6. Teatralny Plac zabaw Jana Dormana, reżyseria Justyna Sobczyk. Instytut Teatralny, Warszawa. Interaktywny projekt przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat.
Spektakl został zainspirowany trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru: Która godzina?, Konik oraz Kaczka i Hamlet. Istotą tego przedstawienia, opartego również na interakcji z dziećmi, jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności.
7. Ściana. Banana, reżyseria Janka Jankiewicz-Maśląkowska i Tomasz Maśląkowski. Lale.Teatr, Wrocław. Plastyczny, muzyczno-ruchowy spektakl dla dzieci w wieku 1- 5 lat.
Twórcy spektaklu Janka Jankiewicz- Maśląkowska i Tomasz Maśląkowski odeszli od skończonej, linearnej fabuły. Małe dzieci nie zawsze mają tyle zapału, by ją śledzić i tyle cierpliwości, by za nią podążać. W to miejsce zaproponowali szereg zdarzeń o zabawowym charakterze, w których uczestniczą jakiś On i jakaś Ona, bliżej nienazwane postaci. Używając prostych przedmiotów, z czarną ścianą za plecami i białą podłogą pod stopami, udowodnią, że powołanie do istnienia fantazyjnych światów jest prostsze niż się to wydaje. Choć słowo mówione nie pojawi się na scenie, Ściana.Banana angażuje i łączy wszystkie zmysły z wyobraźnią dziecka.
8. Pacan – historia o miłości Marii Wojtyszko, reżyseria Jakub Krofta. Wrocławski Teatr Lalek. Spektakl dla dzieci od 7 lat.
To napisana z dużą wrażliwością i poczuciem humoru opowieść o zwierzętach, które straciły dom. Pewnego dnia właściciel Pacana, tytułowego starzejącego się kundla, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Zrozpaczony pies postanawia go odszukać, nie jest jednak przyzwyczajony do samotnych wędrówek po mieście i szybko trafia do schroniska. Spotyka tam grono doświadczonych przez los zwierząt o dość ekscentrycznych osobowościach. Opowieść o zwierzętach w schronisku jest metaforą losu wszystkich tych, którzy znaleźli się na marginesie. Pacan – historia o miłości to spektakl, który dostarcza wzruszeń, refleksji i prawdziwej przyjemności z oglądania dobrego aktorstwa.
Iwona Szajner, kulturaonline.pl.
Tekst Marii Wojtyszko Pacan – historia o miłości został zakwalifikowany do finału Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
9. Wąż Marty Guśniowskiej, reżyseria Marek Zákostelecký. Wrocławski Teatr Lalek. Spektakl lalkowy dla dzieci od lat 3.
Wąż to zabawna opowieść o gadzie, który chciałby mieć ręce i nogi. W towarzystwie Chomika i Gekona wyrusza w świat w nadziei, że znajdzie sposób na zdobycie upragnionych kończyn. Rozwiązanie problemu znajduje dopiero wtedy, kiedy dociera do samego Boga… Sztuka w zabawny sposób opowiada o zmaganiach z własną tożsamością i stawia ważne pytanie o to, jak bardzo możemy się zmienić, jednocześnie pozostając sobą. Wąż został nagrodzony w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
10. Guliwer w Krainie Olbrzymów Roberta Jarosza według J. Swifta, reżyseria Braňo Mazúch. Wrocławski Teatr Lalek, Scena Bajkobusu. Spektakl familijny, skierowany dla dzieci od lat 3.
Jest to historia światowej sławy podróżnika, legendarnego Guliwera, którego okręt rozbił się na rzece Odrze, nieopodal Mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że jest on nie większy od przeciętnego Krasnala… Spektakl to niezwykle dowcipna próba odtworzenia przygód nieustraszonego wędrowca oraz przybliżenia problemów, jakie mogą czyhać na tak małą istotę w tak dużym mieście. Kontrastujące ze sobą postaci spektaklu i ich konflikty prowokują do zadania pytania czy sam fakt bycia innym daje nam jakiekolwiek dodatkowe prawa, przywileje lub wręcz przeciwnie – naraża nas na odrzucenie, a nawet atak.
11. Skarpety i papiloty Julii Holewińskiej, w ramach cyklu teatralnych słuchowisk na żywo SŁUCHAJ! Wrocławski Teatr Lalek. Sztuka skierowana dla dzieci od lat 3.
Sztuka napisana na specjalne zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Julię Holewińską. Dramatopisarka i dramaturg debiutuje jako autorka tekstu dla najmłodszych widzów. Sztuka opowiada o rodzinie lisków. A właściwie o rodzinie lisków w kryzysie. Mama wraca do pracy! Co to oznacza dla wszystkich członków rodziny?
Spektakle dla młodzieży i dorosłych:
12. Ferdydurke Witolda Gombrowicza, reżyseria Radosław Kasiukiewicz. Wrocławski Teatr Lalek. Spektakl dla młodzieży i widzów dorosłych.
To wielka satyra na system edukacji i polską inteligencję lat 30. Dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie jest swego rodzaju zabawą z publicznością – nie ma w nim wprawdzie typowej interakcji, ale aktorzy utrzymują z widzami bezpośredni kontakt. Spektakl koncentruje się wokół jednego z podstawowych zagadnień Ferdydurke – problemu Formy. Jego dodatkowym atutem są lalki, które doskonale obrazują proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację. Traktat o niedojrzałości i gębach, na które jesteśmy skazani, opowiedziany z wykorzystaniem różnych technik lalkowych.
13. Z piasku na podstawie Dziecka z piasku Tahara Ben Jellouna, reżyseria Pia Partum. Wrocławski Teatr Lalek. Spektakl dla widzów dorosłych.
To adaptacja powieści Dziecko z piasku Tahara Ben Jellouna, opisująca historię dziewczynki wychowanej jako chłopiec. Opowieść snuta jest przez kilku narratorów, narracje są wzajemnie sprzeczne i niejasne. Autor celowo nie daje szansy odbiorcy na zrekonstruowanie historii. Tahar Ben Jelloun z niezwykłą wrażliwością splata wszystkie wątki w fascynującą opowieść gęstą od znaczeń, wyrażoną poetyckim, ornamentalnym językiem, wywołującym skojarzenia z Baśniami z tysiąca i jednej nocy. Spektakl łączy tematykę metaliteracką z wątkiem poszukiwania tożsamości. Prowokuje również do rozważań na temat tego, w jakim stopniu nasza osobowość jest kształtowana przez nas samych, a w jakim przez społeczeństwo, kulturę.
Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
od 25 do 30 czerwca 2013 roku, Wrocławski Teatr Lalek,
Wrocław