9. edycja festiwalu wprowadza rewizję dotychczasowych idei związanych z festiwalem, wynika z twórczych ustaleń i podsumowań związanych z dotychczasową pracą nad jego rozwojem. Naczelna idea Festiwalu Filmów Niezależnych kilOFF, wyznaczająca jego kierunek od 9. edycji tego wydarzenia, będzie definiowana prostym hasłem – profesjonalizacja kina niezależnego.
W Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt festiwali i przeglądów związanych z twórczością filmowców niezależnych. W gruncie rzeczy obraz tych imprez związany jest jednak nieustannie z nimbem artysty amatora, powiązany ze szlachetnymi wartościami, które definiowały twórczość amatorskich grup filmowych, wartościami, które najczęściej już jednak pełnię treści mogą zachować jedynie w historycznym odwołaniu.
Aktualnie twórczość filmowców niezależnych charakteryzuje się pełnią kompetencji artystycznych i coraz częściej zdarzają się przykłady dzieł zachwycających do tego stopnia, iż jedyną wyraźną cechą, która potrafi różnicować dzieła tych artystów względem projektów artystów profesjonalnego rynku filmowego, jest kwestia różnicy w budżetowaniu procesów produkcji samego dzieła. Dysponując skromnym budżetem oraz świadomością adekwatnych możliwości kreacyjnych, artyści filmowi aktualnie zdolni są tworzyć dzieła o wysokich walorach artystycznych i dużym potencjale komercyjnym.
Odwołując się do wzorców, które od lat kształtują festiwalową mapę świata oraz mając na uwadze zjawiska związane z historią tak znamienitych festiwali, jakimi są z pewnością Sundance Film Festival, SXSW Film Festival czy w szczególności odbywający się w Europie Raindance Film Festival, naczelna idea Festiwalu Filmów Niezależnych kilOFF, wyznaczająca jego kierunek od 9. edycji tego wydarzenia, będzie definiowana prostym hasłem – profesjonalizacja kina niezależnego.
Cel, który będzie realizował festiwal, w gruncie rzeczy buduje perspektywę, która ma wzmacniać i kreować odbiór polskiej kinematografii w przestrzeni światowej. Festiwalowa mapa świata liczy dziesiątki znaczących festiwali, które podejmują się popularyzacji filmowego undergroundu. Najbardziej znaczące z tych festiwali są w stanie promować twórców niezależnych w kontekście komercyjnym, zapewniając najbardziej znaczącym dziełom światową publiczność. Te tytuły bardzo często realizowane są w budżetach, które mogą budzić nadzieję na zaistnienie w przemyśle filmowym również u twórców niezwiązanych z filmowym przemysłem, którzy mimo tego dysponują wysokimi artystycznymi kompetencjami. Organizatorzy są pewni, że w przyszłości będzie można o wiele częściej znajdować w programie tych festiwali nazwiska polskich filmowców.
Konkurs główny. Spośród 116 zgłoszonych filmów komisja selekcyjna wybrała 18 tytułów, które staną do walki o nagrodę kilOFF. Pokazy konkursowe z udziałem jury odbędą się w sobotę, 15 czerwca w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Zakwalifikowane filmy zostaną zaprezentowane w dwóch blokach konkursowego przeglądu.
15 czerwca, godz. 14.00, Kinoteatr Rialto
- La Fuite, 10 minut, reż. Ilona i Katarzyna Pieścikowskie
- MAszkarada, 4 minuty, reż. Kamila Sujka
- Kopalnia, 4 minuty, reż. Agnieszka Bajtyngier
- Baza azylu, 29 minut, reż. Paulina Zając
- Padające głowy, 4 minuty, reż. Szaweł Płóciennik
- System, 1 minuta, reż. Paweł Czarnecki
- W ciemnym lesie, 23 minuty, reż. Maciej Gajewski
- Cudowny dzień, 10 minut, reż. Stanisław Białoskórski
- Jeszcze ten jeden raz, 4 minuty, reż. Sebastian Kwidziński, Marcin Roszczyniała
- Bałwanek, 1 minuta, reż. Anna Stepaniuk
15 czerwca, godz. 16.00, Kinoteatr Rialto
- Kranz, 21 minut, reż. Grzegorz Radomski, Karol Mroziński
- Zabierajmy się stąd, 12 minut, reż. Filip Bojarski
- Wspomnienie poprzedniego lata, 11 minut, reż. Kuba Gryżewski, Ivo Krankowski
- Świadek, 1 minuta, reż. Katarzyna Guzowska
- Linear Motion, 2 minuty, reż. Katarzyna Guzowska
- Kręgi czasu, 12 minut, reż. Natalia Oliwiak
- Vocuus, 18 minut , reż. Patryk Jurek
- Macica, 7 minut, reż. Anna Kosińska
15 czerwca, godz. 19.00, Kinoteatr Rialto
- Ogłoszenie wyników Konkursu kilOFF 2013
Przegląd filmu niezależnego. W ramach 9. edycji Festiwalu Filmów Niezależnych kilOFF odbędzie przegląd najciekawszych krótkometrażowych filmów polskiej sceny offowej, które w przeciągu ostatnich kilku lat były prezentowane na opolskim festiwalu. Kuratorką przeglądu jest Dorota Nowak, dyrektor programowy festiwalu Opolskie Lamy.
Festiwal Filmowy Opolskie Lamy to największe święto kina na Opolszczyźnie, odbywające się od roku 2003. Głównym celem festiwalu jest szerzenie dorobku polskiej i światowej kinematografii w jej możliwie najszerszej odsłonie. Festiwal promuje twórczość młodych filmowców (Konkurs Główny, retrospektywy, bloki filmowe z zaprzyjaźnionych festiwali filmowych z całej Polski). Zapoznaje widzów z różnymi gatunkami filmowymi – dokument, fabuła, animacja. Przeglądy festiwalowe obfitują również w pokazy klasyki kina i najnowszego dorobku kinematografii polskiej i światowej – Panorama Kina Światowego. Co roku prezentowany jest również wybór filmów wyselekcjonowanych przez wybitnych polskich filmowców – w tym roku Filmy rekomendowane przez Jacka Bławuta.
12 czerwca, godz. 19.00, Klub Panorama – Opolskie Lamy prezentują… vol. 1
- Portret z pamięci, reż. Marcin Bortkiewicz, fab. 30 min, PL 2011
- Kino Kujawy, reż. Dawid Rycąbel, dok 4 min, PL 2010
- Polska za 20 lat, reż. Adrian Łapczyński, fab 3 min, PL 2011
- Wesołych Świąt, reż. Tomasz Jurkiewicz, fab 30 min, PL 2011
- Opowieści z chłodni, reż. Grzegorz Jaroszuk, fab 26 min, PL 2011
(łączny czas projekcji: 93 minuty)
13 czerwca, godz. 19.00, Klub Panorama – Opolskie Lamy prezentują… vol. 2
- Próba mikrofonu, reż. Tomasz Jurkiewicz, fab. 15 min, PL 2006
- Pan od historii, reż. Przemek Filipowicz, fab. 15 min, PL 2010
- MC człowiek z winylu, reż. Bartosz Warwas, fab. 20 min, PL 2010
- Szczęściarze, reż. Tomasz Wolski, dok. 30 min, PL 2009
- Sztuka narzekania, reż. Karolina Łuczak dok. 15 min, PL 2011
(łączny czas projekcji: 95 minut)