych aranżacji; z czystej akustycznej formy promieniuje nowa energia; eksponowane są dźwięki, które wcześniej funkcjonowały jedynie jako dopełnienie. Koncert zdecydowanie bardziej nastrojowy od tych, które słuchacze znają z dużych sal czy plenerów, dzięki czemu jest pełen zaskakujących rozwiązań, energii, wirtuozerskich aranżacji.
12.10.2011 r.
Przy lampce, czyli akustyczne spotkania z wytrawnymi słuchaczami
Wojciech Waglewski i Voo Voo