Koreańska Noc Grozy
22 października odbędzie się Koreańska Noc Grozy, w ramach której zostaną wyświetlone takie filmy jak Nocny połów w reżyserii Park Chan-wooka i Park Chan-kyonga oraz dwa filmy Kim Jee-woona, bezkonkurencyjnego mistrza gatunku: Ujrzałem diabła (Akmareul boatda/ I Saw The Devil, 2010) i Opowieść o dwóch siostrach (Janghwa, Hongryeon/ A Tale Of Two Sisters 2003).
Poranek dla dzieci
W niedzielę, 23 października o godzinie 11.00 odbędzie się pokaz dla najmłodszych fanów festiwalu: poranek dla dzieci z filmem Zwierzopuszki (Canimals, Korea Płd 2010). Bohaterami filmu są małe, radosne zwierzaki, które wyglądem przypominają kolorowe puszki, świat to dla nich jeden wielki plac zabaw. Po seansie zaprezentowany zostanie film, zrealizowany wspólnie przez grupę polskich i wietnamskich dzieci podczas warsztatów animacji zorganizowanych we współpracy Dom Kultury Praga. Całość zakończą zajęcia plastyczne i konkursy przygotowane przez Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.
Wydarzenia towarzyszące
Festiwalowi towarzyszy w tym roku wyjątkowe wydarzenie artystyczne – wystawa w festiwalowym katalogu. Program Pięciu Smaków został zilustrowany nie zdjęciami z filmów, a miniaturami, specjalnie na tę okazję namalowanymi przez warszawską artystkę i wielbicielkę kina azjatyckiego – Dorotę Podlaską. Wystawa jej prac podczas warszawskiej odsłony festiwalu będzie prezentowana w kawiarni Kina Muranów w Warszawie.
Podczas otwarcia Festiwalu Filmowego Pięć Smaków artysta Chin Chih Yang zaprezentuje performance oraz instalację multimedialną. Chin Chih Yang urodził się na Tajwanie, ale od wielu lat mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jest artystą o interdyscyplinarnych zainteresowaniach, wśród których szczególne miejsce zajmują ekologia, architektura, design oraz przestrzeń miasta.
Klubem festiwalowym stanie się w tym roku najlepsza warszawska kawiarnia o profilu podróżniczym, Południk Zero (ul. Wilcza 25). Podczas 5. FF Pięć Smaków odbędzie się w niej cykl bezpłatnych projekcji filmów, portretujących Azję od strony społecznej i etnograficznej: Wrogowie publiczni (reż. Rob Lemkin, Thet Sambath, Kambodża, UK 2010), Wędrówka dusz (reż. Chen Wen-pin, Tajwan 2011), Birma VJ (reż. Anders Ostergaard, Dania 2008). Wszystkim seansom będą towarzyszyć spotkania z gośćmi, przygotowane we współpracy z Fundacją Mandragon.
Partnerem festiwalu jest Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Biuro Gospodarcze i Kulturalnego Tajpej w Polsce (sekcja Focus: Tajwan), Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce (sekcja Taste of Korea) oraz KINO.LAB, Kino Muranów, Kino Pod Baranami w Krakowie i Kino Muza w Poznaniu.
Filmy prezentowane podczas Festiwalu:
FOCUS: TAJWAN
Hou Hsiao-hsien
Miasto smutku
reż. Hou Hsiao-hsien, Tajwan 1989, 157′
Golden Horse FF 1989: najlepszy reżyser, najlepszy film obcojęzyczny, MFF Wenecja 1989: Złoty Lew
Saga rodzinna na tle burzliwej historii Tajwanu lat 40. XX w. Kończy się okres japońskej okupacji wyspy, a rządy przejmują wojska nacjonalistycznego Kuomintangu. Najważniejszy film Hou Hsiao-hsiena.
Kwiaty Szanghaju
reż. Hou Hsiao-hsien, Tajwan 1998, 120′
Asia-Pacific FF 1998: najlepsza scenografia, najlepszy reżyser, MFF Cannes 1998
Akcja filmu osadzona jest w XIX-wiecznym Szanghaju. Na tle dekadenckiego świata luksusowych domów publicznych toczy się walka kobiet o niezależność.
Millenium Mambo
reż. Hou Hsiao-hsien, Tajwan 2001, 119′
MFF Cannes 2001: Grand Technical Prize, Golden Horse FF 2001: najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka
Bohaterka wraca wspomnieniami do przeżyć sprzed dziesięciu lat. Film pokazuje życie młodych mieszkańców Tajpej, spędzających czas w modnych klubach.
Café Lumière
reż. Hou Hsiao-hsien, Japonia/Tajwan 2003, 103′
MFF Wenecja 2004, Nagroda Japońskiej Akademii Filmowej 2005: Debiut Roku – Hitoto Yo
Portret młodej pisarki Yoko, poszukującej w Tokio kawiarni, w której bywał tajwański kompozytor Jiang Wen-ye. Filmowy hołd złożony Yasujirō Ozu.
Trzy miłości
reż. Hou Hsiao-hsien, Tajwan 2005, 120′
MFF Cannes 2005, Golden Horse FF 2005: najlepsza aktorka, najlepszy tajwański film roku
Trzy różne historie o miłości na przestrzeni prawie stu lat. Pokazują, jak trwale zapisują się w pamięci najlepsze chwile życia.
Hou Hsiao-hsien: portret
reż. Olivier Assayas, Francja/Tajwan 1997, 91′
Dokumentalny zapis rozmów wybitnego francuskiego filmowca, Olivera Assayasa z Hou Hsiao-hsienem i jego bliskimi współpracownikami.
Tajwańska Nowa Fala
Jedz i pij, mężczyzno i kobieto
reż. Ang Lee, Tajwan/USA 1994, 124′
Asia-Pacific FF 1994: najlepszy film, Kansas City Film Critics Circle Award i National Board Review Award: najlepszy film nieanglojęzyczny
Szef kuchni największej chińskiej restauracji w Tajpej mieszka na przedmieściach z trzema córkami. Niepokazywany wcześniej w Polsce film twórcy Ostrożnie,pożądanie. O tradycyjnych wartościach, sztuce kulinarnej i rodzinie.
Która tam jest godzina?
reż. Tsai Ming-liang, Tajwan/Francja 2001, 116′
MFF Chicago 2001: najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, nagroda jury, MFF Cinemanila 2002: najlepszy aktor, Asia-Pacific FF 2001: najlepszy film, najlepszy reżyser
Melancholijnie o miłości i śmierci w Paryżu i Tajpej. Hołd dla mistrzów francuskiego kina – François Truffauta, Roberta Bressona i Jacquesa Tatiego.
Terroryści
reż. Edward Yang, Tajwan 1986, 109′
Asia-Pacific FF 1987: najlepszy scenariusz, MFF Locarno 1987: Srebrny Leopard
Między fikcją a rzeczywistością. Twórca słynnego I raz i dwa zderza losy bohaterów, mieszkających w różnych częściach Tajpej. Sztandarowy przykład tajwańskiej Nowej Fali.
Nowe kino Tajwanu
7 dni odchodzenia
reż. Liu Zi-jie, Yulin Wang, Tajwan 2010, 93′
MFF Hong Kong 2010, MFF Vancouver 2010
Siedem dni taoistycznych obrzędów pogrzebowych w czarnej komedii. Dorosłe dzieci stają w obliczu śmierci ojca i skomplikowanych rytuałów.
No puedo vivir sin ti
reż. Leon Dai, Tajwan 2009, 85′
Taipei FF 2009: najlepszy film, Golden Horse FF 2009: najlepszy film, reżyser i scenariusz
Czarno-biała, pięknie sfilmowana historia oparta na faktach. Samotny ojciec musi zmierzyć się z bezlitosną biurokracją, gdy próbuje zapisać córkę do szkoły.
Taipei Exchanges
reż. Hsiao Ya-chuan, Tajwan 2010, 82′
Taipei FF 2010: nagroda publiczności
Doris i Josie otwierają w Tajpej kawiarnię, która staje się miejscem wymiany – opowieści, usług, najdziwniejszych pod słońcem przedmiotów, ale też aspiracji i marzeń.
Wędrówka dusz
reż. Chen Wen-pin, Tajwan 2011, 70′
Historia ludu Atayal w kontekście współczesnej zinstytucjonalizowanej dyskryminacji aborygenów na Tajwanie (pokaz w klubie Południk Zero)