Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej to pierwszy żydowski festiwal filmowy w Europie Wschodniej. Wyświetlane na nim są produkcje o szeroko rozumianej tematyce żydowskiej. Od roku 2003 zaprezentowano ponad 520 filmów z 28 państw świata. Wśród nich znalazły się produkcje uhonorowane m.in Oscarem, Złotą Palmą oraz nagrodą Emmy.
Tegoroczny Festiwal dedykowany jest Ethanowi i Joelowi Coenom, którym została przyznana Honorowa Kamera Dawida 2012 za odwagę i wnikliwość w pokazywaniu tematyki żydowskiej oraz unikatowy wkład w światową kinematografię.
Filmem otwarcia będzie Zagubiony Czas w reż. Anny Justice. Opowiada on niesamowitą historię miłości Żydówki i Polaka, którzy poznali się w obozie koncentracyjnym. Po udanej ucieczce z obozu, muszą się jednak rozdzielić. Czy jeszcze kiedyś się spotkają? Na Ceremonii Otwarcia, 23 października, będą obecni: reżyserka, aktorzy, m.in.: Mateusz Damięcki, Lech Mackiewicz a także inni twórcy filmu.
Film zamknięcia to dokument Roman Polański: moje życie w dniu 30 października o godz. 21.00. po rozdaniu nagród Kamer Dawida.
Ważną produkcją będzie z pewnością Przypis w reż. Josepha Cedara. Film był izraelskim kandydatem do Oscara 2012, laureatem nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes 2011 za najlepszy scenariusz, laureatem Nominacji za najlepszy film festiwalu Cannes 2011 oraz laureatem 9 nagród Izraelskiej Akademii Filmowej 2011. Opowiada o trudnych relacjach ojca z synem, które pogarszają się jeszcze, gdy jednemu z nich zostaje przyznana nagroda. Gościem będzie autor ścieżki dźwiękowej filmu, wielokrotnie nagradzany Alex Claude.
W tegorocznym repertuarze Festiwalu znalazły się również takie produkcje jak: laureat Nominacji do Złotej Palmy Cannes 2011 Wszystkie odloty Cheyenne’a ze świetną rolą Seana Penna, wielokrotnie nagradzana produkcja izraelska Niewidzialne, m.in Berlinale 2011, Haifa 2011 oraz niemiecki film o relacjach Żyda z Libańczykiem Kadysz za przyjaciela, w którym postać głównego bohatera odegrał polski aktor Ryszard Ronczewski − aktor będzie obecny na projekcji.
Dla miłośników komedii film oscarowego duetu Michel Hazanavicius i Jean Dujardin – laureatów Oscara 2012 za Artystę. OSS 117 – Rio nie odpowiada – francuska parodia Jamesa Bonda.
Jak co roku na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej nie zabraknie filmów dokumentalnych. Będą filmy poruszające tematykę Holokaustu, m.in. Zazdrościłem ptakom (poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Dlaczego po drugiej wojnie światowej niektórzy Żydzi Polscy postanowili osiedlić się w Niemczech), Lew Judy (wielokrotnie nagradzany dokument przedstawiający wycieczkę młodych amerykańskich Żydów do obozów koncentracyjnych, na czele której stoi ocalały z Auschwitz bohater filmu) oraz Ostatni lot Petera Ginza (niesamowity dokument prezentujący pamiętnik chłopca przebywającego w obozie).
W tegorocznym repertuarze znalazły się także filmy dotyczące konfliktu palestyńsko-izraelskiego, m.in. Ameer też ma broń , Moja dzielnica, Kolaborant i jego rodzina oraz dwie trzymające w napięciu produkcje brytyjskie z cyklu Cena władzy: Prezydent Arafat i Prezydent Peres.
Amatorzy filmów krótkometrażowych także znajdą coś dla siebie. Film Holocaust − obóz koncentracyjny Auschwitz autorstwa chińskiego reżysera Wudu Yu to świetna animacja przedstawiająca Holokaust oczyma ludzi z zewnątrz. Atrakcją będą też z pewnością krótkometrażowe filmy eksperymentalne z kolekcji Wilfrieda Agricoli de Cologne Shoah Film Collection, które zostały zrealizowany przez młodych twórców z całego świata i w nowatorski sposób podchodzą do tematu Shoah, Zagłady, nietolerancji, czy współczesnych ludobójstw.
Na deser coś dla miłośników filmów w reżyserii braci Coen. Będą oni mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć filmy swoich ulubionych amerykańskich reżyserów na dużym ekranie!
Tysiącletnia historia Żydów Polskich współtworzy historię Polski. Tragiczne wydarzenia, mordercze, zwyrodniałe ideologie położyły kres wybitnej i unikatowej kulturze języka jidysz istniejącej do lat 40-tych XX wieku. Ta bogata kulturowa spuścizna zobowiązuje dzisiaj, nas − mieszkańców naszego kraju − do pamiętania o tym wybitnym dziedzictwie.
Miejscem naszego Festiwalu jest nieprzypadkowo Warszawa, nie tylko miejsce naszego urodzenia i życia, ale miasto, które było drugim po Nowym Yorku przedwojennym największym skupiskiem ludności żydowskiej na świecie. To właśnie tu rozkwitała kultura Polskich Żydów, którzy tworzyli nie tylko w języku jidisz, ale również przecież po polsku.
Wiemy, że zgładzony świat cywilizacji jidysz już nie wróci. Widzimy jednak stale rosnącą potrzebę odkrywania swojej tożsamości przez ludzi, którzy dowiadują się o swoim żydowskim pochodzeniu czując się zarazem Polakami jak i Żydami. To właśnie oni tworzą nową, żydowską, polską rzeczywistość w naszym kraju. Dlatego wierzymy, że Festiwal nasz przybliży współczesną oraz tradycyjną kulturę żydowską wszystkim zainteresowanym oraz pozostanie ważnym głosem we wspólnej multikulturowej rodzinie europejskich i światowych.
− Organizatorzy Warszawskiego Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej − edycja 10.
25-30 października 2012 r.
Kino Kinoteka, Kino Świt
Warszawa