Program 10 weekendu literackiego:
26 kwietnia
10.00–22.00 / Dworzec PKP Gdynia Główna / hall przed kasami głównymi
Czytelnia Dworcowa
12.00–13.30,14.00–15.30 / InfoBox
Laboratorium Słowa: warsztaty z drabblami
Prowadzenie: Rafał Kuleta
Liczba miejsc: 30
16.00–18.00 / InfoBox
Laboratorium Słowa: warsztaty komiksowe
Prowadzenie: dr Elżbieta Żukowska (scenariusz) + Jakub Babczyński (rysownik), czyli autorzy komiksu o Gdyni Miasto z widokiem
Liczba miejsc: 30
14.00–15.30 / U Muzyk’uff
Laboratorium Słowa: warsztaty dla tekściarzy
Prowadzenie:
Maciej Łyszkiewicz (kompozytor, autor tekstów piosenek) + Krzysztof Cezary Buszman (poeta, autor tekstów)
Liczba miejsc: 40
+ akcja z Teatrem Gdynia Główna Słowo do Kontroli
Recytacje w autobusach ZKM oparte o fragmenty tekstów literackich nagrodzonych Nagrodą Literacką Gdynia w 2013 roku – Ocalenie Atlantydy Zyty Oryszyn, Sylwetki i cienie Andrzeja Sosnowskiego.
27 kwietnia
10.00–22.00 / Dworzec PKP Gdynia Główna / hall przed kasami głównymi
Czytelnia Dworcowa
14.30 / Cafe Księgarnia Vademecum
Spotkanie z Ewą Lenarczyk
16.00 / Cafe Księgarnia Vademecum
Klub Czytelnika – otwarta dyskusja literacka na temat świata kobiecych doświadczeń w opowiadaniach ubiegłorocznej noblistki Alice Munro
Animator dyskusji: Elżbieta Wierszko
17.30 / U Muzyku’ff
Małgorzata Rejmer w rozmowie z dr Elżbietą Żukowską
Warsztaty komiksowe poprowadzą Jakub Babczyński i Elżbieta Żukowska. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, za co odpowiada scenarzysta, a za co rysownik podczas pracy nad albumem komiksowym; jak tworzy się bohaterów i świat; czym różni się historia od scenariusza i po co właściwie ten scenariusz jest. Będzie też o tym, co pomaga w pisaniu, czego unikać, o czym pamiętać. Uczestnicy stworzą krótką historię na podstawie informacji medialnych. Następnie, opierając się na niej, nauczą się planować kadry na planszy i robić szkic strony komiksowej.
Jakub Babczyński – z zawodu architekt, ale w życiu nic nie zbudował. W 1998 zamienił Autocada na Photoshopa i zajął się komiksem. Zilustrował takie komiksy jak: Ballada o Eulalii, Prawdziwy Przyjaciel, Miasto z Widokiem, O Piekarczyku Co Elbląg Uratował oraz wiele krótkich historyjek w licznych magazynach. Weteran akcji 24 h komiks, w ramach które od 2009 roku wraz z Piotrem Szulcem stworzyli 6 mini-albumów. Współtwórca gdańskiego przedsięwzięcia Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie i wykładowca na PJWSTK w Gdańsku.
Elżbieta Żukowska – z zawodu animator teatralny i historyk literatury. Niekiedy zasila szeregi wykładowców Kulturoznawstwa UG, zajmuje się wówczas mitologiami indoeuropejskimi, baśniami magicznymi i polską fantasy. Fascynatka literatury każdej, najczęściej jednak pisze o fantastyce; autorka wielu artykułów naukowych na ten temat i książki Mitologie Andrzeja Sapkowkiego. Pasję teatralną realizuje jako scenarzystka. Swoją nową miłość, komiks, jako scenarzystka komiksu Miasto z widokiem wydanego w 2014 nakładem Wydawnictwa Inne.
Drabble – krótkie opowiadania o długości dokładnie 100 słów. Zadaniem autora drabble jest wyrażenie interesujących, intrygujących pomysłów w bardzo zwięzłej formie, zachowującej jednak wszystkie cechy dobrej opowieści, najczęściej błyskotliwie spointowanej.
Rafał Kuleta – autor horrorów we wszystkich odmianach i odcieniach grozy, ekstremy, surrealizmu i bizarro. Jego drabble ukazały się do tej pory w e-zinie Grabarz Polski, w magazynie grozy Lśnienie, w dwóch amerykańskich antologiach Little Stories for the Smallest Room i Apoc Donk oraz na stronie internetowej Polskiego Centrum Bizarro. W 2011 roku wydał zbiór 333 drabbli Krótkie Dni i Noce. Współautor zbiorów opowiadań: Bizarro dla początkujących, 31.10 – Halloween po polsku, O, choinka! Czyli jak przetrwać święta, Gorefikacje i Gorefikacje II. Autor książki dla dzieci Najzwyklejsze w świecie letnie przygody Gustawa Podróżnika.