Sztuka Książki to cykliczny projekt promujący ideę książki niekonwencjonalnej. Festiwal złożony jest z konkursu oraz wystawy prezentującej dzieła laureatów. Motywem przewodnim 9. edycji tego wydarzenia jest Korespondencja.
Znane są już wyniki Konkursu 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Książki Korespondencja 2012-2014.
Zgodnie z werdyktem Jury nagrody przyznano:
I Nagroda Jury Susan Johanknecht (książka) GB
I Nagroda Jury Renata Pacyna (obiekt) PL
II Nagroda Jury Grażyna Brylewska PL
II Nagroda Jury Pamela Paulsrud USA
III Nagroda Jury Magdalena Haras PL
III Nagroda Jury Maciej Jabłoński PL
III Nagroda Jury Peggy Johnston USA
Nagroda Dyrektora Płockiej Galerii Sztuki
Małgorzata Malwina Niespodziewana PL
Nagroda Redaktora Naczelnego Wydawnictwa CSW Obieg
Heliana Grudzień Brazylia
Pierwsze nagrody:
Susan Johanknecht (książka) GB
Baring Antebellum
tekst własny; druk cyfrowy atramentowy na papierze żeberkowym; 17cm x 25cm;
nakład 100 egzemplarzy; Gefn Press, 2010
Bishopsgate Within. CITY A.M.
tekst własny; druk cyfrowy atramentowy na papierze żeberkowym; 17cm x 25cm;
nakład 75 egzemplarzy; Gefn Press, 2011
Renata Pacyna (obiekt) PL
Heloiza. Ubrana, odsłonięta.
tekst: Abelard i Heloiza; tłumaczenie: Leon Joachimowicz; praca szyta z lnu i jedwabiu; druk na tkaninie jedwabnej; 100cm x 140cm; unikat
Praca zainspirowana jest listami Heloizy do Piotra Abelarda. Książką jest lnianą suknią z wszytymi pod przednią, wierzchnią warstwą listami nadrukowanymi na jedwabne bryty. Zamieszczone listy, to fragmenty listu Abelarda do przyjaciela, opisującego historię związku Abelarda i Heloizy oraz dwa listy Heloizy do Abelarda, które napisała pod wpływem Listu Abelarda do przyjaciela, a które stały się początkiem ich trwającej do końca życia korespondencji.
Historia Abelarda i Heloizy nie jest fikcją literacką. Wydarzyła się naprawdę. Wiąże się z realnymi zdarzeniami i emocjami. Jest zapisem miłości i cierpienia; namiętności i odrzucenia, bliskości i osamotnienia, władzy i niemocy, wyniesienia i upadku. Jest złożona i nie poddająca się jednoznacznej ocenie.
Forma sukni również nie jest jednoznaczna: może kojarzyć się ze strojem zakonnym (całkowite zakrycie ciała) jak i bielizną (kolor i transparentność tkaniny), pojawia się w niej rys szaleństwa (zbyt długie rękawy, troczki na plecach służące zapięciu sukni).
Mocne w wyrazie, emocjonalne listy wszyte pod przednią część sukni, pozostają ukryte do chwili ingerencji oglądających. Mówi to o intymności, tajemnicy, ukryciu, ale i o ujawnieniu tej osobistej korespondencji, nawiązuje też do ciąży i urodzenia przez Heloizę syna.
Drugie nagrody:
Grażyna Brylewska PL
O miłości i o bólu
W jednej z książek wykorzystano wiersz Veno Taubera Prostowanie gwoździ (1979) w tłumaczeniu Joanny Pomorskiej i Tone Pretnar; technika własna; praca wieloelementowa (6 elementów – 2 książki, 2 pojemniki 38cm x 20cm x 20cm i 2 obrazy haftowane 20cm x 50cm), której powierzchnia może oscylować pomiędzy 1m2 a 2m2; unikat
Pamela Paulsrud USA
Kompletny oczarowywacz
przetworzona książka, technika własna; 6,5″x 6″x 1,75″; 2009
Trzecie nagrody:
Magdalena Haras PL
Dwie odsłony pamiętnika
wykorzystano fragmenty książki Sławomira Rawicza w wersji angielskiej The Long Walk (1955) i polskiej Długi marsz (2011); papieroplastyka; szerokość 40cm, wysokość: 20cm, objętość: karton po butach; unikat; 2011
Założeniem artystycznym jest przedstawienie idei marszu, drogi, przejścia nie tylko przez bezkresne przestrzenie, ale także przez najgorsze, bo zadane przez drugiego człowieka cierpienia- fizyczne i psychiczne. Ten symboliczny kształt- but- tutaj przywodzi na myśl niezwykły hart ducha bohaterów, ich wolę osiągnięcia celu- wolności. Wolności słowa także.
Książka Rawicza ukazała się w latach 50. i tłumaczona była na wiele języków, zdobywając uznanie na świecie, jednak nie ukazała się w Polsce… Poprzez żelazną kurtynę zabrakło korespondencji. Przesłanie nie dotarło do adresata. Dopiero w latach 90-tych po raz pierwszy Rawicz skomunikował się z Polskim czytelnikiem. Forma przeobrażonego w pamiętnik buta ma na celu wzmocnić przekaz i uplastycznia zawarte tu treści symboliczne.
Maciej Jabłoński PL
Żałoba
tekst: Maciej Jabłoński; druk cyfrowy, 40 kartek pocztowych w drewnianym pudełku;
18,5cm x 13,5cm x 6 cm; nakład 3 egzemplarze
Praca powstała po śmierci żony artysty.
Listy nie napisane
Tekst: Maciej Jabłoński; pisane ręcznie; drewniana szkatułka zawierająca listy;
20cm x 13cm x 11cm; unikat
Praca powstała po śmierci żony artysty.