Czarno-biały reportaż zrealizowany w 1992 roku w Warszawie. Mimo, iż właściwie każdy z nas, przynajmniej raz w życiu odwiedził cyrk, zdjęcia Marinovicha na pewno będą dla widzów czymś nowym. Autor skupia się na codzienności pracowników, zagląda za cyrkową kurtynę, do ich sypialni, pokazuje co robią w wolnym czasie, zdzierając jednocześnie z bohaterów jaskrawe maski, powszechnie znane z areny cyrkowej. Unika przeestetyzowanych obrazków kojarzonych z rozrywkową funkcją cyrku. Świadomie używa czarno-białego materiału o grubym klasycznym ziarnie, by podkreślić szczerość narracji. To nie są fotografie dosłownie o cyrku i cyrkowcach, ale o Polsce czasu silnym przemian, o społecznym głodzie emocji i o ucieczce od mało kolorowej rzeczywistości lat 90-tych.
Greg Marinovich urodził się w 1962 roku w RPA. Wielokrotnie nagradzany fotoreporter, filmowiec i fotoedytor, członek niezależnego Klubu Pif Paf. Współautor książki: The Bang Bang Club, która opisuje przemiany demokratyczne w RPA, które fotografował wraz z Kevinem Carterem, Joăo Silvą i Kenem Oosterbroekiem. W 1991 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera za zdjęcia przedstawiające zwolenników Afrykańskiego Kongresu Narodowego brutalnie mordujących mężczyznę uznanego za szpiega Inkathy. Przez ponad 25 lat zajmował się fotografią konfliktową, dokumentalną i newsową w świecie. Jego zdjęcia pojawiały się w najlepszych międzynarodowych tytułach m.in. Time, Newsweek, The New York Times, The Washington Post, Wall Street Journal, The Guardian of London i wielu innych. Jest również członkiem komitetu nominacyjnego World Press Master Class na Afrykę oraz w roku 1994 i 2005 był jurorem konkursu World Press Photo. Ponadto w 2009 roku otrzymał nagrodę Nat Nakasa za odważne dziennikarstwo. Marinovich był głównym fotoedytorem projektu Twenty Ten, koordynując pracę ponad 100 afrykańskich dziennikarzy, związanych z wszystkimi rodzajami mediów.
Aktualnie jest fotoedytorem w w IMaverick i Daily Maverick, pracuje jako fotoreporter freelancer. Pracuje nad filmem o byłych milicjantach z Thokozy (RPA) oraz nad kolejną książką.
Wystawie towarzyszyć będzie promocja polskiej edycji książki Bractwo Bang Bang Grega Marinovicha i Joăo Silvy w przekładzie Wojciecha Jagielskiego, wydana przez wydawnictwo SQN. Książka Bractwo Bang Bang to wciągająca opowieść o przyjaźni, współzawodnictwie, męskości i przygodach czterech młodych reporterów zdających relacje z demokratyzowania się RPA.
W opanowanej przez chaos Afryce nigdzie nie jest bezpiecznie. Mimo to europejscy i amerykańscy fotografowie śmiało wkraczają na teren regularnych bitew, pokazując światu, że na Czarnym Kontynencie nie ma litości. Ken, Gregory, Kevin i Joăo pracują dla Wydawnictwa Star, a ich zdjęcia zdobią okładki każdej renomowanej gazety na świecie. Są na miejscu zawsze, gdy dzieje się coś ważnego. Chwała, popularność, nagrody i uznanie nie przekładają się jednak na szczęście osobiste. Widząc tyle rozlewu krwi, nie można tak po prostu przejść do normalności. Żądza najlepszych ujęć i pozorne lekceważenie ryzyka przysporzyła sławy grupie reporterów: Gregowi Marinovichowi, Joăo Silvie, Kenowi Oosterbroekowi oraz Kevinowi Carterowi, znanej jako Bractwo Bang Bang.
Oosterbroek już nie żyje. Został zabity na kilka dni przed pierwszymi powszechnymi wyborami w historii RPA. Carter, który zdobył Pulitzera za kultowe zdjęcie z Sudanu (z małą afrykańską dziewczynką i sępem w tle), popełnił samobójstwo wkrótce po wspomnianych wyborach. Dwaj pozostali, Greg Marinovich oraz Joăo Silva napisali tę książkę, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu o takim samym tytule. Bractwo Bang Bang to historia o ich odwadze i hołd złożony tym, którzy odeszli.
Joăo Silva to fotograf New York Timesa uhonorowany między innymi dwiema nagrodami World Press Photo, nagrodą Overseas Press Club oraz nagrodą Frontline Club za całokształt pracy. Ostatnie dwadzieścia lat poświęcił relacjonowaniu konfliktów na całym świecie. Urodził się w Lizbonie, a obecnie mieszka z żoną i dziećmi w Johannesburgu.
Na tym polega praca fotoreportera wojennego – być we właściwym miejscu o właściwej porze, zrobić zdjęcia i posłać je w świat jak informację.
Krzysztof Miller
Harmonogram wydarzeń:
- 27 września-21 października – wystawa fotografii Warsaw Circus w Galerii Pauza
- 4 października – spotkanie z udziałem Greg’a Marinovich’a w Galerii Pauza
18.00 – spotkanie z czytelnikami
20.00 – wernisaż wystawy Warsaw Circus
- 5 października – spotkanie z Greg’iem Marinovich’em w Empiku Junior w Warszawie
- 7 października – 12.00-16.00 warsztaty z fotoreportażu i fotoedycji z Greg’em Marinovich’em
Kino Pauza:
- 5 października – film Klub Bang Bang, reż. Steven Silver, Kanada/RPA (2010) 106’ oraz pokaz etiud dokumentalnych Greg’a Marinovich’a, godz. 18.00
- 6 października – film Klub Bang Bang, reż. Steven Silver, Kanada/RPA (2010) 106’ oraz pokaz etiud dokumentalnych Greg’a Marinovich’a, godz. 18.00. Po seansie odbędzie się spotkanie z Greg’iem Marinovichem.
Greg Marinovich Wystawa Warsaw Circus
Od 27 września do 21 października 2012 roku
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/3
Kraków