WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
- Silver Jazz – koncert, który tradycyjnie zamyka pierwszy dzień kulminacji Festiwalu. Dla Gości 35 Legnickiego Festiwalu SREBRO zagra DUOLOGIA: Gruszecki & Smoliński – znakomity duet multiinstrumentalistów (trąbka, instrumenty klawiszowe). Caffe Modjeska, Rynek 39; 16 maja, godz. 20.00. Wstęp wolny.
- Granice sztuki globalnej: Klasyka w rzeczywistości ponowoczesnej – seminarium tradycyjnie nawiązuje do aktualnego tematu Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej (KLASYKA). Funkcjonuje jako forum dyskusyjne nie tylko nt. samej, wąsko pojmowanej biżuterii, ale przede wszystkim ogólnie rozumianej sztuki współczesnej. Zaproszeni do udziału teoretycy i praktycy sztuki rozważą co dziś uważane jest za klasyczne i ponadczasowe. Artyści natomiast zaprezentują swoją twórczość i własne wizje klasyki. W ramach spotkania odbędzie się też promocja najnowszych wydawnictw poświęconych współczesnej biżuterii: Irena Huml: Srebro – artyści – biżuteria (2014), Andrzej Bandkowski: Biżuteria artystyczna – kurs wytwarzania, (2014), Jacek A. Rochacki: Traktat o sztuce złotniczej Benvenuta Celliniego (2013). Qubus Hotel Legnica, ul. Skarbowa 2; 17 maja, godz. 10.00–15.00.
- Silver Screen – Srebro dla zuchwałych. SSc to cykliczny pokaz filmów związanych z aktualną tematyką Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W tym roku tematem filmów jest najszerzej rozumiana klasyka. Prezentowane obrazy to filmy fabularne, krótkometrażowe oraz dokumentalne, a także formy eksperymentalne. Pokazy filmowe odbywają się w każdą środę w okresie trwania Festiwalu, tj. od 7 maja do 4 czerwca. Specjalny pokaz SSc odbędzie się 17 maja o godz. 19.30. Galeria Ring, Rynek 12; środy od 7 maja do 4 czerwca, godz. 18.00.
- Wystawa fotografii FOTOKLASYKA – wystawa otwartego konkursu fotografii nt. różnych interpretacji tematu KLASYKA. Ma sprowokować do refleksji i dyskusji na temat ponadczasowych kanonów i wartości w sztuce. Zainspirowały ją pytania: czy istnieją uniwersalne kody, które niezależnie od epok i mód wciąż nieprzerwanie funkcjonują w sztuce? W jaki sposób sztuka współczesna koresponduje z tradycją? Czy historyczna retrospekcja i reinterpretacja klasycznych kanonów sztuki ma sens i może być inspirująca? Plener w Rynku. Ekspozycja: 16-31 maja.
Legnicki Festiwal SREBRO organizowany jest od 1979 r., najpierw jako krajowy, a obecnie międzynarodowy przegląd sztuki biżuterii. W tym czasie w Legnicy pokazano ponad sto tys. obiektów współczesnej sztuki złotniczej z 200 krajów. Z biegiem lat Konkurs umiędzynarodowił się, zyskał hasło przewodnie (inne co roku), a w jury zasiadała plejada sław nowoczesnej sztuki złotniczej i designu z całego świata. Corocznie na MKSZ napływa kilkaset prac z ponad 40 krajów, ale nie tylko ten fakt uczynił z Legnicy stolicę złotniczego wystawiennictwa. Przyczyniły się do tego również: otwarta formuła oraz jakość i rozmach imprezy, podczas której prezentowanych jest grubo ponad tysiąc eksponatów na kilkunastu wystawach grupowych i indywidualnych. Części wystawienniczej towarzyszą katalogi oraz dyskusje i wykłady autorskie. Naturalną konsekwencją dynamicznego rozwoju imprezy było jej przekształcenie w festiwal (Legnicki Festiwal SREBRO), na którego kulminację ściągają artyści, krytycy, komentatorzy i miłośnicy biżuterii z całego świata. Festiwal składa się zwykle z kilkunastu wystaw artystów z Polski i zagranicy. Wystawom towarzyszą liczne, interdyscyplinarne wydarzenia, jak m.in.: sesja teoretyczna Granice Sztuki Globalnej, projekcje filmów Silver Screen, koncert Silver Jazz, warsztaty, happeningi, etc. Festiwal odbywa się co roku w maju w Legnicy.
Legnicki Festiwal SREBRO
22 kwietnia – 8 czerwca 2014 r.
Kulminacja festiwalu
16-17 maja 2014 r.
Legnica