Spektakl składa hołd dziwności i wspaniałości – inspirowany jest cygańskimi występami, widmowymi pociągami i fantasmagorią. Ten spektakl lalkowy powstał dla festiwalu, gdzie teatr eksperymentalny i taniec, street-art i sztuka lalkowa, które nie wpisują się w ramy głównego nurtu – są pokazywane w specjalnej przestrzeni scenicznej – namiotach cyrkowych, w atmosferze wesołego miasteczka.
Aż do początku ostatniego stulecia ludzie z niezwykłymi cechami lub umiejętnościami byli atrakcjami cyrków, jarmarków i targów w całej Europie. Nazywani ciekawostkami, wybrykami lub żartami natury przez wiele lat wzbudzali emocje i fantazje poprzez kwestionowanie granicy między normalnym a nienormalnym.
Spektakl żartobliwie wykorzystuje szerokie spektrum animacji i sztuki lalkowej, prezentuje dezorientujące metamorfozy i groteskowy taniec, co pozwala wykreować zabawny spektakl w konwencji czarnego humoru, igrający z koncepcją normalności.
Teatr Imka 13.11 / godz. 20.30 / 14.11 / godz. 15.00 / 75 min.
Droga Tilla Durieux!
Zagrebačko kazali te lutaka (Chorwacja / Croatia)
Inspiracją do pracy nad tym spektaklem było marzenie, by pogodzić teatr ogromny i kameralny, zrozumiały logos przekształcić w skomplikowany język teatru – odległy i intuicyjny. Spektakl jest hołdem złożonym niemieckiej aktorce, która, uciekając przed nazistami ze swoim żydowskim mężem, odizolowała się od swojego kraju, języka, profesji.
Udało jej się utrzymać kontakt z teatrem poprzez szycie kostiumów dla lalek. Podczas niebezpiecznego zagrzebskiego epizodu, z Niemcami dookoła, ryzykuje życie, pomagając zatrzymać wspomnienia o pojmanych dzieciach kozarskich uchodźców. Wizyta wielkiego barda Heinricha Heinego, który podróżuje w czasie i przestrzeni, przynosi jej rozwiązanie i pocieszenie.
Stara Prochownia 14.11 / godz. 18.30 / 50 min.
Gęś, Śmierć i Tulipan
Theater mini-art (Niemcy / Germany)
Kim jesteś? Dlaczego człapiesz za mną sama? Dobrze. Wreszcie mnie zauważyłaś, powiedziała Śmierć. Jestem Śmiercią. Gęś zesztywniała ze strachu. Trudno ją za to winić. Pewnego razu Gęś i Śmierć spędzają razem lato. Chodzą popływać w jeziorze, siedzą na drzewie albo w trawie, rozmawiają ze sobą lub milczą i ogrzewają się wzajemnie, gdy zrobi im się zimno. Prawie jak przyjaźń.
Twórcy spektaklu postanowili nie dodawać słów oryginalnej, niezbyt długiej baśni Erlbrucha. Opowieść porusza swoją symboliką i pozostawia miejsce na refleksje, skojarzenia, przemyślenia i uczucia widzów. Sztuka powstała na podstawie książki o tym samym tytule dziecięcego pisarza i ilustratora Wolfa Erlbrucha.
Teatr Druga Strefa 14, 15, 16, 17, 18, 19.11 / godz. 20 / 25 min.
Pogrzebany żywcem!Teatr Pudełka Zapałek
Deborah Kaufmann (USA)
Jest to przerażająco śmieszne studium naszego strachu przed byciem pochowanym żywcem i osobliwego dziewiętnastowiecznego fenomenu „czekających kostnic”. To interaktywne przedstawienie w mikroskali jest pełne przerażających odkryć dla publiczności.
Odgrywane na blacie i skonstruowane całkowicie z pudełek od zapałek korzysta z niezwykłych możliwości, jakie dają te maluteńkie sceny. Obrazy i postacie wysuwają się, ślizgają, wyskakują i wypadają z pudełek po zapałkach – a oparte są na faktach historycznych i medycznych.
XIX wiek przywoływany jest za pomocą kolażu, wycinanek, malunków i przetworzonych materiałów; ten spektakl jest kreatywnie anachroniczny i igra ze skalą. W końcu przenosi nas z powrotem do teraźniejszości. Intrygujący, histeryczny, maluteńki i bardzo makabryczny.
Stara Prochownia 15.11 / godz. 16.00 i 18.30 / 65 min.
Wariacje miłości
Bábkové Divadlo na Rázcesti (Słowacja / Slovakia)
Ach, ta miłość! Co kryje się za ciężarem miłości? Dlaczego miłość jest ciężarem dla kobiet? Bez względu na czas i przestrzeń, w której kobiety żyją… Dlaczego tak jest? Oto pytania, na które nie ma jasnych i prostych odpowiedzi. Wariacje miłości Lalkowego Teatru na Rozdrożu w Bańskiej Bystrzycy powstały jako dramatyzacja dwóch opowiadań wyjątkowych słowackich pisarek – realistek – Boeny S. Timava Za kogo pójść? oraz Eleny M. Oltésovej Moje dzieci.
Niewyczerpany temat miłości i jej odmian jest pokazany czasem żartobliwie, czasami (auto)ironicznie, czasami tragicznie, to znów przejmująco i wrażliwie. Trzy aktorki analizują mnóstwo pytań związanych z miłością, zamążpójściem, macierzyństwem, życiem i jego nieprzewidywalnym losem.
Teatr Druga Strefa 15.11 / godz. 16.00 i 20.30 / 60 min.
Dzień przed początkiem świata
Scarlattine teatro / Luna e Gnac / Michele Cremaschi (Włochy / Italy)
Podejmowanie życiowych decyzji, z którymi wszyscy się spotykamy. Poszukiwanie odwagi do podążania za własnymi inspiracjami, by nie być jedynie niewolnikiem okoliczności. Możliwość stworzenia świata, w jakim chcielibyśmy żyć, zamiast zmuszania się do polubienia świata, do którego jesteśmy ograniczeni.
Teatralny świat jest w budowie – prezentuje się jako rodzaj planu, w którym wszystkie składniki są ledwo zarysowane. Dekorację stanowią zasadniczo ciała aktorów, którzy wchodzą w interakcję i mieszają się z projekcjami video będącymi stałym tłem teatralnej akcji. Przedstawianie elementów środowiska i przyrody, przedmiotów i stanów umysłu jest powierzone jedynie ekspresji ciała. To pociąga aktorów do nieustannej metamorfozy, która przywraca widzom sens kreatywnego szukania formy.
To niezwykła gra, gdzie ciało mierzy się z obrazem. Projekcje video stają się tłem, intymnym światem, dekoracją i osobowością, z którą aktorzy współgrają i w której się rozpływają. A wszystko po to, by odnaleźć język pomiędzy kreskówkową animacją, a teatrem ciała.
Stara Prochownia 16.11 / godz. 18.30 / 60 min.
Cyrk sierot
Les Sages Fous (Kanada / Canada)