Szkoła Filmowa z Zagrzebia:
- Bla, bla, bla… (Bla), reżyseria, scenariusz: Martina Meštrović, animacja: Martina Meštrović, Siniša Mataić, Marko Meštrović. Mechanizmom potrzebne są koła. Koła muszą być dobrze nasmarowane i zamontowane. Odstępstwa – niedozwolone. Struktura edukacyjna, przez którą musimy się przeciskać, jest jedną z głównych broni każdego systemu. Zgadzamy się na to dobrowolnie, czy wystawia nam się rachunek bez pytania? Możemy się skoncentrować na prawdziwych wartościach, przebijając się przez tony informacyjnych śmieci, pustych słów i jeszcze bardziej złudnych obietnic wolnego wyboru?
- Ukryty talent (Skriveni talent), 2013, 6′, reżyseria:Miran Miošić, scenariusz: Miran Miošić, Rozalija Ovčar, animacja: David Lovrić, Marko Dješka. W Kocim Mieście mieszka mały kotek Białowąs. Jest wesoły, rozśpiewany i przyjazny, ale jego rozśpiewanie to męka dla uszu otoczenia, bo Białowąs nie ma słuchu. Ale kotka to nie powstrzymuje. Mieszkańcy osiedla, przechodząc obok naszego rozśpiewanego bohatera, łapami zakrywają uszy. Próbował mu to łagodnie wyjaśnić ojciec, potem nauczycielka w szkole, ale on ich dobrą wolę uważa za potwierdzenie jego talentu. Kiedy jego najlepsza przyjaciółka kotka, Lina, pokazuje mu ogłoszenie o naborze do Szkoły Muzycznej, Białowąs postanawia dalej się kształcić. Wyjazd ten zostaje uznany za najlepszą wiadomość. Błogosławiona cisza na Kocim Osiedlu – niestety – nie trwa długo.
- Prawdziwy Anioł (Ravi Andjeo), 13′, reżyseria, scenariusz i rysunki: Stjepan Mihaljević
- Pies i zając (Pas/Zec), 2011/ 12’15”, reżyseria: Nebojša Slijepčević, scenariusz: Nebojša Slijepčević
- Dlaczego słoń? (Zašto slonovi?), 2012, reżyseria: Marko Meštrović, scenariusz: Marko Meštrović, animacja: Siniša Mataić, Marko Meštrović. Czy na wszystkie ważne pytania jest odpowiedź? Czy musi być?
- Filmowy biznes taśmowy (Industry), reż. Livio Rajh, 2013, 2’30”. Z czego żyje filmowy biznes? Z opowieści, których tematem jest walka dobra ze złem (uwaga, sprzedaje się zwycięstwo dobra), ratowanie świata oraz staruszek, losy samotnego bohatera, który sam zmienia losy planety Ziemia. Rynek seriali rośnie coraz bardziej – rosną też jego ambicje. To on stworzył postać Gunnarra, pilota, który nie zna strachu i dzięki temu każdego dnia niesie ratunek Ziemi. Co by się stało, gdyby ktoś taki istniał naprawdę? Czy Ziemia stała by się miejscem bezpiecznym – czy wręcz przeciwnie?
- W cieniu (In the Shadow), 2011, 4’. Scenariusz i reżyseria: Manuel Šumberac, animacja 3D. Pewnej wiewiórce słońce zasłania olbrzymi plakat, zawieszony tuż naprzeciw jej domu. Wiewiórka nie chce żyć w cieniu. Wiewiórka zaczyna zatem walkę o prawo do życia w słońcu.
- Świniobicie (Kolinje), 2010, 4’39’’, scenariusz, reżyseria, animacja: Marko Dješka. Dwóch wiejskich rzeźników szlachtuje świnię. Gdy świnka budzi się w swoim pokoju, w swoim łożeczku, zdaje sobie sprawę, że był to tylko sen. Jak co dzień, wyrusza do pracy. Po drodze spotyka jednego z rzeźników – bohaterów snu. Od tej pory rzeźnik zaczyna ją prześladować.
- Życie Zlatki (Zlatkine žute minute), 2013, 15’, scenariusz i reżyseria: Krešimir Zimonić, animacja: Andrej Rehak, Bruno Marin, animacja 2D / 3D. Zlatka to zwykła dziewczyna. Problemy też ma zwykłe. Życie wydaje się jej szare i smutne, zaczyna zatem dokładać mu kolorów. Od czego bowiem są marzenia i fantazje?
- Dokument (Document), reż. Nedeljko Dragić, 1’ 30’’
Festiwal Filmowy Oko na Bałkany
23-27 stycznia 2014 r.
Kino Luna w Warszawie
Kino Kika w Krakowie
Kino Światowid w Katowicach
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu
oraz Lublin, Toruń, Gdynia