Dopełnieniem kobiecego ukraińskiego piątku będzie sobotni wieczór z Ołeksandrem Irwanciem i Andrijem Lubką.
Choroba Libenkrafta Irwancia oraz Killer Lubki są w moim odczuciu głęboko krytyczne wobec struktur doznawanego przez bohaterów świata i tak wiele, przy pozorach fantazji, mówią o współczesności, że odbieram je jako prozy zaangażowane politycznie
– pisze Inga Iwasiów, która poprowadzi spotkanie.
Ostatnie zagraniczne wydarzenie festiwalu to czytania z tomów W.H. Audena (W podziękowaniu za siedlisko) i Imre Madácha (Tragedia człowieka).
Twórczość Audena często, jak wiadomo, dotyka związków męsko-męskich. Poemat Madácha w genialnym tłumaczeniu Bohdana Zadury opowiada dla odmiany o relacjach damsko-męskich, a ciąża, w przewrotny (i ironiczny?) sposób, staje się w nim jedynym wybawieniem dla mężczyzny
– pisze o bohaterach spotkania Katarzyna Fetlińska, która zadebiutuje w Porcie w roli prowadzącej.
W tym roku pełnoprawnymi uczestnikami Portu będzie trzydziestu autorów przed debiutem. Tegoroczny Połów – 9. edycja konkursu dla autorów przed debiutem książkowym – jak nigdy bardzo obfity.
Matka natura zadbała o parytet: mamy piętnaście poetek i piętnastu poetów – rekomenduje swój i Konrada Góry wybór Marta Podgórnik. – Na wrocławskim Rynku spotka się z Państwem piętnaście wspaniałych kobiet (w piątek) i piętnastu świetnych facetów (w sobotę).
Port Literacki po raz kolejny udowodni, że poezja skutecznie wchodzi w mariaż z innymi dziedzinami sztuki. Już po raz 7. festiwal aktywizuje filmowców. Tym razem wśród dwunastu etiud znalazły się wiersze w trybie męskim.
Artyści grają w gender według różnych zasad gatunkowych. W finale znalazły się filmy różnorodne stylistycznie: od realistycznego reportażu z clubbingu czy minimalistycznego zapisu kamerą internetową, przez oszczędne w środkach opisy codzienności, po wyrafinowane wizualnie animacje
– pisze Joanna Mueller. Oprócz nagrody głównej (10 tysięcy złotych) tradycyjnie publiczność wyłoni także swojego laureata.
W trakcie festiwalu poznamy również finalistów drugiej edycji konkursu Komiks wierszem na najciekawsze prace komiksowe inspirowane tekstem poetyckim. Spotkanie z udziałem finalistów: Katarzyny Balickiej, Magdaleny Chojnowskiej, Liwii Dzierżawy, Karola Króla, Anny Krztoń, Marty Kubiczek, Joanny Łańcuckiej, Judyty Mierczak, Moniki Nowak, Oktawii Ogniew, Grety Samuel i Agnieszki Świętek, oraz jurorów: Marty Ignerskiej, Krzysztofa Ostrowskiego, Marcina Sendeckiego i Sebastiana Frąckiewicza odbędzie się drugiego dnia 19. Europejskiego Portu Literackiego Wrocław. Trwa również głosowanie SMS publiczności.
Organizatorem Portu Literackiego jest Biuro Literackie, współorganizatorem Biuro Festiwalowe Impart 2016.
19. Europejski Port Literacki Wrocław
Od 24 do 26 kwietnia 2014 roku
Wrocław