Taste of Korea jest kontynuacją zeszłorocznego przeglądu współczesnego kina Korei Południowej. W programie cyklu, poza filmami Hong Sang-soo, znajdą się m.in. odkrycie ubiegłorocznego MFF w Busan – Posępna noc (Passugun, reż. Yoon Sung-hyun), będąca także filmem zamknięcia festiwalu, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem Nocny połów (Paranmanjang, reż. Park Chan-kyong i Park Chan-wook) i uwielbiana przez publiczność międzynarodowych festiwali Późna jesień (Man chu, reż. Kim Tae-yong).
Film w reżyserii Ya-chuan Hsiao pt. Taipei Exchanges (Di 36 ge gu shi, Tajwan 2010) otworzy 5 Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Film będzie jednym z kilkunastu tytułów sekcji Focus: Tajwan, w której, obok przeglądu filmów Hou Hsiao-Hsiena, zaprezentowana szeroko zostanie kinematografia tego arcyciekawego kraju Azji Wschodniej.
Taipei Exchanges opowiada historię Doris, która porzuciwszy pracę realizuje swoje marzenie i wraz z młodszą siostrą Josie otwiera kawiarnię Tajpej.
Córki w odróżnieniu od pokolenia swoich matek, przez dekady budujących chińską diasporę na Tajwanie w oparciu o chęć wzbogacenia się, wybierają inną drogę. Jej symbolem staje się Daughter’s Café, coś więcej niż kawiarnia, miejsce wymiany dóbr – przedmiotów, usług, umiejętności, historii, czy noclegu. Zdarza się więc, że ktoś podczas przerwy na kawę znajdzie na półce rzadką książkę z japońskimi piosenkami. Nie może jej kupić, w zamian bywalcy kafejki chętnie posłuchają jego śpiewu. Pieniądz nie jest zły, ale spłyca znaczenie rzeczy – przekonuje reżyser – ich wartość staje się policzalna, a dla swoich właścicieli bywają przecież bezcenne. Przekona się o tym kolekcjoner mydeł z różnych stron świata, który do każdego z nich dołączy miłosną opowieść, a w kawiarni Doris znajdzie kolejną.
Ya-chuan Hsiao raz po raz oddaje głos mieszkańcom Tajpej, odpowiadającym na ważne pytania, które stawiają sobie bohaterowie. Między komedią, romansem, a dokumentem wyczuwa się tu atmosferę wczesnych filmów Wonga Kar-waia, poczucie humoru i delikatną melancholię, wagę detali. Zbudowane na planie filmowym marzenie ożyło i dziś istnieje naprawdę – Daughter’s Café w Songshan, dzielnicy Tajpej (No. 393 Fujin Street) gromadzi wielbicieli filmu i najdziwniejsze pod słońcem przedmioty do wymiany.
Reżyser filmu, Ya-chuan Hsiao urodził się w 1967 roku w Tajpej na Tajwanie. Najpierw realizował reklamy telewizyjne, potem został asystentem jednego z czołowych tajwańskich reżyserów Hou Hsiao-hsiena, m.in. przy jego Kwiatach Szanghaju (1998). Debiut Ya-chuana Hsiao Mirror Image z 2001 roku został zauważony na międzynarodowych festiwalach, zdobywając nagrody na MFF w Vancouver, MFF w Salonikach i na Fukuoka Asian Film Festival. Taipei Exchanges jest pierwszym tajwańskim filmem zrealizowanym nowoczesną kamerą Red One. Oba filmy zostały wyprodukowane przez 3H Films, firmę producencką Hou Hsiao-hsiena.
Wystawy, instalacje
Dorota Podlaska – 30 kadrów
Festiwalowi towarzyszy w tym roku wyjątkowa publikacja, pełniąca rolę katalogu. Opisy filmów z programu zostały zilustrowane obrazami Doroty Podlaskiej, mającej w swoim dorobku wystawy m.in. w warszawskiej Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, CSW Łaźnia w Gdańsku. Jej główne medium to malarstwo figuratywne.
Jestem maniaczką filmów azjatyckich. Mania graniczy z obsesją, bo oglądam TYLKO filmy z Dalekiego Wschodu – wyznaje artystka. Od kina oczekuję, żeby mnie oderwało od szarej, nudnej rzeczywistości. Odpowiada mi azjatycka intensywność emocji, którą nasze kino zagubiło. Moje ilustracje do filmów też są emocjonalne – zostały przefiltrowane przez moją osobowość i uczuciowość.
Prace Doroty Podlaskiej zostaną również zaprezentowane na wystawie w kawiarni Kina Muranów.
Chin Chih Yang – Przywracając wspomnienia
Chin Chih Yang urodził się na Tajwanie. Od wielu lat mieszka i pracuje w Nowym Jorku, gdzie studiował w Pratt Institute i Parsons School of Design. Jest artystą o interdyscyplinarnych zainteresowaniach, wśród których szczególne miejsce zajmuje ekologia, architektura, design oraz przestrzeń miast. Współczesność jest dla niego źródłem zarówno obawy, jaki i fascynacji. Próbuje uchwycić złożone stany niepokoju i przymusowego oczarowania, charakterystyczne dla cywilizacji XXI wieku. Swoje prace pokazywał m.in. na Times Square i Union Square w Nowym Jorku, w przestrzeniach budynku ONZ, w Rockefeller Center, Chelsea Museum, Queens Museum, Godwin-Ternbach Museum, Exit Art i Flux Factory.
Podczas otwarcia 5. FF Pięć Smaków Chin Chih Yang zaprezentuje performance oraz zaprojektowaną specjalnie z okazji festiwalu instalację multimedialną.
Posępna noc (Passugun / Bleak Night, Korea Płd. 2011) w reżyserii Yoon Sung-Hyuna będzie filmem zamknięcia 5 Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Na deser Nocny połów Park Chan-wooka, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale.
Posępna noc, reż. Yoon Sung-Hyun
Festiwal zamknie film Posępna noc (Passugun / Bleak Night, Korea Płd. 2011), debiut Yoon Sung-Hyuna. Film uznano za odkrycie ubiegłorocznego MFF w Busan i wyróżniono nagrodą New Currents. Został też świetnie przyjęty w konkursie tegorocznego MFF w Rotterdamie. Młody reżyser (rocznik ’82) kreśli w nim analizę samobójstwa, precyzyjnie przedstawiając tragiczną drogę i motywy dramatycznego wyboru młodego chłopaka.
Perełką programu będzie najnowszy obraz Park Chan-wooka Nocny połów (Paranmanjang/ Night Fishing, Korea Płd. 2011), krótkometrażowy film dobrze znanego w Polsce twórcy Oldboya, wyróżniony Złotym Niedźwiedziem w lutym na 61. Berlinale. Jury festiwalu uzasadniając swój wybór stwierdziło, że z utęsknieniem czeka na filmy [takie jak Nocny połów], które splatają rzeczywistość i świat marzeń niewidocznymi nićmi, budząc głębokie uczucia, intensywne emocje, zabierając nas do nowego świata.
Nocny połów, reż. Park Chan-wook
Inną propozycją sekcji Taste of Korea będzie Późna jesień (Man Chu/ Late Autumn, 2010) w reżyserii Kim Tae-Yonga, koprodukcja Korei, Hong-Kongu, Chin i USA, która opowiada historię chińskiej imigrantki z Seattle skazanej na karę więzienia za zamordowanie męża. Film obrazuje trudną relację bohaterki i koreańskiego chłopaka, którego poznaje podczas przepustki. Produkcja powstała jako remake filmu w reżyserii Lee Manhee, zrealizowanego 40 lat temu, którego kopia uległa zniszczeniu – co ochroniło Późną jesień przed zbyt dosłownym powtórzeniem pierwotnego scenariusza i pozwoliło na osadzenie we współczesnych realiach.
Późna jesień, reż. Kim Tae-Yong
Fanów koreańskiego kina ucieszy zapewne także projekcja filmu Park Jung-Buma Dzienniki z Musan (Musan il-gy/ Journals of Musan, Korea Płd. 2010), który od kilkunastu miesięcy kolekcjonuje nagrody na festiwalach całego świata: oprócz Tiger Award na tegorczonym MFF w Rotterdamie, zdobył także jedną z głównych nagród w koreańskim Pusan i Grand Prix na krakowskim festiwalu Off Plus Camera. Bohaterem Dzienników z Musan jest introwertyczny uchodźca z Korei Północnej, który trafia do Seulu i próbuje odnaleźć się w nowej, diametralnie innej rzeczywistości i zapomnieć o traumie poprzedniego życia. W tym brawurowo wyreżyserowanym, intymnym, poruszającym filmie, główną postać zagrał sam reżyser.
Dzienniki z Musan, reż. Park Jung-Bum
5 Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w dniach 20-25 października w Warszawie w kinie Muranów i KINO.LABie. W listopadzie replika festiwalu trafi do Krakowa i Poznania. Pięć Smaków to jedyny w Polsce przegląd szeroko prezentujący kinematografię azjatycką. W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdą się filmowe sekcje takie jak Focus: Tajwan, Taste of Korea, Nowe Kino Azji oraz pierwszy raz w ramach festiwalu kino japońskie.
Azja w obiektywie, czyli nowa sekcja podczas tegorocznych Pięciu Smaków, to ostatni wywiad z dziennikarzem i podróżnikiem Tiziano Terzanim oraz nietypowe spojrzenie na Phnom Penh. Europejczycy portretują Azję z perspektywy Starego Kontynentu.