Brudne filmy. Kamery cyfrowe, aparaty DSLR, telefony komórkowe, a nawet kamery w naszych laptopach sprawiają, iż dziś niemal każdy może nakręcić swój własny film. Filmy te zazwyczaj nie mają za sobą profesjonalnej ekipy, jednakże dzięki temu są one bardziej intymne i mogą niepostrzeżenie wkraść się tam, gdzie przy typowej produkcji byłoby to niemożliwe.
Brzydota filmów sugerować może chęć pokazania czegoś nakierowanego na negatywny odbiór, a brzydki kadr jest w stanie odstraszać. Brud filmu dotyczy jednak przede wszystkim jego strony wizualnej i merytorycznej. Reżyser w tym wypadku uznaje za nadrzędną funkcję obrazu chęć dotarcia jak najbliżej źródła, esencji filmu. Ważne jest wtopienie się w otoczenie. Z wielką kamerą oraz ekipą filmową, bez względu na to, jak bardzo profesjonalną, nie byłoby to możliwe w takim stopniu, w jakim może zrobić to sam reżyser z amatorskim sprzętem. Tylko w ten sposób, przez swoiste zaniedbanie, możliwe jest ocalenie intymności w formułowaniu przekazu.
12 czerwca, KATO BAR, ul. Mariacka 13, Katowice
godz. 16.00:
- Ambasador i Ja (2011), 16 minut, reż. Jan Czarlewski
- Kiedyś będziemy szczęśliwi (2011), 45 minut, reż. Paweł Wysoczański
- My name is Peng (2010), 28 minut , reż. Jahel Guerra Roa oraz Victoria Molina de Carranza
- Ubierz mnie (2011), 17 minut, reż. Małgorzata Goliszewska
godz. 18.30:
- Łysak (2008), 21 minut, reż. Rafał Łysak
- Tarnation (2003), 88 minut, reż. Jonathan Caouette
Przegląd kina niskobudżetowego. Kino realizowane w oparciu o niskie budżety produkcyjne obfituje w dziesiątki znakomitych tytułów, których wartość artysyczną doceniła festiwalowa publiczność na całym świecie. Niskie budżety produkcyjne i wiążący się z tym ograniczony budżet marketingowy, sprawie niestety, iż o wiele trudniej jest śledzić publiczności i docierać do wartościowych dokonań takiego kina. Przegląd, który prezentowany będzie w tym roku, jest szansą na spotkanie z kinem, które nie istnieje w ramach mainstreamowego obiegu. To jednak kino, którego nie można pomijać. Kino, które ma odwagę łamać zasady, przekraczać granice, kino, które przynosi wyjątkowe doświadczenia i jakże często jest po prostu tym kinem, które przynosi widzowi autentyczną radość. Organizatorzy pragną, by ten przegląd służył również inspiracji polskiego środowiska niezależnych filmowców – ten kontekst będzie dla nich zawsze podstawową ideą.
13 czerwca, Teatr Żelazny
- godz. 13.00 – 30 Films, 30 Days, 2011, 96 minut, USA, reż. Tyler Jensen
- godz. 15.00 – Godart, 2012, 96 minut, Kanada, reż. Paul Plett
- godz. 17.00 – Johnny Ghost, 2011, 76 minut, Australia, reż. Donna McRae
- godz. 18.30 – Video Diary of a Lost Girl, 2012, 96 minut, USA, reż. Lindsay Denniberg
14 czerwca, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
- godz. 14.00 – Charlie Casanova, 2011, 94 minuty, Irlandia, reż. Terry McMahon
- godz. 16.00 – Black Pond, 2011, 83 minuty, Wielka Brytania, reż. Tom Kingsley, Will Sharpe
- godz. 18.00 – Video Diary of a Lost Girl, 2012, 96 minut, USA, reż. Lindsay Denniberg
- godz. 20.00 – Missing Pieces, 2012, 117 minut, USA, reż. Kenton Bartlett
15 czerwca, Kinoteatr Rialto
- godz. 17.30 – For Lovers Only, 2011, 87 minut, USA, reż. Michael Polish
Warsztaty. Od samego początku Festiwal Filmów Niezależnych kilOFF stawia akcent na filmową edukację. Podczas ośmioletniej tradycji festiwalu odbyły się do tej pory warsztaty poświęcone: grze aktorskiej, produkcji filmowej, oświetleniu na planie zdjęciowym, technice tworzenia i udźwiękowienia filmu animowanego, technice rejestracji dźwięku, charakteryzacji wypadkowej i gore, jak również montażowi oraz reżyserii sceny dialogowej. Powołując się na hasło festiwalu, po raz kolejny organizatorzy zapraszają do udziału w zajęciach, które będą pozwolały myśleć o niezależnym kinie w coraz bardziej profesjonalnym wymiarze. Profesjonalizacja kina niezależnego – niech to hasło stwarza nowe perspektywy dla młodego kina.
- 13 czerwca, godz. 11.00, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej – Korekcja kolorystyczna – warsztat, poświęcony teorii i praktyce korekcji kolorystycznej obrazu. Poprowadzony zostanie między innymi w oparciu o program DaVinci Resolve Lite, co wiąże się bezpośrednio z ideą popularyzowania profesjonalnych bezpłatnych narzędzi oraz promowania producentów, którzy udostępniają takie narzędzia za darmo. Dla niezależnych filmowców to doskonała okazja, by popracować z profesjonalistą w oparciu o aplikację, której będą później mogli bezpłatnie używać. Warsztat poprowadzi Norbert Rudzik.
- 13 czerwca, godz. 17.00, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej – Światło w filmie – warsztaty dotyczące światła są kontynuacją zagadnień, które poruszone zostały na Festiwalu rok temu. Tutaj jednak chcielibyśmy podkreślić aspekt oświetlenia związany z założeniami niskobudżetowego modelu produkcji, czyli myślenia o filmie, które może być w sposób bezpośredni twórczo wykorzystane przez uczestników naszych warsztatów. Głównym zagadnieniem będzie omówienie technik pozwalających kreatywnie korzystać z naturalnego oświetlenia. Warsztat poprowadzi Marcin Polar.
- 14 czerwca, godz. 10.00, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej – Crowdfunding – alternatywne możliwości budżetowania filmów w praktyce – uzupełnieniem panelu dyskusyjnego Crowdfunding – współtwórczość i koprodukcja kina będzie warsztat poświęcony finansowaniu projektów filmowych. Crowdfunding to oprócz modelu finansowania również doskonałe narzędzie promocyjne. Z pewnością warto poznać zasady, które zwiększają prawdopodobieństwo finansowania projektu przez internetową społeczność. Organizatorzy chcą jednak zastanawiać się z uczestnikami nie tylko nad tym, jak sprzedać siebie, ale również w jaki sposób można uskuteczniać komunikację merytorycznych i artystycznych wartości filmowych projektów. Warsztat poprowadzi Wiktoria Mikowska.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztatach prosimy o wcześniejsze zgłoszenia na adres mailowy: warsztaty@kiloff.pl
9. Festiwal Filmów Niezależnych kilOFF
Od 12 do 16 czerwca 2013 roku
Katowice