21 stycznia 2012 r. na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie odbędzie się premiera Kordiana według Juliusza Słowackiego. Praca Słowackiego nad tym dramatem trwała od lata do listopada 1833 roku. Kordian został wydany po raz pierwszy w 1834 r. w Paryżu, a jego prapremiera odbyła się dopiero w 1899 roku w Krakowie. Utwór jest owocem ostrego sporu Słowackiego z Mickiewiczem, ich odrębnymi wizjami mesjanizmu.
Historycznymi źródłami Kordiana są powstanie listopadowe i nieudany zamach na życie cara Mikołaja I.
Tytułowy bohater na oczach czytelników przechodzi romantyczną metamorfozę z nieszczęśliwego kochanka w zapalonego patriotę i postanawia poświęcić się w imię ojczyzny. Wymowa utworu odbiega jednak od romantycznych stereotypów: dramat jest polemiką z niehonorową walką o niepodległość, krytyką postawy Konrada z mickiewiczowskich Dziadów. Autor dramatu wskazuje na ułomność prób romantycznego czynu, bohatera obezwładniają moralne rozterki.
adaptacja i reżyseria: Szymon Kaczmarek
scenografia: Kaja Migdałek
reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
współpraca dramaturgiczna i opracowanie muzyczne: Żelisław Żelisławski
obsada:
- Stary Kordian – Adam Nawojczyk,
- Młody Kordian – Szymon Czacki,
- Matka – Iwona Bielska,
- Ojciec – Jacek Romanowski,
- Laura – Małgorzata Hajewska-Krzysztofik,
- Ksiądz – Zbigniew Ruciński.
Szymon Kaczmarek (1986 r.) absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Był asystentem reżyserów Pawła Miśkiewicza oraz Krystiana Lupy. W 2008 roku wraz z grupą Kolektywu Harakiri Farmers wyreżyserował spektakl Keret, odbywający się w nietypowej przestrzeni: poznańskiego basenu. Spektakl ten otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie zorganizowanym w ramach festiwalu Malta.
W tym samym roku Kuszenie cichej Weroniki wyreżyserowane przez Kaczmarka w Teatrze Nowym w Krakowie zdobyło pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym BlogTXT w Schauspielhaus w Grazu. Jego przedstawienie blogi.pl zostało włączone do stałego repertuaruNarodowego Starego Teatru w Krakowie.
Młody reżyser zasłynął również nietypową realizacją Poskromienia złośnicy – za ten spektakl otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.
O samym Kordianie mówi:
Potrzebuję ciała, aby wypowiedzieć poezję. Potrzebuję poezji, aby wypowiedzieć swoje ciało. Mogą to być słowa Słowackiego lub Kordiana, ja również mogę się pod nimi podpisać. Specyfika języka i konstrukcji tego dramatu momentami przypomina poszukiwanie miejsca dla poezji.
To tak jakby podmiot liryczny poszukiwał ciała, przez które może wypowiedzieć swój monolog; to niezwykłe jak wszystko dla Słowackiego-podmiotu lirycznego-Kordiana jest niewystarczające. Wiele miejsc akcji, ciągła ucieczka, zdewastowany świat i samobójczy pęd to nie są wymarzone tematy liryczne; to tematy, które poezję i dramat rozsadzają. Paraliżują też ciało, które musi je wypowiedzieć.
21 stycznia 2012 r.
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
ul. Jagiellońska 5
Kraków