Pierwsza część spektaklu jest grana w konwencji pacynkowej, druga część, która ma miejsce w piekle – w konwencji marionetkowej. Na scenie gra muzyk na różnych instrumentach. Muzyka na żywo nie jest tylko ilustracją przedstawienia, ale współgra z aktorem, jest ważnym elementem całości przedstawienia.
Teatr Druga Strefa 18.11 / godz. 20.30 / 50 min.
Domowe duchy. Atlas kieszonkowy
Katarzyna Pałka, Janka Jankiewicz – Maśląkowska (Polska / Poland)
Dwie aktorki – lalkarki, animatorki, akustyczki, oświetleniowczynie (nieistniejący żeński odpowiednik słowa oświetleniowcy) – wykorzystują szeroką gamę teatralnej formy i ciekawych pomysłów inscenizacyjnych. Budują świat pełen dziwnych stworów, które (jak zapewniają) zamieszkują ludzkie domy. To plastyczne przedstawienie jest próbą zerwania z tradycyjną konstrukcją fabularną oraz jednolitą konwencją teatralną.
Stara Prochownia 19.11 / godz. 18.30 / 75 min.
Dama pikowa
Obwodowy Teatr Lalek (Białoruś / Belarus)
Dama pikowa powstała na motywach mistrzowsko skonstruowanej noweli Aleksandra Puszkina, a w warstwie muzycznej – opery Piotra Czajkowskiego. Akcja rozgrywa się w salonie petersburskim. Bohater, posiadłszy podstępnie tajemnicę trzech wygrywających kart, walczy bezskutecznie z namiętnością do hazardu.
Teatr Druga Strefa 19.11 / godz. 17.00 I 20.30 / 20.11 / godz. 16.00 I 19.00 / 30 min.
Mały cyrk
L’OISIVERAIE (Francja / France)
Twórca muzyki elektro-akustycznej – Laurent Bigot – buduje instalację przypominającą arenę cyrkową, a na niej wprawia w ruch zabawki i inne przedmioty. Odgłosy przez nie wydawane (tarcie i wibracje) są wychwytywane przez mikrofony i rozprzestrzeniane bez użycia efektów specjalnych. Ten dźwięk zaś kieruje działaniami animatora. Mały cyrk to dźwiękowe zestawienie przedmiotów zrobionych z drewna, plastiku, nici, sprężyn i szkła. Każdy oddech może wprawić je w drżenie.
Dwanaście małych mikrofonów nagłaśnia spektakl od środka. Animacja Małego cyrku jest ryzykowna, cały czas towarzyszy jej bowiem niebezpieczeństwo pomyłki.
Ten cyrk dźwięków staje się musicalem, a zarazem teatrem przedmiotu tysiąca różności, gadżetów za dwa grosze. Akcja podsyca dźwięk, a dźwięk wydobywa akcję. Jako teatr dźwięczących przedmiotów, Mały cyrk rozwija dwie odmienne logiki, które stale przenikają się wzajemnie.
Stara Prochownia 20.11 / godz. 20.00 / 50 min.
Szopka Don Cristobala
Unia Teatr Niemożliwy (Polska / Poland)
W ciągu niespełna godziny jesteśmy świadkami krwawej bijatyki, dwóch morderstw, gwałtu, rabunku, rozpusty, zdrady i pięciokrotnego dzieciobójstwa. Mrożąca krew w żyłach historia feralnego małżeństwa ospałego Don Cristobala z ognistą Rositą, w inscenizacji Wojciecha Olejnika, wywołuje na przemian zdrowy śmiech i dreszcz grozy.
Bawią stworzone przez Przemysława Karwowskiego zawadiackie pacynki hiszpańskich kochanków o fallicznych nosach oraz lustrzanie zbudowane lalki rozognionych dam o rozbrykanych popiersiach i sempiternach (…). Liliana Bardijewska
O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wystawą.
11-10 listopada 2011 r.
Miejsca festiwalowe:
Stara Prochownia / Teatr Druga Strefa / Teatr Imka / SCEK / Włoski Instytut Kultury w Warszawie / Dom Kultury Kadr / Dom Kultury Świt / Kino ADA / Kinokawiarnia Stacja Falenica / Księgarnio-kawiarnia Tarabuk / Ośrodek Kultury Ochoty / Sen Pszczoły / Służewski Dom Kultury / Stowarzyszenie Ścieżka / Między winami
Warszawa