Widziałem żyrafy w Indiach/I saw the Giraffes in India
Reżyseria: Noam Pinchas/Izrael/2010/74min/długi dokument
Pełen humoru muzyczny dokument przygodowy. The Giraffes – znana izraelska kapela rokowo- folkowa rusza w turne po Indiach. Bogata kultura Indii i jej różnych regionów, w tym tych gdzie mieszka wielu Izraelczyków, kontrastuje z atakiem terrostycznym w Mombaju w 2008 r.
Moje życie – Ruth Dayan/My life – Ruth Dayan
Reżyseria: Elke Sasse/Niemcy/2011/43min/długi dokument
Portret byłej żony legendarnego Moshe Dayana. 94-letniej aktywistki, filantropki nieodmawiającej pomocy każdemu, kto o to poprosi: palestyńskiej szkole, palestyńskim rodzinom…
Rodzina Nickiego/Nicky’s Family
Reżyseria: Matej Minac/Słowacja/Czechy/Anglia/USA/Izrael/Kambodża/2011/96min/długi dokument
102 letni Nicholas Winton, brytyjski Schindler, nie ustaje w pomaganiu innym ludziom, inspiruje innych do pomocy dzieciom w Kambodży, Afryce, Europie. Pokaz na dzień przed premierą w Londynie z udziałem premiera Wielkiej Brytanii.
Inni/Shunned
Reżyseria: Igal Hecht/Kanada/Izrael/2011/45min/długi document
Intymny portret 3 Palestyńczyków, którzy zdecydowali się na ujawnienie swojej odmiennej orientacji seksualnej. Ich życie jest bardzo trudne – nie są akceptowani przez swoją społeczność i żyją w cieniu konfliktu izraelsko – palestyńskiego…
Królowa bez korony/The Queen has no crown
Reżyseria: Tomer Heymann/Izrael/2011/85min/długi dokument
Dokumentalna rodzinna epopeja miłosna. Film laureata Grand Prix Kamery Dawida 2010. Autorowi udało się stworzyć z pomocą kilkuletniej dokumentacji filmowej osobisty i intymny portret samotnej matki i jej pięciorga synów, swojego pokolenia, uczuć miłości i zagubienia…
Wspaniały dzień/A wonderful day
Reżyseria: Ariel Weisbrod, Yossi Meiri/Izrael/2011/24min/krótka fabuła
Młody izraelski naukowiec pragnie wyjechać na studia do Niemiec. Jego babcia ocalała z Holokaustu nie chce dopuścić do tego wyjazdu. Znajduje więc niekonwencjonalną i dramatyczną metodę by go zatrzymać..
Dozorca/Landlord
Reżyseria: Hanan Harchol/USA/2011/10min/krótka fabuła
Pełna humoru filozoficzna przypowiastka w animowanym dialogu między ojcem a synem.
Naprawa/Repair
Reżyseria: Hanan Harchol/USA/2011/9min/krótka fabuła
Druga część pełnej humoru filozoficznej przypowiastki w animowanym dialogu między ojcem a synem.
Saszeńka/Sashenka
Reżyseria: Anna Gurevich/Izrael/2011/9min/krótka fabuła
Saszenka, emigrant z Rosji w Izraelu, jest uzdolnionym plastycznie dzieckiem. Uprzedzona wobec niego dyrektorka szkoły nie daje chłopcu szansy.
Szeherezada i upodobanie koszerności/Scheherezade and the kosher delight
Reżyseria:Agnes Caffin/Francja/2011/20min/krótka fabuła
Młoda Palestynka nielegalnie żyjąca w Paryżu szuka pracy. Zdesperowana odpowiada na ogłoszenie: Koszerna restauracja szuka pracownicy. Kontakt do Ester.. (Fanny Ardant)
Krawiec/The Tailor
Reżyseria: Gordon Grinberg/USA/2011/6min/krótka fabuła
Filmowy żart fabularny, którego tematem jest krawiec szyjący ubrania studentom jesziwy…
Heilig
Reżyseria: Steven Hatton/UK/2011/17min/krótki dokument
Intymny portret relacji syna z rodzicami opowiedziany przez syna ocalałego z prześladowań w nazistowskiej Austrii.
Mój Ojciec/My Father
Reżyseria:Esther Hoffenberg/Francja/2009/15min/krótki dokument
Kameralna rozmowa córki z ojcem, ocalałym z Warszawskiego Getta. Spotkanie zamienia się w otwartą dla wszystkich rozmowę o ludzkich postawach i etyce w relacji już ostatnich odchodzących od nas bohaterów…
Wieczór Palestyński
Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, w nawiązaniu do pokazywanych filmów, organizuje już od kilku lat spotkania z mniejszościami w Polsce. W roku 2006 w związku z pokazem izraelskiego dokumentu Podróż Van Ghuyen w trakcie Festiwalu odbył się Wieczór Wietnamski z pokazem baletu sztuk walki w wykonaniu Grupy Nam`a z Warszawy.
Od kilku już lat stałym punktem naszego programu stał się Wieczór Palestyński. Trudno bowiem jest zajmować się tematyką żydowską nie wspominając historii palestyńskiej, tym bardziej, że wielu widzów naszego festiwalu mieszkających w Polsce i mówiących po polsku ma korzenie palestyńskie.
Poza tym organizatorzy festiwalu są przekonani, że i w ten sposób można budować pokojowe relacje i tolerancje między ludźmi, które mogą stać się podstawą rozwiązania wszystkich spornych problemów.
Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
8-13 listopada 2011
Kino Kinoteka
Kino Świt
Warszawa