Opisy wystaw, c. d.:
- Gintaras Cesonis Next day in European Community, wernisaż: 5 września, godz. 17.00, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Spodki, ul. Św. Rocha 14
Jeden z najważniejszych twórców młodego pokolenia na Litwie. Przewodniczący Litewskiego Związku Fotografików. Profesor Instytutu Artystycznego w Kownie. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i ponad pięćdziesięciu zbiorowych na całym świecie. Często zapraszany jako prelegent na sympozja i seminaria fotograficzne do najważniejszych ośrodków festiwalowych i akademickich. Jest współorganizatorem międzynarodowych projektów fotograficznych oraz najważniejszego litewskiego festiwalu fotografii corocznie odbywającego się w Kownie. Jego poszukiwania artystyczne opierają się o dokument oraz działania multimedialne.
Tytuł wystawy: Next day in European Community – jest to projekt dotyczący ludzi znajdujących się w szczególnych momentach dziejowych na ulicy gdzie przyszłość i oczekiwania stają się dniem wczorajszym. Projekt rozpoczął się w 2004, kiedy Litwa podjęła decyzję o wstąpieniu do UE i jest nie kończącą się obserwacją zachodzących procesów trwających do dziś.
- Andrzej Różycki Podniesienie – zarys idei i W hołdzie ś.p. fotografii analogowej – continuum, wernisaż: 5 września, godz. 18.30, Biblioteka Uniwersytecka im. J. Gedroycia, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
Andrzej Różycki. Reżyser filmowy, artysta multimedialny, scenarzysta i teoretyk sztuki. W latach 60-tych ub.w. był jednym z najważniejszych twórców awangardowych. Członek grupy Zaro-62, współzałożyciel grupy Warsztat Formy Filmowej. W 2009 r. odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Obecnie porusza się po sferze fotografii intermedialnej z tematyką ukierunkowaną na eschatologię, transcendencję i egzystencjalizm.
Druga wystawa – jak mówi sam autor – to jest żart:
Jeśli ktoś uzna jednak to za dobry żart – to będzie już duży komplement. A jeśli ten żart przyniesie oglądającemu pożądaną i poważniejszą refleksję nad śmiercią fotografii analogowej (tradycyjnej) – to będzie właśnie to, o co mi chodziło najbardziej. Jeśli ktoś uzna moją wystawę jednak za działanie nader poważne, chętnie się wycofam i uznam, iż ta propozycja fotozoficzna nie jest błazenadą, nie jest wyłącznie żartem. I to będzie najbliższe prawdy. Śmierć fotografii tradycyjnej stała się faktem, obiektywnym stanem rzeczy (zawsze znajdzie się kilku zaprzeczających temu faktowi). O ile wiem, tego nikt oficjalnie nie ogłosił, a o ile mi wiadomo – pożegnalnego fotograficznego gestu chyba nikt nie uczynił. Padło na mnie. Gest melancholii, nostalgii…? Niech i tak będzie. W końcu ktoś musi powiadomić rodzinę fotografików.
- Gramatyka gender – wystawa kuratorska – Krzysztof Jurecki, wernisaż: 5 września, godz. 19.30, Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14
Wystawa kuratorska Krzysztofa Jureckiego, krytyka i historyka fotografii, autora kilkuset tekstów z zakresu historii sztuki i fotografii oraz książek: Fotografia polska lat 80., ŁDK, Łódź 1989, Słowo o fotografii (wraz z K. Makowskim), ACGM Lodzart SA, Łódź 2003, Oblicza fotografii, Września 2009. Ekspozycja zaprezentuje postawy dwóch pokoleń polskich artystek wobec problematyki uwikłania kobiety w problemy i relacje: społeczne, kulturowe i osobiste istniejące we współczesnym świecie. Znakiem wspólnym trzech zaprezentowanych artystek jest obnażanie i jednocześnie maskowanie przedstawianych osób i sytuacji, które są próbą metafory najnowszego życia. Udział w niej wezmą: Natalia Giza (Lublin), Keymo (Kraków), Ewa Świdzińska (Warszawa), prezentując trzy różne postawy wobec problemu wobec problemu życia widzianego poprzez problem płci. Po wernisażu dyskusja o wystawie.
- Igor Savchenko To Step over the Threshold, wernisaż: 6 września, godz. 17.00, Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
Urodzony w Mińsku w 1962r. Studiował cybernetykę oraz systemy automatycznej kontroli na wydziale Informatyki i Radioelektroniki Uniwersytetu Białoruskiego. Artysta multimedialny, prozaik i poeta. Z fotografią pracuje od 1989r. W 1990 zdobył nagrodę Kodak- Pathe Foundation at Salon International de la Recherche Photographique, Royan, France. Pierwszą wystawę indywidualną otworzył w Galerii Index / Fotograficentrum w Sztokholmie w 1991. Między 1998 a 2005 tworzył projekty multimedialne w oparciu o teksty oraz nowe osiągnięcia sztuki cybernetycznej. Istotnymi elementami poznania świata, które zostają również w jakimś stopniu przełożone na sztukę, są doświadczenia, które artysta zdobywa podczas nurkowania głębinowego w akwalungu (schodził do granicznej głębokości 192m). Obecnie artysta reprezentowany jest przez Nailya Alexander Gallery, New York (od 1998), Giedre Bartelt Galerie, Berlin (od 2004), Russiantearoom Agency, Paris (od 2006). Podczas festiwalu pokazane zostaną najnowsze prace multimedialne: Tautolgia 2012 – eksplorująca ograniczenia tekstu i fotografii, oraz Przekroczyć próg 2012 – interaktywna instalacja dotykająca sensu dzieła fotograficznego w kontekście historycznopsychologiczno- społecznym.
- Natalia LL Spektakl Intymny, wernisaż: 6 września, godz. 18.00, Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2
Dziś, gdy epicka twórczość Natalii LL z okresu ponad czterdziestu lat doczekała się szeregu podsumowań, retrospektyw i opracowań oraz została doceniona na międzynarodowej arenie sztuki współczesnej, warto spojrzeć jeszcze raz na początki jej działalności artystycznej, które wskazują i określają źródła jej inspiracji. Takie bowiem spojrzenie pomoże nam zrozumieć, jak bardzo uniwersalny był od samego początku jej przekaz i język, jakim posługiwała się w swych fotograficznych realizacjach. Sztuka Natalii LL od zawsze była silnie zindywidualizowana. W centrum zainteresowań artystki wciąż pozostaje jej intymność i zmysłowość, przez które czyta ona ogólnoludzkie doświadczenie uwikłane między kulturą a naturą. Potencjał intelektualny, jaki zawierają w sobie jej prace, idzie w parze z niezwykłym ładunkiem emocjonalnym. Natalia, w latach 70. XX w. uważana za prowokatorkę nowych treści i pionierkę w przełamywaniu społecznych i kulturowych tabu, wciąż jest inspiracją dla wielu młodych artystów i odbiorców jej sztuki.
- Michał Jeliński Wszystko co oddycha, wernisaż: 6 września, godz. 18.00, Galeria Arsenał, ul. Mickiewicz 2
Wystawa Michała Jelińskiego przygotowana dla Galerii Arsenał w Białymstoku jest podsumowaniem projektu realizowanego przez artystę w latach 2009-2012 w Puszczy Białowieskiej. Prezentacja w Arsenale obejmie około pięćdziesięciu czarno-białych fotografii krajobrazu oraz film dokumentalny będący zapisem procesu twórczego.
Michał Jeliński (ur. 1973) jest absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Początkowo Jeliński zajmował się głównie fotografią przyrodniczą, a następnie, na studiach w Filmówce, dzięki swojemu promotorowi Marianowi Schmidtowi odkrył fotografię ekspresyjną i prace Minora White′a oraz Paula Caponigro, które stały się dla niego inspiracją. Artysta prowadzi Pracownię Krajobrazu w Warszawskiej Szkole Fotografii i organizuje plenery fotograficzne poświęcone fotografii pejzażowej, m.in. na Krymie, Islandii, w Turcji, Puszczy Białowieskiej, Górach Izerskich oraz nad Biebrzą.
- Białostockie Towarzystwo Fotograficzne Pogranicze, wernisaż: 7 września, godz. 18.00, Klub osiedlowa Kalina, ul. Kalinowskiego 9
Pogranicze to temat rzeka, bardzo szeroko rozumiany, przedstawiony przez członków Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego w swoich rozważaniach fotograficznych. Jedne prace przez poznawanie naszej historii, odnoszą się do przeszłości naszych obyczajów, sposobu i warunków dawnego życia, pielęgnowanych nieustannie w naszej pamięci. Inne, przypominają o naszej dawnej i najnowszej wspólnocie regionalnej, nakazującej nie przekraczanie granic prawa, bycia uszanowanym i mieć szacunek do innych żyjących w odrębności swoich przekonań. Bez izolacji od pozostałych członków społeczności i nie będąc izolowanym.
Pogranicze to także różne punkty widzenia rzeczywistości, obrazy metaforyczne zmieniające nasz sposób myślenia na ten temat.
Organizator: Forum Fotografii i Multimediów oraz Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Dialogu 9/12.
Bialystok Interphoto
2-29 września 2013 r.
Białystok