Blok Rodzina:
- godz. 18.00 – Standing on the Edge of Thorn, 33’ – intymny obraz rodziny z biednego, rolniczego rejonu Indonezji, która musi zmierzyć się z problemami takimi jak bieda, choroba umysłowa ojca, handel ludźmi.
- godz. 18.40 – Nutaraqtaariavittuq – Expecting the Child, 75’ – mieszkanki odległej Grenlandii już dawno przestały rodzić dzieci na ziemi przodków – szpitale w odległej Kanadzie oferują o wiele lepsze zaplecze. Jednak jedna z Inuickich matek decyduje się na tradycyjny poród w domowym zaciszu. Intymna historia rodzinna z dalekiej północy.
- godz. 20.10 – Sisterhood, 74’ – bycie osobą transgenderową w Południowej Afryce nie jest najłatwiejsze. Jednak z pomocą przyjaciół da się znieść. Portret trójki homoseksualnych robotników z plantacji wina którym, przyjaźń pozwala poradzić sobie z otaczającą ich nietolerancją.
Po zakończeniu ostatniego seansu w sobotę 6 kwietnia organizatorzy zapraszają wszystkich na imprezę w etno-rytmach do klubu Eufemia. Specjalnie dla OiO wystąpi Warsaw Balkan Madness.
7 kwietnia:
Blok Indie:
- godz. 13.00 – Himself he cook, 65’ – w Złotej Świątyni Sikhów w Amritsar wolontariusze codziennie przygotowują 100 000 darmowych posiłków dla pielgrzymów i gości. Ten przepięknie zrealizowany poemat wizualny ukazuje religijność od kuchni.
- godz. 14.15 – Mallmall, 75’ – czyli wielkie centra handlowe podbijają Indie. Przemiany w Indyjskim społeczeństwie i gospodarce widzowie poznają przez pryzmat właściciela małego sklepiku rodzinnego, pracownika firmy consultingowej wprowadzającej hipermarkety na rynek Indyjski i przedstawicielki nowej klasy średniej pragnącej modernizacji swojego kraju.
Blok Święto:
- godz. 15.45 – La Ultima Calle, 60’ – na przedmieściach turystycznej Barcelony leży mała uliczka. Jej mieszkańcy w zmieniających się czasach starają się utrzymać tradycję i lokalną społeczność organizując tradycyjną uliczną fiestę.
- godz. 17.00 – Święto – Manapanmirr in Christmas spirit, 60’ – czy może być coś bardziej swojskiego od świąt Bożego Narodzenia? Dla mieszkańców Australijskiej Ziemi Arnhema to nie tylko pamiątka narodzin Jezusa ale również czas wspominania zmarłych przodków i oczekiwania Wolmy – pierwszej letniej burzy zwiastującej nadejście pory deszczowej.
Blok etno szorty – Afryka (godz. 18.10-18.55):
- Frameing the others, 25’ – co widzi przeciętny turysta w odległym kraju? To co mu pokażą. W świecie globalnej turystyki całe społeczności mogą zostać turystycznymi atrakcjami. Wydaje się, że to co obserwujemy jest autentyczne gdy w rzeczywistości to jedynie turystyczne show. A po wszystkim zostaje jeszcze pytanie: jak daleko posunęliśmy się w uprzedmiotowieniu innego?
- Nanny cam – xenophobia in motherland, 20’ – współtwórca tego filmu postanowił oddać kamerę w ręce osoby, której problemy chciał poznać – swojej niani, żyjącej na przedmieściu południowo-afrykańskiego miasta, przez które przetoczyła się fala zamieszek na tle etnicznym.
Blok Polityka/Społeczeństwo:
- godz. 19.15 – Living Well, 30’ – mieszkańcy boliwijskiego El Alto wzięli udział w protestach, które wyniosły na fotel prezydencki Evo Moralesa. Od tamtej pory uwierzyli w swoje możliwości a aktywizm polityczny i społeczny stał się dla nich stylem życia.
- godz. 20.00 – Polityka/Społeczeństwo – After The Silence, 90’ – co zostało nie powiedziane – nie istnieje? Czy przemilczenie historii zagoi rany? Bardzo intymna rozmowa dwóch kobiet, urodzonych w dwóch zupełnie różnych światach, na temat młodości spędzonej pod dyktaturą komunistyczną, ukazuje jak wielki wpływ reżim może mieć na społeczeństwo nawet 20 lat po jego upadku.
Na wszystkie pokazy filmowe obowiązuje wstęp wolny.
Przegląd filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy X
5-7 kwietnia 2013 r.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
Warszawa