Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane (blok III)
Brzydkie słowa, reż. Marcin Maziarzewski
(nominacje: najlepsza reżyseria, najlepszy aktor – 4 nominacje, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż)
Piotr jest realizatorem dźwięku cierpiącym na rzadką chorobę – zespół Tourette’a – objawiającą się m.in. mimowolnym wykrzykiwaniem przekleństw i wyzwisk. Film jest opowieścią o komiczno-tragicznym zmaganiu się z własnymi ograniczeniami w poszukiwaniu relacji z drugim człowiekiem.
Noc życia/Life’s Night, reż. Antoni Królikowski
(nominacja: najlepszy aktor)
Film opowiada historię pewnego maturzysty, który ucieka z własnej studniówki i jako, że nie może wrócić do domu przed wschodem, błąka się po mieście i spotyka na swojej drodze bardzo specyficznych ludzi dzięki którym przeżywa najdziwniejszą, a zarazem najlepszą noc w swoim życiu.
Ciemnego pokoju nie trzeba się bać/ Don’t be afraid of the Dark Room, reż. Kuba Czekaj
(nominacje: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz – 2 nominacje, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepszy aktor)
Opowieść o bezgranicznej miłości jedenastoletniej dziewczynki, Łaty, do jej ojca. Łata przygotowuje piosenkę na szkolną akademię, zorganizowaną z okazji zbliżającego się dnia taty. To sprawia, że dziewczynka przygląda się mu baczniej niż zwykle. Chcąc jak najlepiej opisać swoje uczucia, powoli zaczyna odkrywać skrywane przez ojca tajemnice…
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane (blok IV)
Pomiędzy/ Between, reż. Michał Stenzel i Anna Kasperska
(nominacja: najlepsza aktorka)
Starsza kobieta wprowadza się do bloku. Swoją osobą i stylem życia wpływa na życie wszystkich mieszkańców.
Polska nowela filmowa/ Polish Film Novel, reż. Dorota Lamparska
(nominacja: najlepsza aktorka)
Rodzicom w wieku przekwitania niespodziewanie rodzi się upragniony syn. Zarówno matka, jak i ojciec dziecka, będąc pod wrażeniem cudu tych narodzin, chcą nadać dziecku imię o szczególnym znaczeniu. Imię to, ma dla polskiej mentalności znaczące konotacje religijne. W tej rodzinie, na tym tle obyczajowym, dojrzewają, rozpoznają swoją kobiecość i wchodzą w dorosłe życie nastoletnie siostry bliźniaczki.
Ogrodzenie/ The Fence, rez. Tomasz Matuszczak
(nominacje: najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka)
Matka wraz z nastoletnią córką żyją samotnie w domu na wsi. Ich bliskie relacje zakłóca pojawienie się tajemniczego mężczyzny, który do ich małego świata wnosi zazdrość i nieufność… Opowieść inspirowana VIII przykazaniem.
Nędza/ Poverty, reż. Filip Rudnicki
(nominacja: najlepsza aktorka)
Krystyna Nędza (Iwona Bielska) jest nauczycielką polskiego, znaną w szkole jako Kurwa Nędza. Pod pozorem odstręczającego staropanieństwa bohaterka skrywa jednak namiętne uczucie do Janusza (Jacek Romanowski) – kolegi z pracy. Nędza co noc rozpamiętuje kilka upojnych chwil, które spędzili na studenckim wypadzie w góry. Ta wieloletnia romantyczno-erotyczna fascynacja Januszem doprowadza w końcu do tragicznego finału, który każe Nędzy przewartościować całe swoje dotychczasowe życie. Film zrealizowany na motywach opowiadania Zianie Wojciecha Kuczoka.
Jutro mnie tu nie będzie/ I won’t be here tomorrow, reż. Julia Kolberger
(nominacja: najlepsza aktorka)
Trzydziestoletnia Marta ma dosyć mieszkania z zaborczą matką i próbuje wyrwać się z toksycznej relacji.
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane (blok V)
Osiem9/Eight9, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan
(nominacje: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy montaż – 2 nominacje)
Historia Natana, Mateusza, Emila i Ani. Bohaterowie filmu nie za bardzo wiedzą, co chcą w życiu robić. Zagubieni gonią za przyjemnościami, nie dającymi szczęścia. Natan w pewnym momencie zaczyna kręcić film o swoich znajomych, rówieśnikach. O pokoleniu 89. Na światło dzienne wychodzą głęboko skrywane tajemnice. Stąd o krok do tragedii.
Moja biedna głowa/ My poor head, reż. Adrian Panek
(nominacja: najlepszy montaż)
Po śmierci żony ojciec 16-letniego Wojtka popada w załamanie nerwowe i zdaje się nie mieć kontaktu z rzeczywistością. W szkole, do której uczęszcza Wojtek, już wiedzą o tych kłopotach. Jeśli ojciec Wojtka nie udowodni, że jest w stanie sprawować opiekę rodzicielską nad synem – chłopak trafi do domu dziecka. Wojtkowi pozostało kilka godzin, by opanować sytuację i wybrnąć z opresji. Film koresponduje z IV przykazaniem Dekalogu: Czcij ojca swego i matkę swoją.
Triathlon, reż. Bartosz Warwas
(nominacje: najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż)
Triathlon nie jest klasycznym filmem dokumentalnym. To raczej baśń dokumentalna: za siedmioma górami, za siedmioma lasami żył sobie Człowiek, który miał w życiu wiele problemów. Któregoś dnia postanowił się z nimi zmierzyć…
Wyłączność/ An Exclusive, reż Krzysztof Szot
(nominacje: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia – 2 nominacje)
Laura, po kilku latach związku, nagle odchodzi bez słowa wyjaśnienia. Szymon stara się ją odnaleźć, żeby pojąć – dlaczego. Lecz dziewczyna robi wszystko, żeby nie dopuścić do konfrontacji. Ostatecznie los po raz kolejny splata ich drogi.
MC. Człowiek z winylu/ MC. Man of winyl reż. Bartosz Warwas
(nominacje: najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia)
Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tylko jednemu człowiekowi… Prawie że prawdziwa, choć mało znana historia życia człowieka, bez którego nie byłoby niczego: ani upadku muru berlińskiego, ani zerwania żelaznej kurtyny, ani nawet opuszczenia spodni w kroku.
Hanoi-Warszawa/ Hanoi-Warsaw, reż. Katarzyna Klimkiewicz
(nominacja: najlepsze zdjęcia)
Młoda Wietnamka Mai Anh przedostaje się do Polski przez zieloną granicę. Teraz musi już tylko dostać się do Warszawy. Tam czeka na nią narzeczony, lepsze życie, tam spełnią się jej marzenia. Podróż Mai Anh przez Polskę to podróż przez piekło upokorzeń i przemocy. Młoda dziewczyna wyrywa się brutalnym przewoźnikom i na własną rękę, bez grosza przy duszy i bez znajomości języka, próbuje dostać się do stolicy.
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane (blok VI)
Pobaw się ze mną/ Play with me, reż. Piotr Sułkowski
(nominacja: najlepszy scenariusz)
W uczucie dwojga młodych ludzi wkracza ktoś trzeci. Siła Siergieja jednocześnie fascynuje i budzi lęk w Oli. Podejmuje ona wyzwanie rzucone przez tajemniczego mężczyznę.
Real, reż. Rafał Samusik
(nominacja: najlepszy scenariusz)
Matka poszukując lekarstwa dla ciężko chorego syna, wkracza w tajemniczy świat internetu…
Twist&Blood, reż. Kuba Czekaj
(nominacja: najlepsza reżyseria)
Jedenastoletni chłopiec o ksywie Brzucho jest pośmiewiskiem wśród swoich rówieśników. Rodzice też za wszelką cenę chcą go zmienić, odchudzić. Brzucho ma jednak swój sposób na rozładowanie negatywnych emocji, to tajemnica. Z czasem zdradzi ją przyjaciółce, w której się podkochuje…