Bohaterem drugiej retrospektywy będzie izraelski reżyser Lior Shamriz. Shamriz kręci filmy mikrobudżetowe, w których angażuje przede wszystkim znajomych i przyjaciół. Efekty jego pracy dalekie są jednak od tego, co zazwyczaj kojarzy się z kinem offowym. Reżyser tworzy dzieła wyrafinowane wizualnie i dopracowane pod względem technicznym. Wyróżnia je głęboka świadomość formy – Shamriz często stosuje zabieg filmu w filmie, jego dzieła są autotematyczne, najczęściej opowiadają o filmowcach bądź artystach. Trzydziestopięcioletni reżyser celnie diagnozuje pokolenie dorosłych dzieci, wykorzenionych z tradycji i nie posiadających swojego miejsca na ziemi. Nie stroni przy tym od czarnego humoru, a swoje refleksje podszywa bolesną ironią.
Lior Shamriz zasiądzie w jury konkursu obok łotewskiej reżyserki Laili Pakalniny.
W ramach festiwalu odbędzie się także retrospektywny przegląd filmów Piotra Dumały. Dumała jest cenionym autorem takich animacji, jak Zbrodnia i kara, Franz Kafka czy Łagodna. Na swoim koncie ma także film fabularny pt. Las, który otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za szczególne wartości artystyczne na festiwalu w Gdyni. Współpracuje z łódzkim Studiem Filmowym Se-ma-for, wykłada m.in. na uniwersytecie w Sztokholmie i na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych.
Sekcje. Sekcja Japan Independent zabierze widzów w podróż po kinie niezależnym Kraju Kwitnącej Wiśni. Zaprezentowana zostanie twórczość m.in. Katsuyi Tomity i Takushiego Tsubokawy. Katsuya Tomita jest czołowym przedstawicielem japońskiego kina niezależnego. Jego głównym zajęciem jest jednak praca w charakterze kierowcy ciężarówki. Filmy Tomity podejmują przede wszystkim tematykę społeczno-polityczną i koncentrują się wokół problemów tożsamości. W swoim ostatnim, jak dotąd, filmie Saudade dokonał zbiorowego portretu japońskiej metropolii z perspektywy mieszkających tam obcokrajowców. Takushi Tsubokawa tworzy z kolei kino poetyckie odwołujące się do tradycji japońskiego kina. Jego nastrojowe ujęcia często porównywane są do twórczości Yasujirō Ozu. W Polsce reżyser jest znany przede wszystkim z Arii (2007), filmu prezentowanego na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Poza filmem Tsubokawa zajmuje się muzyką – gra na akordeonie w Kumonosu Quartet.
W sekcji Głośniej pokazane zostaną najciekawsze dokumenty muzyczne z całego świata. Jednym z nich będzie Yangoon Calling – Punk in Myanmar. Film Alexandra Dluzaka i Carstena Piefke to portret środowiska punkowego w Birmie, gdzie do tej pory trwa walka o demokratyzację ustroju. Twórcy oddali głos swoim bohaterom, pozwalając im wykrzyczeć wszystko to, o co walczą. Efektem jest szczery i fascynujący obraz Birmy u progu społeczno-politycznych przemian.
W ramach sekcji Przed Debiutem prezentującej najciekawsze prace studentów znanych szkół animacji goście festiwalu obejrzą dzieła powstałe w duńskim The Animation Workshop, paryskiej Szkole Obrazu Gobelins oraz poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Dodatkowo w programie festiwalu znajdzie się także przegląd współczesnej czeskiej animacji zebranej w dwóch grupach: Nowa fala czeskiej animacji oraz Od roku zero – czeska animacja lat 2000-2010.
Gry wideo, dzięki swej interaktywności i mnogości gatunków, oferują ogromne pole dla artystycznej ekspresji. Machinimy, czyli filmy tworzone z pomocą gier, są dowodem na to, że do tworzenia kina nie trzeba koniecznie kamery, planu zdjęciowego, aktorów, ani zespołu animatorów. Właśnie tego typu produkcjom poświęcona będzie sekcja Grasz?
Widzowie obejrzą zarówno komedie, jak i dramaty, fantastykę, kino akcji, ale także dzieła eksperymentujące z formą. Duża część przedstawianych filmów była wielokrotnie nagradzana na festiwalach machinimy i animacji, a niektóre – jak Red vs. Blue – produkowane są już od dekady. Podczas przeglądu machinim będzie można również dowiedzieć się czegoś o samej formie i procesie twórczym na spotkaniu z Rossem Scottem – autorem kultowej serii machinim Freeman’s Mind oraz surrealistycznego krótkiego metrażu Stranger In Need.
Projekcje odbywać będą się w Kinoteatrze Rialto, kinie Światowid oraz Galerii Ateneum. Oficjalnym klubem festiwalowym 3. Ars Independent będzie Cybermachina.
3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent
20-29 września 2013 r.
Kinoteatr Rialto, Kino Światowid, Galeria Ateneum
Katowice