Kolejna edycja Biennale Fotografii dotyczyć będzie miłości, fascynacji, pełnego pasji podejścia do sztuki fotografii. Jest poddany pod namysł figurę amatora i pasjonata, analizowana jest przygoda fotograficznych fetyszystów, miłośników fotografii analogowej i cyfrowej, próbujemy zrozumieć fenomen kolekcjonerów-dziwaków, jak też przyglądamy się postaci fotografa ogarniętego namiętnością zdobywania obrazów, jakim jest paparazzi. Miłość do fotografii przybiera różne kształty, jest zmysłowa, eksperymentalna, pełna uniesień, spontaniczna, przypadkowa. Bywa też osobliwie precyzyjna, uporządkowana, zachłanna, czuła, elitarna i pełna dydaktyzmu.
8. Biennale Fotografii będzie składać się z trzech wystaw głównych, przygotowywanych przez Krzysztofa Gutfrańskiego, Karola Radziszewskiego oraz wystawy przygotowywanej wspólnie przez Jarosława Klupsia i Marka Noniewicza. Ponadto zostanie zaprezentowana wystawa wyłoniona w konkursie kuratorskim Instant Curiosities, której kuratorem jest Witold Kanicki, oraz wystawy towarzyszące. Na Biennale składa się również wystawa laureata konkursu ubiegłej edycji Poznań Photo Diploma 2011 – Jakuba Karwowskiego.
Miłośnicy i miłośniczki fotografii ukazują się nam pod różnymi postaciami, a symbolicznych figur uosabiających to zamiłowanie jest znacznie więcej:
Amatorzy – miłośnicy działający na marginesie rynku, regulowanego twardymi zasadami ekonomii, którzy byli swoistym kołem zamachowym rozwoju fotografii, zarówno w zakresie techniki jak i działalności rozumianej w kategoriach sztuki. To właśnie w dużej mierze na micie twórcy-miłośnika, osoby uniezależnionej od tzw. fotografii zawodowej i świata komercji, była ufundowana polska fotografia artystyczna XX wieku.
Zbieracze – osobnicy owładnięci pasją gromadzenia, zafascynowani tym, co jest przedmiotem ich pożądania i poszukiwań. Znanych jest wiele znakomitych kolekcji fotografii, a tysiące innych, mniej spektakularnych, pozostają prywatną sprawą ich właścicieli. Kolekcjonować można zdjęcia wykonane przez określonego autora, powstałe w określonym czasie, określonej technice lub według innego jeszcze klucza.
Cyfracze – są miłośnikami obrazów fotograficznych, ale także technologii, która je stwarza. Cyfracze – zgrupowani na portalach społecznościowych, tworzący kluby fotograficzne, wychodzący z sieci do świata rzeczywistych spotkań. Znaczenie ma tu nie tylko robienie zdjęć, ale przede wszystkim dzielenie się nimi z innymi: dyskusja, spotkanie, wymiana.
Eksperymentatorzy – ci, dla których fotografia (wkroczywszy na teren sztuki) stała się probierzem działań odzwierciadlających ich życiowe zamiłowania (pozwoliła ujawnić namiętne przypatrywanie się życiu, zmysłowe postrzeganie rzeczywistości i czułość, jaką obdarzane bywają przedmioty, przestrzenie, ludzie).
Wystawy główne: Piroerotomachia, Na własny użytek, Stan rzeczy
Wystawa wyłoniona w konkursie kuratorskim: Instant Curiosities
Wystawa laureata Grand Prix – PHOTO DIPLOMA AWARD 2011: Jakub Karwowski, RYSA
Wystawy towarzyszące: Love Hotel (Galeria Ego, Poznań), To jedno (Galeria Raczej, Poznań), 2M² MODY (Galeria Siłownia, Poznań), Wiesław Rakowski. Archiwum zoologiczne (ZPAF – okręg wielkopolski, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu), Poznań Photo Diploma Award 2013 (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Fundacja UAP), N13 / Nieoczywiste 13 (Katedra Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Galeria Aula UA)
Spotkanie problematyzujące hasło przewodnie 8. Biennale Fotografii
Z udziałem m.in. Marianny Michałowskiej, Macieja Symanowicza, Anny Nacher, Zofii Starikiwicz, a także kuratorów wystaw biennalowych oraz artystów biorących udział w 8. Biennale Fotografii.
30 listopada 2013 roku, godz. 16.00
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Wystawa Piroerotomachia
Wernisaż: 15 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 15 grudnia 2013 roku
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Artyści: Meris Angioletti, Erik Berglin, Andrew Davidhazy, James George, Alexander Gutke, Ilana Halperin, Mamuka Japharidze, Rabih Mroué, Lisa Oppenheim, Alexander Porter, Rosangella Renno, Rajesh Kumar Singh, Konrad Smoleński, Jacek Staniszewski, Miroslav Tichý
Kurator: Krzysztof Gutfrański
Wystawa proponuje podróż w świat łatwopalnej materialności. Wychodząc od historii fotobłysku i sztucznego doświetlania planów zdjęciowych, koncentruje się na wybuchowych momentach fotografii – eksplozji, przerwaniu zarówno w materialnej, jak i politycznej oraz emocjonalnej warstwie obrazowego przedstawienia. Na wystawie zaprezentowane zostaną artefakty z różnych dziedzin – pomiędzy dokumentem a dziełem sztuki, policyjnym dowodem a naukowym obiektem. Ta synkretyczna kombinacja, wynikająca poniekąd z otaczającego nas zalewu informacji, będzie wielogłosowym komentarzem wobec zagadnienia eksperymentu – przewodniego wątku tegorocznej edycji Biennale.
Wystawa Na własny użytek
Wernisaż: 15 listopada 2013 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 15 grudnia 2013 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Kurator: Karol Radziszewski
Są różne typy zbieraczy. Amatorzy z definicji swoje kolekcje tworzą wedle zasady podoba mi się, nie podoba. Niektórym jednak nie chodzi już o piękno samego zdjęcia, ale raczej o to, kto na nim jest, a właściwie „jak wygląda”. Są to zbieracze ciał. Część z nich również fotografuje – czasem ukradkiem, pokątnie, częściej spędzając miły czas z modelką czy modelem sam na sam. W pustym, zacisznym pokoju, w niewielkiej kanciapie, na dywanie, na tapczanie i na łonie natury. Inni obiekty gromadzą – plakaty, fotografie – pieczołowicie wycinane z pism i gazet, kalendarze okolicznościowe, pocztówki. Według osobistej kategorii pożądania. Wystawa przedstawia kolekcje bardzo prywatne, stworzone wyłącznie na użytek własny.
Wystawa Stan rzeczy
Wernisaż: 15 listopada 2013 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 15 grudnia 2013 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Artyści: Dan Estabrook, Jesseca Ferguson, Alan Greene, Jarosław Klupś, Paweł Kula, Marek Noniewicz, France Scully Osterman, Mark Osterman
Kuratorzy: Jarosław Klupś, Marek Noniewicz