Jak wyglądały domy i synagogi w żydowskiej dzielnicy w średniowiecznym Krakowie? Gdzie mieszkał słynny Lewko, bankier, żupnik i dzierżawca królewskiej mennicy? Jak wyglądała zabudowa mieszkalna i synagogalna w mieście żydowskim na Kazimierzu przed szwedzkim potopem? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znaleźć można na wystawie Cracovia Iudaeorum 3D w Starej Synagodze na Kazimierzu.
Podróż w czasie do wieków XV i XVII stała się możliwa dzięki cyfrowym rekonstrukcjom urbanistyki i architektury najstarszych stref zamieszkania krakowskich Żydów. Powstały one w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa jako efekt współpracy muzealnej Pracowni Dokumentacji Architektury i Zmian Urbanistycznych Miasta Krakowa z wybitnymi krakowskimi naukowcami, autorytetami w dziedzinach historii, architektury i archeologii.
Wystawa jest też okazją do pierwszego publicznego pokazu niezwykłych zabytków numizmatycznych i archeologicznych, mających ścisły związek z głównym tematem ekspozycji.
Wyjątkowym obiektem na wystawie jest moneta z wizerunkiem głowy brodatego Żyda w stożkowej czapce, wybita przez żydowskiego mincerza w Krakowie w 1. połowie XIII wieku.
Do grupy niezwykłych eksponatów należą także naczynia ceramiczne i ich fragmenty z hebrajskimi napisami, wydobyte przez archeologów przy ulicach Estery i Kupa na Kazimierzu. Były one przeznaczone na określone rodzaje produktów spożywczych i potraw na szczególne okazje czy okresy świąteczne, jak np. wiosenne święto Pesach, które wymaga osobnych bądź specjalnie w tym celu rytualnie oczyszczonych naczyń.
Cracovia Iudaeorum 3D
27 czerwca 2013 r. – 15 kwietnia 2014 r.
Muzeum Historyczne m. Krakowa, Oddział Stara Synagoga, Szeroka 24
Kraków