Bohaterem pierwszego film z sekcji, Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim (reż. Mario Zanot, Włochy, 2004), jest zmarły w 2004 roku Tiziano Terzani, wybitny włoski dziennikarz, pisarz, podróżnik i wielbiciel Azji. Jego dzieła Powiedział mi wróżbita czy Nic nie zdarza się przypadkiem uchodzą za jedne z najważniejszych i najpiękniej napisanych opowieści o Azji. Przez lata był azjatyckim korespondentem niemieckiego Der Spiegel. Mieszkał w Singapurze, Hongkongu, kilka lat spędził w Chinach kontynentalnych, skąd został wydalony bez prawa powrotu, w Japonii i Tajlandii oraz w Indiach.
Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim przeprowadzony został dwa miesiące przed śmiercią w jego domu w toskańskiej Orsignie. Terzani opowiada m.in. o swojej duchowej przemianie, o ostatniej podróży i kulisach powstania jego najważniejszej książki – Nic nie zdarza się przypadkiem. Chory na raka Terzani opisuje w niej eksperymentalne kuracje, jakim poddawał się w Ameryce, Indiach i Chinach, odkrywając dla siebie tamtejszą medycynę. Przypadkowe spotkanie ze starym mędrcem w Himalajach wyznaczyło koniec wędrówki w poszukiwaniu najważniejszego: harmonii ze światem i samym sobą.
Seans filmu odbędzie się 22 października o 13.00 w Kinie Muranów. Projekcji towarzyszyć będzie debata poświęcona twórczości Tiziano Terzaniego oraz promocja jego książek wydanych w Polsce.
Drugim wydarzeniem sekcji będzie projekcja filmu Pawła Kloca Kołysanka z Phnom Penh (Polska 2011, 103′), nagrodzonego Srebrnym Rogiem i Srebrnym Lajkonikiem na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym 2011. To ważny debiut pełnometrażowy polskiego dokumentalisty, zrealizowany w stolicy Kambodży.
Bohater filmu, Izraelczyk Ilan Shickman wyjechał z ojczyzny w poszukiwaniu nowej Ziemi Obiecanej, lepszego życia. Azja zwabiła go łatwymi przyjemnościami – uległością kobiet i wysokim statusem cudzoziemca. We Phnom Penh poznał Saran, opuszczoną przez męża byłą prostytutkę, która topiła smutki w alkoholu. Studium kambodżańskiej codzienności Ilana i Saran – posłużyło twórcom filmu jako pretekst. W centrum tej emocjonalnie i kulturowo złożonej historii leży trudny los kambodżańskich dzieci. Pochodzące z różnych związków, przechowywane u dalekich krewnych na wsi, albo w rodzinach zastępczych, sprzedawane do adopcji, czy prostytucji przez ledwo wiążące koniec z końcem matki, stają się żywym towarem.
Projekcja Kołysanki z Phnom Penh odbędzie się w niedzielę 23 października o 16.45 w Kinie Muranów. Po seansie reżyser spotka się z publicznością.
Ya-chuan Hsiao zapowiada swój film na Pięciu Smakach from piecsmakow on Vimeo.
5 Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w dniach 20-25 października w Warszawie w kinie Muranów i KINO.LABie. W listopadzie replika festiwalu trafi do Krakowa i Poznania. Pięć Smaków to jedyny w Polsce przegląd szeroko prezentujący kinematografię azjatycką.
5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
19 – 26 października, Warszawa (Muranów, KINO.LAB)
26 – 31 października: Kraków (Kino Pod Baranami), 12-15 listopada: Poznań (Muza)