Warsztaty dla tekściarzy:
Krzysztof Cezary Buszman – dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni. Promotorką poety była Agnieszka Osiecka, która w 1996 roku napisała: Mnie się najbardziej podobały te strofy, w których autor operuje swoistą grą słów. W 1997 roku poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie trzy lata później w Londynie powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej. W 2001 roku został przyjęty do Union of Polish Writers Abroad – Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, by już w następnym roku zasiąść w jego zarządzie. W 2002 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Autorów ZAIKS i w tym samym czasie szereg jego wierszy znalazło uznanie wybitnych kompozytorów. W 2005 roku wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Jest autorem hymnu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, hymnu kampanii Kocham, nie biję oraz hymnu programu Profilaktyka a Ty – Nie wracajmy jeszcze na ziemię. Twórczość poety, wskrzeszająca najlepsze tradycje polskiej poezji klasycznej, stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych. W 2005 roku Krzysztof Kolberger i Krzysztof Cezary Buszman nagrali płytę na potrzeby rozgłośni literackich pt. Wiersze zawieruszone.
Maciek Łyszkiewicz – gdyński kompozytor, pianista i autor tekstów. Twórca zespołów No Limits, Łyczacza i Leszcze. Oprócz tych zespołów komponował piosenki dla Grażyny Łobaszewskiej, Doroty Marczyk. Muzyk sesyjny m.in. na płytach Golden Life, Apteka. Autor muzyki i słów do przebojów Kombinuj dziewczyno, Ta dziewczyna. Członek ZAiKS-u od 1994 roku zarówno jako kompozytor, jak i autor tekstów. Do jego muzyki pisali teksty m.in. Jan Wołek, Zbigniew Książek, Agnieszka Osiecka i Krzysztof Buszman, zaś jego utwory prezentowane są w stacjach radiowych w Anglii, USA, Niemczech, Meksyku, Hiszpanii i w Skandynawii.
Spotkanie z autorem:
Małgorzata Rejmer – urodzona w 1985 roku w Warszawie polska pisarka. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. W 2009 wydała debiutancką powieść Toksymia (wyd. Lampa i Iskra Boża), za którą w 2010 otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku opublikowała książkę Bukareszt. Kurz i krew (Wydawnictwo Czarne ) , za którą otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu. W 2013 roku była również nominowana do Paszportu Polityki w dziedzinie literatury.
Ewa Lenarczyk z domu Borkowska, po kądzieli z rodu Jasińskich – urodzona w Elblągu, gdzie mieszkała do matury w 1975 roku. Później przeniosła się do Gdańska. Pracowała w Urzędzie Statystycznym i przez dziewięć lat zarządzała Halą Targową na Gdańskiej Zaspie. Blisko 15 lat mieszkała na kaszubskiej wsi. Obecnie ponownie w Trójmieście, gdzie pisze swoje romanse i zajmuje się marketingiem sieciowym Polskiego Kolagenu. Jako pisarka zadebiutowała w 2010 roku powieścią Zojda z Bieszczad. Następnie napisała Naszą Klasę i co dalej oraz W poszukiwaniu szczęśliwego domu. Jesienią 2012 roku został wydany kolejny, tym razem przewodnikowy romans związany z Bułgarią: Kochaj mnie od morza do morza. Obecnie trafia na półki II tom Naszej Klasy, a ciągle obiecywana historyjka science-fiction Cnota dla Machu Picchu schodzi znów na dalszy plan.
Organizatorem wydarzeń jest Miasto Gdynia.
Miasto Słowa | Czytelnik-Kreator
Weekendy literackie: 26 i 27 kwietnia | 24 i 25 maja | 28 i 29 czerwca 2014
Gdynia