Lubelski duet Śmierć Disko Sound(s) składający swoje sety z tego, co najbardziej taneczne w muzyce alternatywnej od końca lat 70. do dziś. Inspiracje czerpie głównie z nurtów postpunk, new wave, cold wave, no wave, electro i dance-punk. Nie ustają w wirtualnych podróżach poprzez czas i przestrzeń, z których przywożą starannie dobrane dźwięki dla ludzi o silnych nogach i otwartych głowach. Każda impreza zilustrowana jest także świetnymi wizualizacjami.
Podczas Muzycznych Konfrontacji Nocą pojawi się także Cpt. Sparky, który w klubach występuje od 1999 r. Debiutował w warszawskim klubie Piwnica Architektów. Był rezydentem stołecznej Muzy i Organzy. Współpracował regularnie z Warszawską Piekarnią i CDQ. Jest współtwórcą Soul Service, który ma promować soul i funky w Polsce. Jego muzyczny styl (funk, disco, soul, old school hip-hop) zainspirowany jest tym, co działo się w Nowym Jorku z początkiem lat 80.
Na koniec goście z Litwy. Mantas Pakeltis aka Pakas tworzy w litewskim Kownie. Na scenie klubowej jest aktywny od najmłodszych lat. Dziś uważany jest za jednego z najbardziej popularnych dj’ów i promotorów muzyki klubowej na Litwie. Jego styl ma swoje korzenie w klimatach funk i soul, które wzbogacone są o brzmienia rythm and blues’a i boogaloo. Žilvinas Noruišis od ponad dwunastu lat promuje imprezy winylowe i często odwiedza Polskę ze swoimi funkowymi i soulowymi setami, zwykle wzbogaconymi o rhythm’n’blues. Jest fanem brzmienia przeszłości. Na parkiecie dużo muzyki, tej znanej i tej zupełnie niedostępnej dla szerokiej publiczności.
Kilku.com – Spektakl świetlny
Podczas otwarcia 17. edycji festiwalu Konfrontacje Teatralne statyczna i stateczna fasada budynku Poczty na chwilę straci zarówno stałość kształtu jak i codzienny, urzędowy charakter. Plac Litewski i budynek Poczty to ważny punkt styczny wielu obszarów i kontekstów. To miejsce manifestacji władzy i przemocy, ich symbolicznej reprezentacji, zatrzymanej w kamieniu i betonie pomników. Miejsce czułych spotkań, ale też manifestacji, kłótni o wartości i o cenę wolności. Wreszcie sama Poczta, komunikacyjny relikt epoki papieru, medium za pośrednictwem którego urzędnicy informują nas o swoich decyzjach, a jednocześnie jedyny sposób na nadanie paczki żywnościowej potrzebującym czy wysłanie listu miłosnego.
W tym nasiąkniętym przeciwieństwami miejscu kolektyw kilku.com zabierze widzów w krótką podróż między światłem a ciemnością, stałością a ruchem, nicością, jednością i wielością. Iluzja zajmie należne jej miejsce u boku tego, co wydaje nam się prawdą, a światło wydobędzie z cienia oznaki istnienia i powoła do życia światy bytów potencjalnych i bytów minionych.
Bracia Karamazow – premiera rejestracji telewizyjnej
Życie spektaklu trwa zwykle kilka lat, przy dużym szczęściu – kilkanaście. Są też przedstawienia – muzea, grane od wielu dziesięcioleci, zawsze według tego samego scenariusza, z powoli starzejącą się obsadą. Bracia Karamazow Janusza Opryńskiego, okrzyknięte jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych minionego sezonu, wielokrotnie pokazywane w Polsce i w Europie, zostały zarejestrowane dla TVP Kultura w doskonałym momencie: spektakl jest świeży, młody, mocny, wciąż stanowi wyzwanie dla aktorów i wciąż zaskakuje wszystkich. A jednocześnie odsłania nieznaną twarz: gra planów, zbliżenia aktorów, niedostępne widzom w tradycyjnym teatrze, pozwalają Braci… odkryć na nowo.
Spektakl Janusza Opryńskiego, mocno osadzony w konwencji bliskiej tradycji Teatru Provisorium, legendy polskiego teatru alternatywnego, nie daje widzowi wytchnąć: scena z aktorami zamkniętymi w umownych ramach dekoracji kręci się coraz szybciej i nic tego dzikiego pędu nie może zatrzymać, ani rozsądek, ani asceza, ani namiętność. Dramaturgia spektaklu jest boleśnie precyzyjna, lodowato konsekwentna – kolejne wydarzenia prowadzą do katastrofy, nie dlatego, że Boga nie ma, ale dlatego, że podejmowane są ślepe próby jego odszukania, przywrócenia i narzucenia.
Wielka Gala wręczenia Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy
W trakcie Wielkiej Gali odbędzie się wręczenie Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy, która uhonoruje najwybitniejsze osoby zaangażowane w ochronę praw człowieka, działania na rzecz wykluczonych oraz działalność na rzecz interesu publicznego. Nagroda przyznawana jest przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy z siedzibą w Warszawie. Do Kapituły zostali zaproszeni przyjaciele i współpracownicy profesora m.in.: prof. Andrzej Rzepliński, przewodniczący Kapituły, Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Małgorzata Bielecka-Hołda, o. Tomasz Dostatni – dominikanin, generał Paweł Nasiłowski – Służba Więzienna, Danuta Przywara – Prezes Fundacji Helsińskiej, prof. Andrzej Zoll – UJ.
Nagroda przyznawana jest osobie, która wyróżnia się działalnością na rzecz poszanowania zasady praworządności oraz ochrony praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw osadzonych oraz innych osób pozbawionych wolności, prawa do sądu oraz gwarancji procesowych osób podejrzanych, oskarżonych i skazanych, prawa do obrony w procesie karnym oraz w postępowaniach dyscyplinarnych, wolności słowa i wolności twórczości artystycznej, zasady równości wobec prawa oraz zakazu dyskryminacji, działaniu na rzecz promocji racjonalnej polityki penitencjarnej i karnej, w tym działań resocjalizacyjnych.
Ukoronowaniem Gali będzie premiera spektaklu Sen nocy letniej grupy Zapaleni.org w reż. Joanny Lewickiej i w wykonaniu osadzonych; adaptacja tekstu: Joanna Lewicka i osadzeni.
Wykład i koncert
Konfrontacjom towarzyszy wykład Zagadka gościnności prof. Cezarego Wodzińskiego. Słowo gościnność należy do najbardziej zagadkowych słów w słowniku (po)nowoczesnego świata. Jako gość-inność kryje w sobie zagadkę gościa, jako Innego. Pytanie o sens gościnności pojawia się w świecie, w którym ten sens został gruntownie zakwestionowany – w świecie, który dopuścił się bezprzykładnego pohańbienia prawa gościnności (tj. prawa Innego do pobytu w naszym świecie). Doświadczenie Innego i jego inności stanowi niezbywalną hipotekę sensu i sensowności naszego bycia w świecie. Stawką pytania o sens gościnności jest próba rozważenia kwestii gościnności sensu (naszego świata i naszego bycia w tym świecie).
Zadaniem cyklu wykładów jest namysł nad wieloznacznym i aporetycznym pojęciem gościnności w krytycznej dyskusji z tradycją (m.in. Sokrates, Kant, Nietzsche), współczesnością (m.in. Heidegger, Levinas, Derrida) i, być może, przyszłością. A także rozpoznanie i opis archaicznych – i dlatego wyzywających dla (po)nowoczesnych sposobów bycia – strategii gościnności (m.in. Odyseusz, Abraham, Sokrates, Chrystus; Penelopa, Sara, Ksantypa, Maria Magdalena).
Konforntacje Teatralne zapraszają także na koncert Jacka Giszczaka. Na koncercie uczestnicy usłyszą kompozycje Jacka Giszczaka do tekstów własnych, piosenki z tekstami Erica Petit oraz utwory Serge’a Gainsbourga. Zagrają: Jacek Giszczak (gitara, wokal), Bartek Abramowicz (klawisze), Krzysztof Pachla (saksofon), Łukasz Dankton Downar (bas) i Tomasz Sindbad Stryczniewicz (perkusja).
17. Konfrontacje Teatralne
od 13 do 20 października 2012 roku
Lublin