Przedstawienie Pawła Aignera to spektakl-wykład, spektakl-gra, spektakl-flirt. Słuchaczki wykładów i pacjentki doktora Kurkiewicza otrzymują od swojego pedagoga zasób słów na określenie wszystkich stanów związanych z seksualnością człowieka. Podejmują inteligentną grę, niczym nieskrępowaną zabawę słowem. Spektakl inspiruje, uruchamia pokłady językowej kreatywności. To dowcipny artystyczny komentarz do dorobku tego, który Nowe narodowe polskie słowa tworzy tak, by żyło się prościej i po polsku zarazem. Za co składamy mu do ziemi ukłony.
Już byłem gotów ratyfikować wyrok kwalifikujący prawodawcę kurkierwów jako psychopatę i erotomana, kiedy podeszła do mego stolika koleżanka redakcyjna p. W. W., osoba bardzo kobieca, a zarazem bardzo inteligentna. Zainteresowana moim pierwszym felietonem, poprosiła mnie o książkę Kurkiewicza, przestudiowała od deski do deski i rzekła mi bardzo poważnie: To jest najrozsądniejsza i najprawdziwsza rzecz, jaką czytałam. Każdy mężczyzna powinien to przeczytać.
Tadeusz Boy-Żeleński: Kurkiewy… aż do skutku
W sztuce Pawła Aignera i Macieja Wojtyszki pacjentkami i słuchaczkami dr Kurkiewicza są wyłącznie kobiety, choć lekarz prowadził badania również w obszarze męskiej seksualności. W spektaklu można obserwować całą galerię kobiecych postaci od nieco rubasznych, świadomych i wyzwolonych do niewinnych uczennic i lodowatych konserwatystek. Po scenie snują się kobiety fatalne, cytaty z dzieł Witkacego i Przybyszewskiego, młodopolskie oniryczne widziadła, jak z Wyspiańskiego. Wszystkim niestrudzony płciownik udziela rad i nauk. Wszystkie portretuje z męskiego punku widzenia (pomocnik lekarza, malarz, student Akademii Sztuk Pięknych, dokumentuje na płótnie poszczególne przypadki i sposoby) i tworzy barwny obraz fascynujących, nieszablonowych, wyzwolonych od przesądów i ograniczeń, silnych, pięknych i świadomych kobiet.
Sztuka Pawła Aignera i Macieja Wojtyszki przenosi widzów do Krakowa z początku XX wieku, gdzie na ulicach i w kawiarniach codziennie spotykali się Stanisław Wyspiański, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Tadeusz Boy-Żeleński. Między nimi przechadzał się i nasz lekarz-płciownik, także artysta, wirtuoz słowa. Autorzy sztuki całymi garściami czerpią z bogactwa, utrwalonej przez literaturę, młodopolskiej atmosfery Krakowa, anegdotek i skandalików. W spektaklu, opracowanym dramaturgicznie przez Roberta Jarosza, przeplatają się wątki, a teksty kultury dialogują ze sobą. Paweł Aigner wyreżyserował przede wszystkim dowcipnie inteligentną komedię o lekkim zabarwieniu erotycznym. Jednocześnie reżyser puszcza oko do widza, zaprasza do zabawy innej, pełnej subtelnych aluzji, gier i smaczków literacko-obyczajowych.
- reżyseria: Paweł Aigner
- dramaturgia: Robert Jarosz
- scenografia: Pavel Hubička
- wizualizacje: Krzysztof Kiziewicz
- muzyka: Piotr Klimek
- występują: Kamila Chruściel, Aneta Głuch-Klucznik, Jolanta Góralczyk, Agata Kucińska, Edyta Skarżyńska, Paulina Skłodowska, Krzysztof Grębski, Grzegorz Mazoń
Paweł Aigner, Maciej Wojtyszko
Z docieków nad życiem płciowem na podstawie dzieła pod tym samym tytułem autorstwa Stanisława Kurkiewicza z Krakowa
Wrocławski Teatr Lalek
Premiera: 20 kwietnia 2013 r.
Kolejne spektakle: 21, 23, 24, 25 kwietnia oraz 17, 18, 19 maja 2013 r.