Konkurs make me!
Spośród 130 projektów przesłanych w tym roku na konkurs dla młodych projektantów make me! jury wybrało 6 stanowiących przykład dobrego oraz przemyślanego wzornictwa. Staną się one częścią jubileuszowej wystawy przypadającej na pięciolecie konkursu, która zostanie zaprezentowana na Łódź Design Festival. Poza tegorocznymi finalistami zaprezentowane zostaną w jednym miejscu najlepsze prace konkursowe z ubiegłych lat.
Wyróżnieni w konkursie make me! 2012:
- Katarzyna Koprowska, Ul Wielkopolski – za zwrot w kierunku natury i mikro ogrodnictwa.
- Wojciech Drab, Hocki – za ukłon w stronę kreatywności, prostotę i ekologiczność.
- Małgorzata Dziembaj, OVO – za odwagę w podjęciu trudnego tematu oraz przemyślaną i pieczołowicie dopracowaną formę projektu.
- Jan Lutyk, Ribbon – za nietypowe podejście do materiału i tym samym optymalne wykorzystanie jego cech.
- Alicja Patanowska, Ścieranki – rysowanki – za funkcjonalność i niecodzienne połączenie kulinarności z zabawą.
- Magdalena Waś, Sofa Szara – za lekką konstrukcję, prostotę pomysłu odwołującego się do leżakowej tradycji lecz w eleganckiej formie. Za piękną i użyteczną formę.
Po raz pierwszy jury konkursu uznało, że poziom nadesłanych zgłoszeń jest niższy niż w poprzednich edycjach i tylko 6 projektów zasługuje na wyróżnienie i pokazanie na wystawie pokonkursowej.
Z perspektywy osoby zajmującej się analizowaniem trendów rynkowych czułem lekki niedosyt powodowany poziomem nadesłanych projektów. Zdecydowana większość z nich nie rokuje w mojej ocenie szans na pozytywny debiut rynkowy. Wydaje się, że młodzi designerzy na zbyt dalekim miejscu postawili podstawową zasadę dobrego projektowania – realizację konkretnej potrzeby odbiorcy. Pamiętajmy, że żyjemy w bezwzględnym otoczeniu rynkowym, w którym panuje niepodzielnie prawo podaży i popytu i projektanci muszą mu się poddać
– Konrad Jerin, członek jury, redaktor naczelny magazynu F5
Każde zgłoszenie zostało starannie ocenione przez jury w składzie:
- Agnieszka Jacobson-Cielecka – przewodnicząca jury, kuratorka, konsultant merytoryczny Łódź Design Festival
- Gian Luca Amadei – edytor produktu, Blueprint Magazine
- Konrad Jerin – redaktor naczelny magazynu F5
- Agata Kulik-Pomorska oraz Paweł Pomorski – Malafor
- Małgorzata Żmijska – Dyrektor Programowa Łódź Design Festival
Konkurs skierowany był do młodych twórców między 20 a 30 rokiem życia. Nagroda główna w wysokości 20 000 zł oraz wyróżnienia w postaci wyjazdów studyjnych i staży stwarzają możliwość rozwoju i doskonalenia umiejętności. Prezentacja wyróżnionych projektów podczas festiwalu to niezwykła szansa dla młodych ludzi, aby pokazać swoje pomysły szerokiej publiczności, nawiązać kontakt z firmami i zaistnieć na rynku polskiego, a nawet międzynarodowego wzornictwa.
Plebiscyt must have.
must have to projekt, na który składa się plebiscyt i wystawa. Po raz pierwszy została zrealizowana w 2011 roku. W ramach plebiscytu, Rada Ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i ważnych ośrodków wzornictwa, dokonała subiektywnego wskazania najciekawszych i zasługujących na uwagę przedmiotów, odzwierciedlających aktualne trendy w projektowaniu. Na ogólną pulę, z której dokonywany jest wybór, składają się propozycje nadesłane przez ekspertów oraz – od tego roku – również zgłoszenia dokonywane samodzielnie przez firmy. Wytypowane podczas obrad ekspertów prace, eksponowane są na wystawie towarzyszącej aktualnej edycji Łódź Design Festival.
Projekt must have został powołany do życia po to, by pokazywać dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. Ubiegłoroczna festiwalowa wystawa doczekała się prezentacji podczas największych na świecie targów designu w Mediolanie, gdzie w ciągu 6 dni odwiedziło ją ponad 60 000 osób. Zwycięskie projekty promowano również we Wrocławiu podczas Nocy z Dizajnem. Ekspozycja wzbudziła zainteresowanie wśród organizatorów wydarzeń związanych z wzornictwem w Polsce i na świecie. Pisano o niej przychylnie w wielu czasopismach zarówno branżowych, jak i ogólno-tematycznych.
W tym roku, po sukcesie pierwszej edycji plebiscytu, zorganizowano jego drugą odsłonę. Wyróżnione produkty zostaną zaprezentowane w ramach wystawy must have podczas Łódź Design Festival 2012. Spośród ponad 300 nominowanych oraz zgłoszonych produktów Rada Ekspertów wyróżniła 66, z których 40 będzie można obejrzeć na żywo już w październiku.
Forum Design & Architektura
Organizatorzy chcą stworzyć jeszcze większą przestrzeń, w której publiczność będzie miała okazję nie tylko wysłuchać znawców designu – projektantów, producentów i kuratorów, wśród których z roku na rok przybywa międzynarodowych nazwisk, ale i usłyszeć odpowiedź na nurtujące pytania, podyskutować z ekspertami i wymienić się doświadczeniami.
W ciągu pięciu dni poruszone zostaną aktualne zagadnienia dotyczące zmian zachodzących w świecie i nowych metod pracy projektantów. Tematem rozmów będą: User Experience, design thinking, kondycja polskiego designu oraz architektura. Organizatorzy będą szukali odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: czy projektowanie doświadczeń zda egzamin w polskich firmach oraz jak podejmowane są dzisiaj decyzje o architekturze i przestrzeni?
Długo można by jeszcze wymieniać atrakcje tegorocznego festiwalu. Michał Piernikowski, Dyrektor festiwalu, zdradził, że dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Łodzi, Mecenasa – Ceramiki Paradyż oraz licznych partnerów, do Łodzi przyjedzie ponad 1 100 obiektów autorstwa przeszło 642 projektantów.
Łódź Design Festival 2012
18-28 października 2012 r.
Łódź