Współczesne kobiety są uwikłane w kanony i konwencje kultury masowej, skazane na gotowe tożsamości i przebrania, nie zawsze najlepiej dopasowane i najwyraźniej domagające się licznych przeróbek. Świat Księżniczek jest ironiczną adaptacją i zarazem demaskacją stereotypowego kanonu kobiecego piękna. To prezentacja spojrzeń na kobiecość rozdartą między kulturowym archetypem, a pragnieniem przekroczenia go i indywidualizacji, pomiędzy narzucanym wzorcem, a imperatywem autentyczności. Wystawa pokazuje odsłony udziewczęcenia kobiet – konsekwencji zawieszenia pomiędzy kultem młodości w przedstawieniach kobiety pełnoletniej, a tzw. efektem Lolity, dotyczącym coraz to młodszych dziewcząt.
Artyści i artystki, odsłaniając świat dziewczęcych pragnień i fantazji, czasem odnoszących się (niekoniecznie w oczywisty sposób) do seksualności i ciała, skupiają się na potrzebie transgresjii. Dokonując jej, czerpią z dostępnego repertuaru wzorców kobiecości: są wśród nich lolitki (Yoichi Nagata), romantyczki (Liana Yang), uwodzicielki (Catrine Val), księżniczki (Signe Pierce, Liana Yang), aktywistki (Cecylia Maik, Sarah Maple), tricksterki (Iiu Susiraja, Cecylia Malik) i marzycielki (Agata Michowska, Catrine Val, Liana Yang, Cecylia Malik, Frank Yamrus). Kontrapunktem stają się obrazy księżniczek upadłych Diny Goldstein, ukazujące zderzenie marzeń z rzeczywistością.
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace Cecylii Malik z kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie
Artyści: Cecylia Malik (Polska), Catrine Val (Niemcy), Frank Yamrus (USA), Liana Yang (Singapur), Agata Michowska (Polska), Yoichi Nagata (Japonia), Signe Pierce (USA), Dina Goldstein (Kanada), Sarah Maple (Wielka Brytania), Iiu Susiraja (Finlandia), Amy Stevens (USA).
Gest wobec fotografii. Sympozjum performatywne, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Koncepcja/organizacja: Krzysztof Pijarski
Celem sympozjum będzie zbadanie, opisanie, a przede wszystkim pokazanie wizualnych i praktycznych sposobów formułowania myśli; pokazanie pracy wyobraźni i umysłu krytycznego, wyrażających się w obrazach fotograficznych. Taka formuła wynika z założenia, że osobami, które najsprawniej myślą obrazami i za pomocą obrazów, są artyści. Dlatego też artyści będą tu partnerami wymiany, współtwórcami dialogu, a nie jedynie przedmiotem dyskursu.
Aby pokazać wyobraźnię w działaniu, trzeba przełamać, a przynajmniej przekształcić konwencję tradycyjnej konferencji naukowej. Stąd performatywny charakter tego wydarzenia, który stanowi próbę odejścia od myślenia o sympozjum jako serii wykładów na rzecz cyklu spotkań, interakcji. W miejsce sytuacji, w której prelegent, oddzielony od widowni, dzieli się uprzednio wyprodukowaną wiedzą, sympozjum performatywne proponuje spotkanie kilku osób – artystów i teoretyków – nad fotografiami w dowolnych formatach, książkami lub stykówkami, w celu ich odkrycia – dla siebie nawzajem i dla zebranej widowni. Sposobem owego odkrywania obrazów będzie nie tylko dyskusja, lecz przede wszystkim wymiana gestów: wskazanie palcem, zestawianie, kadrowanie, zapisywanie, zarysowywanie itd. A więc cały repertuar reakcji wobec obrazów, jakim dysponuje ciało.
Kluczowa wydaje się scenografia tych spotkań: przy okrągłym stole, z luźno zorganizowaną widownią (układ krzeseł nie będzie z góry ustalony). Spotkania będą rejestrowane kamerą wysokiej jakości, umieszczoną pionowo nad stołem. Kamera będzie rejestrowała nie twarze uczestników panelu, lecz przede wszystkim ich dłonie oraz fotografie, o których rozmawiają. Obraz zaś będzie rzutowany na wolnostojący ekran umieszczony w sali tak, aby zebrani widzowie mogli nie tylko wsłuchiwać się w głosy uczestników, lecz także dokładnie przyjrzeć się ich gestom.
W ramach sympozjum Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga porozmawiają o cyklu fotografii Archiwum prywatne z reżyserką, dramaturżką i teoretyczką teatru Igą Gańczarczyk. Elżbieta Janicka i Wojciech Wilczyk wdadzą się w dyskusję o swoim nowym projekcie, Inne miasto, z Waldemarem Baraniewskim, historykiem sztuki i znawcą spraw warszawskich. Michał Kaczyński i Łukasz Gorczyca wystąpią w roli twórców książki artystycznej, d.o.m. polski by poddać ją refleksji wespół z Pawłem Szypulskim, kolekcjonerem książek fotograficznych i kuratorem.
Awangardowa reżyserka, dramaturżka i teoretyczka Weronika Szczawińska pochyli się zaś nad cyklem prac Koleżanki i koledzy Pawła Bownika w dialogu z artystą, a teoretyk kultury i filozof Kuba Mikurda porozmawia z Nicolasem Grospierre’em o jego obiektach fotograficznych.
Rzecz jasna, nie chodzi wyłącznie o wymyślenie nowej formuły sympozjum – jej celem nie jest efektowność. Raczej wynika ona bezpośrednio ze sposobów formułowania wypowiedzi przez zaproszonych artystów; ma za zadanie w tym samym stopniu wydobyć zapoznany aspekt naszej relacji wobec obrazów, co wskazać na tryby produkcji artystycznej, które wyraźnie podkreślają materialny aspekt obrazu fotograficznego i wychodzą poza oparte na refleksie sprzężenie oka z migawką aparatu. Myślenie obrazem zaproszonych artystów polega między innymi na tym, że rozciągają oni decydujący moment na cały proces pracy nad obrazem, dzięki czemu są w stanie nadać swoim pracom odpowiednią gęstość – taką gęstość, którą niełatwo przełożyć na język dyskursu.
Po spotkaniu z zarejestrowanego materiału zostanie zmontowany film, swoisty traktat o geście wobec obrazu. Wyniki sympozjum zostaną zaprezentowane w formie strony internetowej. W ten sposób nagrania spotkań zostaną udostępnione szerszej, w tym międzynarodowej, publiczności (filmy zostaną opatrzone podpisami w języku angielskim). Zgromadzonym materiałom będzie towarzyszyło kilka esejów, poddających refleksji założenia i efekty sympozjum, również w dwóch wersjach językowych. Na stronie głównej będzie można obejrzeć wspomniany traktat o geście.
Organizator Festiwalu: Okręg Warszawski ZPAF, Studium Fotografii ZPAF
Współfinansowanie: Narodowe Centrum Kultury, Biuro Kultury m. st. Warszawy
Sponsorzy: Bank Millenium, ZAiKS, Canon, MetalERG
Partnerzy: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Staromiejski Dom Kultury, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Bunkier Sztuki, MCSW Elektrownia, Galeria Propaganda, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi, Fundacja im. Zofii Rydet, Fundacja Sztuczna, Dom Funkcjonalny, Nowe Miejsce, ANDEL’S FOTO, Andel’s Hotel Łódź, Slideluck, Hasselblad, Studio Fotograficzne Gudejko, Profoto, 8hbooks, Instytut Słowacki w Warszawie, Galeria 27, LG, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy.
Patroni medialni festiwalu: Quadrans Qltury, TVP Kultura, RMF Classic, C’est la Vie, PRISM Magazine, EMAHO Magazine, Kwartalnik FOTOGRAFIA, Fotopolis, Artinfo, Fotografia Kolekcjonerska, O.pl
I Warsaw Photo Days
Festiwal odbędzie się w dniach od 4 do 31 października 2013 roku
Warszawa
Wystawa FOTO-OBIEKT
Wernisaż: 5 października 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 października 2013 roku
Galeria Propaganda
ul. Foksal 11
Warszawa
Wystawa Kobiece metamorfozy międzywojnia w polskiej fotografii kreacyjnej lat ’20. i ’30. XX w.
Wernisaż: 5 października 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 31 października 2013 roku
Stara Galeria
Pl. Zamkowy 8
Warszawa
Księżniczki. Międzynarodowa wystawa współczesnej fotografii i wideo
Wernisaż: 4 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 27 października 2013 roku
Galeria Nowe Miejsce
Aleje Jerozolimskie 51/2
Warszawa
Gest wobec fotografii. Sympozjum performatywne
Sympozjum odbędzie się 21 października (godz. 17.00-21.00) i 22 października 2013 roku (godz. 15.00-21.00)
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa