Od ponad 100 lat światło przepływające przez celuloidową taśmę rozświetla serca widzów. Ale na konferencji prasowej zapowiadającej 4. edycję Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun gorąco było nie tylko organizatorom, ale i dziennikarzom, gdy usłyszeli, kto zagości na festiwalu i jakie filmy zostaną pokazane. 97 pokazów filmowych, w tym 59 premier – to tegoroczny Regiofun w liczbach.
Regiofun w datach to 6 dni, bowiem festiwal rozpocznie się 22, a skończy 27 października, przy czym już 14 października startuje Klaps – specjalne pasmo, które zostało dedykowane dzieciom i potrwa do soboty 19 października.
Najgorętsze tytuły festiwalu to Wenus w futrze Polańskiego – film, który pokazany zostanie na zamknięcie 26 października oraz Papusza Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, która otworzy Regiofun 22 października. Oba pokazy są pokazami przedpremierowymi.
Dekalog filmowy tegorocznej edycji, czyli filmy, których przegapić nie wolno to 10 tytułów:
- Kid – dramat psychologiczny. Portret życia małego Kida, którego życie po cichu rozsypuje się. Ucieczka ojca z domu, depresja matki… kolejne wydarzenia wstrząsają wrażliwego chłopca.
- Me and you – pierwszy po dziewięciu latach film mistrza kina – Bernardo Bertolucciego. Nieśmiały nastolatek Lorenzo chcąc uciec od życia zamyka się w piwnicy. Przypadkiem znajduje go tam przyrodnia siostra. Między dwojgiem zaczyna rodzić się głęboka relacja.
- Great – krótkometrażowa opowieść o Nicoli – młodym partyzancie, który w środku wojennej zawieruchy szmugluje rolki filmu. Wzruszająca historia o uniwersalnej magii kina.
- Ryan’s Renaissance – kronika życia Ryana Larkina – genialnego twórcy animacji, którego ze szczytu popularności na dno pociągnął alkoholowo – narkotyczny nałóg. Fragmenty filmów Larkina, archiwalne zdjęcia tworzą spójną całość oddającą fenomen i tragizm życia artysty.
- The Liabillity – film w klimacie najlepszych produkcji Guya Ritchiego. Gangsterskie kino drogi doprawione sporą dawką czarnego humoru. W jednej z głównych ról Tim Roth.
- Borrowed time – w odrażającym otoczeniu Stradford nastolatek Kevin stacza się w odmęty drobnej przestępczości. Niespodziewanie ofiara pierwszego włamu, stanie się… jego przyjacielem.
- Imaginaerum by Nightwish – fabuła będąca owocem bogatej wyobraźni wokalisty fińskiego zespolu Nightwish – gigantow metalu symfonicznego. Historia relacji ojca i córki przedstawiona w wizualnej formie, której nie powstydziłby się sam Tim Burton.
- Tomorrow I Could Be Dead – dokument o fascynującym i przerażającym świecie kaskaderów, często niedocenianych bohaterów drugiego planu. Opowiadane jedna po drugiej anegdoty wciągaja widza, straszą, rozśmieszają.
- Tygrysy i tatuaże – duńska animacja. Zabawna historia przyjaźni małej Mai i jej brodatego wujka, tatuażysty z zawodu. Pewnego dnia oboje wsiadają na motocykl by spotkać po drodze gadające owady, tygrysa, cyrkowców…
- Papusza – biografia romskiej poetki Bronisławy Wajs, zwanej Papuszą. Poruszający obraz kobiety artystki oraz przepiękna wizualnie podróż do nieistniejącego już świata polskich Cyganów. Film nagrodzony Wyróżnieniem Specjalnych na festiwalu w Karlowych Warach.
Najgorętsze nazwiska gości tegorocznej edycji to: Juliusz Machulski, Angela Bosch i Bruno Chatelin oraz Joanna Kos-Krauze, Laurence Boyce i Tomasz Wasilewski; to oni zadecydują, który z producentów otrzyma w tym roku nagrodę (10 000 euro za pełny metraż i 10 000 euro za krótki/średni metraż); kolejnymi gorącymi nazwiskami są… widzowie, bo to oni zadecydują o laureacie nagrody publiczności i 5 000 euro.
4. edycja Festiwalu organizatorzy dedykują pamięci Braci Lumière, którzy 118 lat temu, w 1895 roku oferując światu pierwszy publiczny pokaz filmu, kazali widzom zapłacić za niego 1 franka. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną odrestaurowane i poddane cyfrowej rekonstrukcji 93 filmy braci Lumière, specjalnie wyselekcjonowane sponad tysiąca tytułów… I – co chyba najważniejsze – komentarz na żywo wygłosi do nich Thierry Frémaux, dyrektor Instytutu Lumière i dyrektor artystyczny Festiwalu w Cannes. Pokaz specjalny będzie miał miejsce 23 października o godzinie 20.30 w Kinie Kosmos.
Wydarzenia branżowe.
Najważniejszym wydarzeniem skierowanym bezpośrednio do producentów jest rokrocznie organizowana konferencja branżowa. W tym roku jej program wydaje się szczególnie interesujący, koncentruje się bowiem na zagadnieniach ściśle związanych z relacją widz-nowe technologie. Relacje, które w sposób wyjątkowy zmieniły współczesne myślenie o rozmaitych aspektach produkcji – od development poprzez rejestrację, aż do dystrybucji filmów. W czterech blokach tematycznych poruszane będą tematy oscylujące wokół zagadnień: crowdfundingu, opowiadania transmedialnego, trendów w dystrybucji, dzisiejszej publiczności filmowej oraz specyfiki filmów dla dzieci. W dyskusji udział wezmą producenci, filmowcy, dziennikarze oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz kinematografii.
O swoich doświadczeniach w finansowaniu społecznościowym opowiedzą pionierzy na polskim rynku: Aneta Kopacz i Artur Wyrzykowski. Robert Pratten z Transmedia Storyteller jako specjalista w tej dziedzinie opowiadania podzieli się wiedzą
i zaprezentuje zupełnie nowatorski model pracy nad scenariuszem. W dyskusji Widz w sieci. Fight Club czy ekosystem? Diagnozy i prognozy grono wybitnych twórców filmowych i nie tylko podzieli się spostrzeżeniami o zmieniającej się publiczności filmowej. O trendach w dystrybucji oraz zagrożeniach i szansach odpowiedzą przedstawiciele operatorów pól eksploatacji. Na koniec blok o filmach dla dzieci. Celem dyskusji jest odpowiedź na pytanie Czy (i dlaczego) producenci boja się produkcji filmów dla dzieci?, a odpowiedzi szukać będą Andrzej Jasiewicz (SFP), Adam Ptak (SE-MA-FOR), Dominika Osak (Badi Badi), Marc Boothe (B3 Media) oraz Viola Gabrieli (KidsRegio).
Ponadto, w ramach festiwalu odbędzie się warsztat Młody producent. Obok spotkań z producentami i szkoleń z zakresu przygotowywania wniosków organizatorzy chcą zaproponować studentom szkół filmowych praktyczną pomoc w realizowaniu pierwszych samodzielnych filmów. W zamkniętej części warsztatów młodzi producenci będą mogli spotkać się z ekspertami, którzy doradzą im, w jaki sposób rozwijać projekt, jakich źródeł finansowania szukać, gdzie skierować swoje kroki, aby dostać pieniądze na realizację scenariusza. W małych grupach analizowane będą szanse projektu, ale też możliwości koprodukcyjne i potencjał rozwoju na rynku międzynarodowym. Uczestnicy będą dyskutowali o strategii sprzedaży i promocji oraz przyglądali się, jak podobne projekty rozwijane są zagranicą. Studenci będą mogli porozmawiać o swoich problemach z budżetowaniem projektów i zbudować realistyczną strukturę ich finansowania Całość zakończy pitching, w którym wezmą udział przedstawiciele funduszy z całej Europy, producenci i goście festiwalu. Do udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają studentów produkcji i absolwentów szkół filmowych z niewielkim doświadczeniem, którzy myślą o rozwijaniu własnych projektów i mają już gotowy – lub prawie gotowy – scenariusz.
Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun
22-27 października 2013 r.
Kino Kosmos
Katowice