Wystawa Meyerhold – konstruowanie człowieka to kolejne przedsięwzięcie przygotowane przez WRO we współpracy z Instytutem Grotowskiego. Przestrzeń-instalacja, zaaranżowana przez performera i scenografa Pawła Korbusa, jest autorską reinterpretacją archiwalnych materiałów z Muzeum Teatralnego im. A.A. Bachruszyna w Moskwie, związanych z działalnością teatralną reżysera-rewolucjonisty.
Meyerhold to pomieszanie geniuszu twórczego i ludzkiej podstępności, to niezliczone cierpienia tych, którzy jak ja kochali go bezgranicznie. I niezliczone chwile zachwytu, kiedy mogliśmy śledzić magię twórczego procesu tego wyjątkowego w swoim rodzaju czarodzieja sceny.
Siergiej Eisenstein
Buntowniczy uczeń Stanisławskiego, genialny aktor i reżyser, twórcza biomechaniki teatralnej i propagator fizycznego treningu aktorskiego, największy rewolucjonista inscenizacji, prekursor koncepcji muzycznej konstrukcji przedstawienia, pierwszy autor przedstawienia teatralnego, nauczyciel Eisensteina, odkrywca Szostakowicza. Wsiewołod Emilijewicz Meyerhold (1974–1940) jest powszechnie uznawany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów teatru XX wieku.
Na wystawę złożą się nigdy nieprezentowane w Polsce fotografie pochodzące z archiwum Muzeum Teatralnego im. A. A. Bachruszyna w Moskwie, przedstawiające dokonania Wsiewołoda Meyerholda – jednego z najwybitniejszych reżyserów XX wieku, twórcy pierwszego w teatrze zachodnim treningu aktorskiego – Biomechaniki Teatralnej, rewolucjonisty inscenizacji teatralnej.
Zaprezentowane zostanie m.in.: słynny zapis etiud biomechanicznych w wykonaniu Nikołaja Kustowa, grupowy trening aktorów Teatru im. Meyerholda, a także zupełnie nieznana naszym odbiorcom szersza ilustracja, szczególnie ważnych spektakli: Rogacz wspaniały, Las, Śmierć Tariełkina, Pluskwa, Łaźnia i wreszcie Rewizor, ukazująca dynamiczne współdziałanie eksperymentalnej, konstruktywistycznej architektury scenicznej takich twórców jak m.in.: Lubow Popowa, Aleksander Rodczenko, Kukryniksy, Warwara Stiepanowa z żywą tkanką ludzkiego ciała. Wystawa umożliwi zapoznanie się polskim odbiorcom z wielowymiarową koncepcją nowego aktorstwa opracowaną przez Meyerholda, a obejmującą zarówno edukację i praktykę zawodu, jak i wizualne aspekty działania ciała ludzkiego na scenie.
Pawła Korbusa interesuje możliwość i zakres współczesnego oddziaływania archiwaliów, poprzez umożliwienie odbiorcom czynnego, interaktywnego odbioru, sprawdzenie zależności mechanizmów percepcji od posiadanej wiedzy i praktycznego doświadczenia.
Meyerhold – Konstruowanie człowieka
Wernisaż: 25 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 14 października 2013 roku
Centrum Sztuki WRO
ul. Widok 7
Wrocław