Colleen Wagner, Pomnik, Isôko Theatre, Kigali – Rwanda
- reżyseria i scenografia: Jennifer Herszman Capraru
- grane: 14.10, godz. 20:00; 15.10, godz. 19:00; 16.10, godz. 17:00 – ATM / Małe Studio
Przedstawienie Jennifer Capraru łączy bardzo prostą i oszczędną inscenizację ze wstrząsającą historią. Młody żołnierz oskarżony o udział w ludobójstwie otrzymuje szansę odkupienia swoich win. Czy jednak w spotkaniu ze swoją ofiarą będzie potrafił przeprosić, wziąć na siebie winę za – jak sam mówi – wykonywaną z najwyższą pieczołowitością pracę? Pomnik to nie tylko niezwykle precyzyjna analiza psychiki kata i ofiary. To także spektakl-wyrzut sumienia dla zachodniego świata, który bezczynnie patrzył na rzeź dokonującą się w 1994 roku w Rwandzie.
William Shakespeare, Burza, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, Bydgoszcz – Polska
- reżyseria: Maja Kleczewska
- grane: 17.10, godz. 13:30 – Stara Zajezdnia Tramwajowa
Maja Kleczewska po raz kolejny poszukuje nowych narzędzi w pracy z aktorami. Przygotowując Szekspirowską Burzę, posłużyła się terapeutyczną metodą ustawień rodzinnych Berta Hellingera. Oznacza to, że aktorzy w trakcie prób stawali się członkami rodzin poszczególnych bohaterów dramatu Shakespeare’a i w trakcie transowych seansów próbowali zrozumieć łączące ich relacje. Burza to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych wizualnie spektakli Kleczewskiej, z olśniewającą sceną prawdziwej burzy piaskowej.
Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński, Szczepan Orłowski, Kabaret Warszawski
- reżyseria: Krzysztof Warlikowski
- grane: 16.10, godz. 19:00; 17.10, godz. 20:00 – Centrum Technologii Audiowizualnych / Mała Hala
W Kabarecie warszawskim Krzysztof Warlikowski postanowił zestawić ze sobą dwie – wydawałoby się – nieprzystające do siebie rzeczywistości. Okazuje się jednak, że Niemcy czasów Republiki Weimarskiej, w których władzę stopniowo przejmują faszyści, oraz Nowy Jork po 11 września 2001 roku mają ze sobą przerażający punkt styczny. Warlikowski pokazujemy, że momenty przejściowe, chwile kryzysu, w których dochodzi do podważenia nienaruszalnych zasad społecznego funkcjonowania wyzwalają najbardziej ukryte i wyparte lęki, seksualne fobie i niespełnienia. Gdzie kończy się nasza wolność, a zaczyna zniewolenie? To jedno z pytań pobrzmiewających nad najnowszym spektaklem Krzysztofa Warlikowskiego, który stał się jedną z najgłośniejszych produkcji tegorocznego festiwalu w Awinionie.
Katarzyna Chlebny, Macabra Dolorosa albo rewia DADA w 14 piosenkach z monologami, Teatr Nowy, Kraków – Polska
- reżyseria, scenografia i kostiumy: Paweł Szarek
- grane: 17.10, godz. 17:00; 18.10, godz. 17:00 – Wrocławski Teatr Współczesny / Scena na Strychu
Czy można zrobić rewię dada w 14 piosenkach z monologami, której bohaterkami są dzieciobójczynie, postacie historyczne (jak Magda Goebbels), mityczne (jak Medea) oraz te, które we współczesnej Polsce kanalizują w sobie nienawiść społeczną (Katarzyna W.)? Spektakl nie ocenia, nie oferuje wyroków, nie zajmuje pozycji moralnych. Stara się spojrzeć z dystansu i zrozumieć, dlaczego kobieta zabija własne dziecko. To przedstawienie to niezwykle odważna i szczera wypowiedź Katarzyny Chlebny, aktorki, autorki tekstu i matki.
Krystyna Meissner, Hopla, żyjemy!, Wrocławski Teatr Współczesny, Wrocław – Polska
- scenariusz i reżyseria: Krystyna Meissner
- grane: 18.10, godz. 19:15 – Wrocławski Teatr Współczesny / Duża Scena
Hopla, żyjemy! to wstrząsająca w swojej bezkompromisowości opowieść o starości, próba przełamania społecznego tabu w mówieniu o podstawowych prawach, których nastawione konsumpcjonistycznie społeczeństwo odmawia osobom starszym. W spektaklu inspirowanym Miłością w czasach zarazy Krystyna Meissner przywraca starości jej godność i daje osobom starszym prawo do mówienia we własnym imieniu. Bohaterowie Meissner nie godzą się na marginalizację i konsekwentnie walczą o to, aby bez wstydu i powszechnego zażenowania móc opowiadać o potrzebie miłości, cielesnej bliskości i trapiącej ich samotności
Gábor Goda z Zespołem, Salon Ulissesa, Artus Company, Węgry
- reżyseria i scenografia: Gábor Goda
- grane: 17.10, godz. 19:00; 18.10, godz. 14:00 i 17:00 – Teatr Polski / Scena na Świebodzkim
Salon Ulissesa to wyjątkowy spektakl, w którym jednym z głównych bohaterów jest teatr – rozumiany jako miejsce spotkania, przestrzeń, gdzie odbywa się niekończąca się wędrówka między sceną a widownią. Węgierscy artyści otaczają swojego widza troską, patrzą na niego, myślą o nim, a wszystko po to, aby pomóc mu odnaleźć w sobie Ulissesa, słynnego wędrowca, który rzekomo gdzieś głęboko drzemie w każdym z nas.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław:
od 11 października o 18 października 2013 roku
Wrocław