Zakłady rzemieślnicze
Koloryt każdego miasta tworzą jego codzienne historie. Każde miasto żyje swoimi codziennymi sprawami, które dzieją się w sklepie za rogiem, czy na pobliskim skwerku. Czy jest to Lublin czy Nowy Jork, to co po sąsiedzku jest nam najbardziej bliskie. W dawnych czasach, szczególnym miejscem spotkań były wszelkie małe zakłady wytwórcze. Funkcjonowanie miasta opierało się o ręczną wytwórczość, wielu małych przedsiębiorców. Kowal, czy zegarmistrz, to był ktoś. Reprezentant cechu był niezbędnym czynnikiem sprawnego funkcjonowania całej społeczności i całego miasta. Dziś ręczna wytwórczość, choć marketingowo staje się na nowo popularna, jest zazwyczaj turystycznym produktem, rodzajem regionalnego emblematu, a zakłady usługowe, czy też rzemieślnicze, umierają, często wraz ze swoimi właścicielami. To zapewne ostanie tchnienie małych zakładzików zostanie utrwalone w obiektywach aparatów uczestników projektu.
Podobnie jak w roku ubiegłym, głównym narzędziem rekrutacji uczestników będzie internet. Nowością w tym roku są kolejne warstwy projektu, które wygenerują kolejne wartości dodane i długofalowe korzyści dla odbiorców i samego miasta. A więc podczas projektu fotografie nie tylko będą prezentowane na witrynie www.openlublin.eu, portalach społecznościowych, czy wystawach w przestrzeni miejskiej, ale ważne będzie również pielęgnowanie tradycji i pamięć o mieście.
Na przebudowanym portalu zamieszczona zostanie interaktywna mapa Lublina, która z czasem trwania projektu, dzięki fotografiom uczestników, będzie tworzyła nowe szlaki po lubelskich ulicach, zapisane historią tych spotkań. Ponadto, z każdej z akcji wybrana zostanie, najciekawsza, może najbardziej emocjonalna fotografia. Tak wybrane, głosami lublinian i miłośników miasta i fotografii otworkowej obrazy, umieszczone zostaną ponownie w przestrzeni miejskiej. Znów, świadomie nawiązując do dziedzictwa kultury polskiej oraz regionalnych tradycji, we współpracy z fotografką Renatą Sarnowską stworzonych zostanie kilka unikatowych porcelanowych płytek, które następnie zostaną umieszczone na fasadach wybranych budynków w centrum miasta. Subtelne obrazy Lublina, zarejestrowane podczas otworkowych spotkań, stworzą wyjątkowy szlak miejskich inspiracji, szlak nienarzucony arbitralnie, lecz stworzony przez samych mieszkańców. Długofalową wartością projektu będzie ten nietypowy ślad, niezwykle trwały, dzięki technice, a zarazem niewyobrażalnie żywotny, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, ich czasu i emocji w jego powstanie.
Marcin Moszyński – mieszka i pracuje w Lublinie, zajmuje się: fotografią, grafiką użytkową, identyfikacją firm, metaloplastyką. jestem członkiem Stowarzyszenia Kulturalnego GRUPA PROJEKT; współpracuje z ośrodkiem ROZDROŻA, teatrem NOPOTATOES.
- 2010 – Mistrzowie Wedla Wedel, Warszawa – 2007 Zestaw, Świdnica
- 2010 – Szaleństwo katalogowania, Noc Kultury, Lublin
- 2009 – Zza, klub caxmafe, Lublin
- 2009 – Human Projekt, Noc Kultury, Lublin
- 2008 – Gęby, klub karuzela, Lublin
- 2008 – Noc Kultury, lubelski potencjał w obiektywie, Lublin
- 2008 – Polska to piękny Kraj, klub karuzela, Lublin
- 2007 – Lublin, Lublinianie, Lubelszczyzna
Marcin Sudziński – fotograf, muzyk, pszczelarz. Popularyzator fotografii tradycyjnej. Rekonstruuje dawne techniki fotograficzne, prowadzi Galerię NN przy Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN. Wykłada w Kolegium Sztuk Pięknych UMCS i W Lubelskiej Szkole Fotografii. Organizuje warsztaty fotograficzne.
- 2011 – OMIT Rozdroża, Lublin, kurator wystawy Monidło. Wstępna próba rehabilitacji projekt wspólny z Andrzejem Różycki
- 2010 – Fotofestiwal Łódź 2010, Fabryka Sztuki, cykl fotografii Ojciec
- 2010 – Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Stoffe aus Lublin, wybór fotografii z cyklu Folklor Egzotyczny i inne, do ekspozycji Urlike Grossart
- 2010 – Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Triennale Sztuka Sacrum: Dom – droga istnienia, wystawa zbiorowa
- 2010 – Galeria FF, Łódź, wystawa zbiorowa Opowieści z pogranicza
- 2009 – OMIT Rozdroża, Lublin, wystawa idywidualna Folklor Egzotyczny
- 2008 – ACK UMCS Chatka Żaka w Lublinie, wystawa poplenerowa z Bogdanem Konopką Lublin. Miejsce rzeczywiste-miejsce wyobrażone.
O-twórz Lublin! Spotkania
Lipiec-wrzesień 2012 r.
Lublin