Jest 1990 rok. Eksmodelka, która właśnie zaczęła robić zdjęcia pożyczonym od chłopaka aparatem, natyka się w jednej z agencji na polaroidy czternastoletniej Kate Moss. Ich znajomość i współpraca nadaje fotografii mody nową jakość – zamiast perfekcyjnych, klasycznie pięknych, blondwłosych modelek z końca lat 80, takich jak Cindy Crawford czy Claudia Schiffer, pokazują światu wymiętą twarz androginicznej dziewczynki.
Tak zaczyna się heroin chic, czyli charakterystyczny dla lat 90. trend portretowania niedoskonałego piękna – bladych dziewczyn o podkrążonych oczach, gustujących w mocnych narkotykach. Day jest twórczynią tego stylu, ale robiła też inne zdjęcia, niezwykle osobiste reportaże, bliższe stylowi Nan Goldin.
Na wystawie w galerii Pauza prezentowane są fotografie tworzone właśnie w tym klimacie, niepublikowane jeszcze materiały przygotowane przez fotografkę przed jej przedwczesną śmiercią w 2010 roku.
Dzięki pomocy Marka Szaszy’ego, partnera Day zarządzającego jej spuścizną, można pokazać tajniki jej warsztatu, zobaczyć przyjaciół artystki, poznać jej fascynacje i wreszcie – ją samą sportretowaną przez Szaszy’ego.
Corinne Day (1962–2010, Londyn) – fotografka. Prekursorka nowego realistycznego trendu w fotografii mody. Autorka autobiograficznej książki Diary (Dziennik). Jej prace, a szczególnie sesje z młodą Kate Moss w latach 90., miały wpływ na całe pokolenie fotografów mody. W czasie całej kariery publikowała w magazynach takich jak The Face, i-D oraz Vogue. Jej styl wciąż inspiruje różne kręgi artystyczne.
Wystawa towarzyszy 11. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Tematem tegorocznego festiwalu jest moda – i różnorodne formy jej reprezentacji – jako zjawisko kulturowe. Na program Miesiąca Fotografii w Krakowie złoży się kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń. Wystawy odbywać się będą w najlepszych salach ekspozycyjnych Krakowa. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuk Wizualnych.
Na Program główny festiwalu złoży się 10 wystaw, w tym Pogranicza mody – prezentowana w Bunkrze Sztuki ekspozycja wprowadzająca publiczność w założenia festiwalu oraz eksplorująca potencjał magazynu lajfstajlowego Sekcja eksperymentalna.
Corinne Day – Początki
Kuratorzy: Wojciech Nowicki, Mark Szaszy
Wernisaż: 18 maja 2013 r., godz. 20.00
Wystawa czynna: 19 maja – 16 czerwca
Galeria Pauza, ul. Floriańska 18/5 (II piętro)
Kraków